Česká národní banka na svém zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 % na 4,5 %. Banka se tímto krokem snaží tlumit inflační očekávání. Základní úroková sazba se dostala na nejvyšší úroveň od počátku roku 2002.

Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka by k dalšímu zvyšování sazeb nemělo v blízké budoucnosti docházet. “Inflace bude kulminovat v letošním prvním pololetí. Následně bude klesat díky posílení koruny a projeví se i stabilizující vliv měnové politiky skrze domácí poptávku,” dodal Rusnok.

Britská centrální banka se také uchýlila ke zvýšení úrokové sazby o 25 bazických bodů na 0,5 %. Míra inflace (5,4 %) totiž byla v prosinci nejvyšší za přibližně 30 let. Banka dále informovala, že se chystá ukončit program nákupů dluhopisů.

“Vzhledem k současné napjaté situaci na trhu práce a pokračujícím projevům toho, že náklady domácností a cenové tlaky přetrvají, všichni členové výboru usoudili, že zvýšení bankovní sazby na tomto zasedání je oprávněné,” uvedla banka v zápisu z jednání.

Naopak Evropská centrální banka ponechala monetární politiku beze změny. Šéfka ECB Christine Lagardeová však připustila rychlejší utahování měnové politiky, než se původně očekávalo. K “hiku“ by však ještě letos nemělo dojít, informovala bankéřka.  

Peněžní trhy nyní podle agentury Reuters považují za velmi pravděpodobné, že ECB v červnu zvýší svou základní úrokovou sazbu na 0,1 procenta z nynějšího rekordního minima nula procent.

Inflace v Turecku nepřestává udivovat, když v lednu dosáhla 48,7 % a dostala se nejvýše za 20 let. Analytici přitom predikovali růst na zhruba 46 %. Nejvíce se na růstu cen v lednu podílely ceny za dopravu, které meziročně vzrostly o 68,9 procenta. Následují potraviny a nealkoholické nápoje, kde růst činil 55,6 procenta, dále vybavení domácností, které zaznamenalo růst o 54,5 procenta.

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a Rusko se rozhodli, že od března zvýší těžbu černého zlata o dalších 400.000 barelů denně“Máme olympijského ducha, a proto jsme překonali rekord schůzky, když jsme ji skončili za 16 minut,” konstatoval ministr energetiky princ Abdalazíz bin Salmán.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 
Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 26 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart