Ceny ropy zaznamenaly v tomto týdnu signifikantní pokles. A to i přes zveřejněné zprávy o snižujících se strategických zásobách ropy v USA. Údaje úřadu EIA (Energy Information Administration) ukazují, že zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 5,1 milionu barelů na 460,9 milionu barelů.

“Globální pohled do budoucna se zdá být více zaměřen na recesi, která může být již v plném proudu, než na některé současné statistiky EIA, které byly obecně nakloněny býčím trendům.”

Jim Ritterbusch, poradenská společnost Ritterbusch

Ceny ropy smazaly všechny své zisky od doby, kdy OPEC+ začátkem dubna oznámil dodatečné snížení produkce do konce roku.

Hrubý domácí produkt očištěný o inflaci vzrost v USA v prvním čtvrtletí o 1,1 % ročně. To bylo méně než 2,6 % v posledních třech měsících roku 2022. Přesto to představovalo třetí čtvrtletí růstu v řadě po poklesu produkce v první polovině loňského roku.

“Není to volný pád. Je to kontrolovaný sestup a toho se Fed snaží dosáhnout vyššími úrokovými sazbami.”

Dana Petersonová, hlavní ekonomka obchodní skupiny Conference Board

Tento výsledek může být ještě upraven, než bude zveřejněna jeho finální verze.

Druhá největší směnárna s kryptoměnami světa (měřeno denním počtem transakcí) Coinbase dnes podala žalobu u federálního soudu. Snaží se přinutit SEC (nejvyšší dozorčí orgán nad kapitálovými trhy v USA) k odpovědi na jejich petici z července 2022. V ní žádá SEC, aby použila svoji formální autoritu k tvorbě pravidel a regulací pro kryptoprůmysl. K dnešnímu dni se se svými komentáři a požadavky na vyjádření od SEC k petici připojilo více než 1700 subjektů a jednotlivců. Zákon o správním řízení vyžaduje, aby SEC reagovala na petici společnosti Coinbase týkající se tvorby pravidel „v přiměřené době“. Pokud SEC zamítne petici, Coinbase by mohl vzít celou věc k soudu a mít možnost petici obhájit.

Již nyní by bylo zavedení regulací považováno za opožděné a společnosti vytvářejí stále větší tlak, aby autority vyjádřily svůj postoj vůči kryptoměnám jasněji.

Index spotřebitelských cen (CPI) v Austrálii vzrostl v březnu 2023 o 1,4 % a o 7,0 % ročně. Nejvýznamnějšími přispěvateli k růstu v tomto čtvrtletí byly lékařské a nemocniční služby (+4,2 %), vzdělání (+9,7 %), plyn a ostatní pohonné hmoty pro domácnost (+14,3 %) a pohostinství (+4,7 %). Částečně tento nárůst kompenzovaly dovolené v zahraničí a ubytování (-8,2 %).

ABS také zveřejnilo měsíční ukazatel CPI za březen. Měsíční ukazatel se za 12 měsíců do března zvýšil o 6,3 % po meziročních nárůstech o 6,8 % v únoru a 7,4 % v lednu.

„Inflace CPI se v březnovém čtvrtletí zpomalila, přičemž čtvrtletní růst byl nejnižší od prosince 2021. Zatímco ceny u většiny zboží a služeb nadále rostly, mnoho z těchto nárůstů bylo menších ve srovnání s daty z předchozích čtvrtletích.”

Michelle Marquardt, šéfka statistického úřadu

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

CNBC: Oil drops nearly 4% as recession fears outweigh US inventory draw (27. 4. 2023); cnbc.com/2023/04/26/oil-prices-rise-on-us-crude-fuel-stock-draws.html

The New York Times: U.S. Economy Grew at 1.1% Rate in First Quarter (27. 4. 2023); nytimes.com/2023/04/27/business/economy/gdp-q1-economy.html

Coinbase: Coinbase takes another formal step to seek regulatory clarity from SEC for the crypto industry (27. 4. 2023); coinbase.com/blog/coinbase-takes-another-formal-step-to-seek-regulatory-clarity-from-sec-for

Australian Bureau of Statistics: Eurozone economy boosted by service sector growth (27. 4. 2023); abs.gov.au/media-centre/media-releases/cpi-rose-14-cent-march-2023-quarter

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart