Čínské úřady o víkendu oznámily, že vzdělávací společnosti budou muset být pouze neziskové. Po nedávném zpřísňování regulací u čínských technologických firem to přirozeně vyvolalo obavu u investorů, kteří se houfně začali zbavovat akcií ze “země draka“. Tamní akciový index CSI 300 v tomto týdnu klesl až na osmiměsíční dno. Řada firem odepsala i přes 50 % své hodnoty. Investorům tak bylo rázným způsobem připomenuto, že při investicích v Číně musejí kromě standardních rizik počítat i s nevyzpytatelností komunistické strany a regulacemi. To může vést k tomu, že zahraniční investoři budou u těchto aktiv požadovat výraznější diskont, nebo sníží expozici.

Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký v rozhovoru pro Bloomberg konstatoval, že by Česká národní banka měla rychlým tempem pokračovat ve zvyšování sazeb. Inflace podle bankéře představuje daleko větší riziko než koronavirus.

Podle průzkumu institutu GfK nálada mezi německými spotřebiteli ve srovnání s minulým měsícem zůstala nezměněná. Spotřebitelé jsou sice ochotni více utrácet, ale zároveň se obávají budoucího nárůstu nakažených mutací delta. Index Gfk, který sleduje spotřebitelskou náladu v největší evropské ekonomice, tedy v červenci stagnoval na -0,3 bodu. Analytici dokonce predikovali nárůst až na jeden bod.

Mezinárodní měnový fond opět zlepšil svůj výhled růstu světové ekonomiky pro příští rok o půl procentního bodu na 4,9 %. V letošním roce MMF i nadále věří, že globální ekonomika posílí o 6 %. Fond však varoval, že obnova ekonomiky je nerovnoměrná. Především kvůli pomalému proočkování obyvatelstva v některých zemích.

Středeční zasedání FEDu nepřineslo zásadní zprávy. Nejzajímavějším z řady prohlášení bylo, že se blíží doba pro ukončení masivní podpory americké ekonomiky. Tempo nákupů zůstává na 120 mld USD za měsíc. Případné zvyšování úrokových sazeb je prozatím zřejmě stále v nedohlednu. Riziko zvyšování zde sice je, ale není dle Powella nijak dramatické. Chystá se nicméně bedlivě sledovat ceny nejvíce pro-inflačních položek.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart