Dle Ministerstva práce v USA míra nezaměstnanosti klesla z 3,6 % na 3,5 %. Odpovídá to 50letému minimu. Zaměstnavatelé v USA vytvořili v červenci překvapivých 528 000 pracovních míst. Trh práce nadále vzdoroval prudce rostoucí inflaci, rostoucím úrokovým sazbám a zpomalující ekonomice. Dle agentury Bloomberg ekonomové odhadovali minulý měsíc přírůstek 250 000 pracovních míst. Očekává se, že nabídka nových pracovních míst bude klesat, protože USA se blíží ke znovuobnovení všech 22 milionů pracovních míst, které byly zrušeny po vypuknutí pandemie Covid-19. 

Bank of England zvýšila základní úrokovou sazbu z 1,25 % na 1,75 % ve snaze omezit prudce rostoucí ceny. Také varovala, že Velká Británie letos upadne do recese. Ekonomika by v posledních třech měsících letošního roku měla zpomalit. Recese by pak mohla trvat až do konce roku 2023. To by znamenalo nejdelší pokles od finanční krize v roce 2008. Zástupci centrální banky uvedli, že prudký nárůst cen za energie, které mají být třikrát vyšší než před rokem, vyženou inflaci na 13 %. To je nejvyšší úroveň za 42 let. Účty za energie již letos výrazně vzrostly. To mělo vliv na zpomalení růstu britské ekonomiky i příjmy domácností.

Podle stratégů Goldman Sachs Group Inc. se po nejrušnějším týdnu výsledkové sezóny ve druhém čtvrtletí investorům ulevilo. Kvartální výsledky totiž vycházejí lépe, než se očekávalo. Z 56 % společností z indexu S&P 500, které dosud vykázaly zisk, jich více než polovina překonala odhady analytiků. To je nad dlouhodobým průměrem 47 %. Průměr posledních 5 let je však až na úrovni 62 %. Tyto dobré výsledky v kombinaci s „holubičími zprávami“ od Federálního rezervního systému napomohly k posílení celého indexu.

Ceny surové ropy ve čtvrtek klesly na nejnižší úroveň od počátku ruské invaze na Ukrajinu. Pokles cen ropy by mohl přinést úlevu zemím s vysokou spotřebou této komodity. Jde například o USA a některé evropské státy. Ropa se počátkem roku vyšplhala výrazně nad 120 USD za barel. A to po náhlém oživení poptávky.  Výhled poptávky zůstává zatemněn rostoucími obavami z ekonomického propadu ve Spojených státech a v Evropě. Také obavami z dluhové tísně v rozvíjejících se tržních ekonomikách a z přísných protipandemických opatření v Číně. Tato asijská země je největším světovým dovozcem ropy.

Středeční dohoda OPEC+ o zářijovém navýšení produkce o pouhých 100 000 barelů denně byla některými analytiky vnímána jako medvědí signál pro trh. Toto navýšení odpovídá 0,1% celosvětové poptávky.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Čtěte dále:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart