Fed ve středu zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu a informoval, že úroková sazba by se mohla do konce letošního roku vyšplhat do rozmezí mezi 1,75 % až 2 %. Je tedy evidentní, že Fed začal bojovat proti vysoké inflaci, která se nachází na nejvyšších úrovních za posledních 40 let. V prohlášení došlo ke zhoršení odhadu růstu ekonomiky z původně avizovaných 4 % na 2,8 %. Americká centrální banka také upozornila na nejistoty spojené s válkou na Ukrajině.

Guvernér Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci oznámil, že očekává vysokou inflaci do poloviny letošního roku. Poté by inflační tlaky měly polevit a v příštím roce by měl následovat prudší pokles. Tato předpověď však závisí na ruské invazi, úspěšném boji proti koronaviru v Číně a na tom, jak americká ekonomika absorbuje šoky ze zahraničí, dodal Powell.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon o platebních službách, který umožňuje burzám s virtuálními měnami oficiálně působit v zemi. Nový zákon navíc poprvé vytvoří regulační rámec pro otevřený trh s kryptoměnami na Ukrajině. Tento krok může podle serveru Euronews usnadnit dodávky zbraní a financování ukrajinské armády ze zahraničí.

Britská centrální banka dle očekávání analytiků přikročila k “hiku“ o 25 bazických bodů a zvýšila tak základní úrokovou sazbu na 0,75 %. Pro zvýšení sazby hlasovalo osm z devíti členu bankovní rady. Ohledně dalšího zvýšení sazby banka mírnila jestřábí očekávání trhu, když konstatovala, že v příštích měsících bude možná potřeba nějaké další zpřísnění monetární politiky. Avšak varovala, že by se míra inflace mohla do konce června dosáhnout 8 %.

Mimořádně vysokou volatilitu bylo možné v tomto týdnu sledovat na ropě a dalších energetických produktech. Po prudké třítýdenní rally jsme se také dočkali i rychlé korekce. Během tohoto týdne ropa Brent zkorigoval o 30 %, zatímco evropské ceny plynu klesly až o 65 %. Klíčové pro další vývoj ceny ropy bude, v jakém rozsahu členové OPEC zvýší produkci nad rámec svých současných kvót.

Amazon uzavřel dohodu o koupi hollywoodského studia MGM ve výši 8,5 miliardy dolarů. Jedná se o druhou největší akvizici společnosti po převzetí řetězce obchodů s potravinami Whole Foods ve výši 13,7 miliardy dolarů v roce 2017. Nejnovější akvizice je zaměřena na posílení streamovacích služeb Amazonu, tak aby konkuroval Netflixu a Disney+.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart