ČNB ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Rozhodnutí centrální banky bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla zůstanou sazby relativně vysoké delší dobu. Michl také upozornil, že pokud příliš porostou mzdové požadavky a budou se vytvářet vysoké deficity rozpočtu, ČNB by pravděpodobně musela přistoupit k dalšímu zvýšení sazeb.

Analytici očekávají, že úrokové sazby by měly zůstat po zbytek letošního roku stabilní, někteří experti ovšem jejich zvýšení ještě letos nevylučují. Pro zachování sazeb dnes hlasovalo pět členů bankovní rady, dva se vyslovili pro jejich zvýšení o 0,75 procentního bodu. Argumentem zastánců zvýšení sazeb byla podle Michla potřeba zabránit nárůstu inflačních očekávání mezi domácnostmi i firmami. 

Britská libra ve čtvrtek prudce vzrostla. Zotavila se z rekordních minim dosažených v pondělí poté, co Bank of England provedla druhý den nákupu dluhopisů, aby stabilizovala finanční trhy. Jednalo se o posílení vyšší než 7 %. Libra zaznamenala největší jednodenní procentní zisk od března 2020 poté, co před třemi dny dosáhla historického minima 1,0327 k dolaru. Ve čtvrtek BoE koupila 1,415 miliardy liber (1,55 miliardy dolarů) britských vládních dluhopisů se splatností delší než 20 let. 

Podle analytiků JPMorgan světový dluhopisový trh zažívá nejhorší období od devadesátých let. Měřítkem tohoto je obchodovaný fond iShares Core Global Aggregate, který sleduje globální benchmark dluhopisů skládající se z vládních, korporátních a jiných typů dluhopisů s pevným výnosem denominovaných ve 28 místních měnách. Ten meziročně klesl o 21,5 %, což je nejstrmější procentuální pokles minimálně od roku 2017.

Německý kancléř Olaf Scholz přednesl návrh opatření, které sám pojmenoval jako „obranný štít“, ve výši 200 miliard eur (194 miliard dolarů). V tomto návrhu nechybělo zastropování cen plynu a snížení daně z prodeje paliva, aby ochránil firmy a domácnosti před dopadem prudce rostoucích cen energií. “Ceny musí klesnout, takže vláda udělá vše, co může.

Za tímto účelem zřizujeme velký obranný štít,” řekl Scholz. V rámci plánů, které potrvají do jara 2024, vláda zavede nouzovou cenovou brzdu plynu, jejíž podrobnosti oznámí příští měsíc. Mimo jiné ruší plánovanou daň za plyn, která má pomoci firmám, které se potýkají s vysokými spotovými tržními cenami. 

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2022? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart