Guvernér Švýcarské národní banky (SNB) v pondělí oznámil, že zatím není zapotřebí více snižovat sazby do záporu, ale pokud si to fundamenty vyžádají, tak SNB bude připravena více uvolni svoji monetární politiku.

Turecký prezident Erdogan pohrozil Spojeným státům, že zavře americkou leteckou základnu Incirlik, pokud vstoupí v účinnost sankce namířené na Turecko.

Australský ministr financí  Mathias Cormann se domnívá, že momentálně nejsou zapotřebí další fiskální stimuly. Mzdy by podle Cormanna měly v blízké budoucnosti růst rychleji než inflace.

Čínská průmyslová produkce se v listopadu meziročně zvýšila o 6,2 %, což byl nejrychlejší růst za pět měsíců.  Analytici přitom očekávali, že vzroste o 5 %.

Britský premiér Boris Johnson v úterý uvedl, že garantuje opuštění EU do konce roku 2020, ať s dohodou či bez ní.

Agentura Bloomberg uvedla, že jedna z nejbohatších čínských provincií Šan-tung zaznamenala v letošním roce nesplacení dluhů ze strany 6 soukromých společností ve výši 1,5 mld. USD. Již dlouhou dobu se mluví o bobtnajícím dluhu čínských společností, které jsou financované jak „klasickými“ finančními institucemi, tak i prostřednictvím šedého bankovnictví, což vytváří tzv. zombie firmy. Někteří odborníci tvrdí, že další globální finanční krize přijde právě z Číny.

Ratingová agentura Fitch potvrdila ve středu rating Spojeného království na na AA. Dále také dodala, že je vysoce pravděpodobné, že Spojené království opustí Evropskou unii s dohodou 31. ledna 2020. Výhled ekonomiky je však negativní, jelikož bude ještě nějakou chvíli přetrvávat nejistota ohledně brexitu. Velká nejistota ohledně fiskálního výhledu.

Německý Index podnikatelského klimatu Ifo v prosinci zaznamenal růst z 95,1 bodu na 96,3 bodu.

Index spotřebitelských cen ve Velké Británii v listopadu stagnoval na tříletém minimu 1,5 %. Konsensus přitom predikoval zpomalení růstu inflace na 1,4 %.

Česká národní banka na svém poslední zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Trh ani nepočítal, že by mělo dojít k nějaké změně.

Guvernér Jiří Rusnok na tiskové konferenci konstatoval, že se mírně zvýšila šance na růst sazeb.

BoJ na čtvrtečním zasedání také ponechala úrokové sazby a celkovou měnovou politiku beze změny. Guvernér Haruhiko Kuroda později uvedl, že rizika zpomalení jsou pro japonskou ekonomiku významná.

Míra nezaměstnanosti v Austrálii klesla v listopadu z 5,3 % na 5,2 %.

Maloobchodní tržby ve Velké Británii v listopadu meziročně zaznamenaly pomalejší růst z 3,1 % na 1 %. Očekával se přitom růst na úrovni 2,1 %.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v pátek prohlásil, že Rusko zcela ztratilo zájem připojit se ke skupině G7.

Ekonomika ve Spojených státech ve třetím čtvrtletí zrychlila na 2,1 % ze 2 % ve druhém čtvrtletí.  Agentura Reuters uvedla, že si místní ekonomika udržuje solidní tempo růstu, k němuž přispívá příznivá situace na trhu práce.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 25 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart