Členské státy EU v pondělí schválily odklad brexitu do konce ledna 2020. Předseda Evropské rady pak na svém twitterovém účtu uvedl, že pokud Británie schválí výstupní dohodu před uplynutím nové lhůty, tak může opustit EU i dříve.

Čínští vyjednávači oznámili, že část obchodní dohody se Spojenými státy je již připravena, ale stále se podle nich objevují nové překážky. Čína počítá s tím, že by první fáze dohody mohla být podepsána již v polovině listopadu.

Ratingová agentura Fitch potvrdila rating Austrálie na stupni AAA se stabilním výhledem, ale v blízké budoucnosti očekává prudký pokles růstu HDP.

Guvernér RBA Philip Lowe v úterý konstatoval, že nedávné snížení sazeb v Austrálii mělo pro australskou ekonomiku pozitivní účinek.

Britští poslanci odhlasovali konání předčasných voleb, které by měly ukončit pat ohledně brexitu. Volby by tedy měly být uspořádány 12. prosince.

Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub uvedl, že stále vidí vyrovnané argumenty pro zvýšení sazeb i pro jejich ponechání beze změny. Holub zmínil, že uvažuje, že na listopadovém zasedání ČNB bude hlasovat pro hike.

Hlavní makroekonomickou událostí ve středu bylo zasedání FOMC, na kterém měnový výbor Fedu snížil hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozmezí 1,50-1,75 %. Predikce vývoje sazeb očekává setrvání základního úroku na současné úrovni do konce roku 2020. Guvernér americké centrální banky Jerome Powell na tiskové konferenci konstatoval, že i nadále přepokládá mírný růst americké ekonomiky, ale inflační tlaky by měly být utlumené. Podle Powella je současná monetární politika Fedu mírně akomodativní.

Zasedání měla také BoC, která ponechala dle očekávání sazby beze změny na úrovni 1,75 %. Banka ve svém prohlášení konstatovala, že růst HDP by se ve druhém pololetí měl zpomalit pod potenciál a inflace by se měla pohybovat v blízkosti cíle banky.

Guvernér Poloz na tiskovce poukázal na to, že kanadská ekonomika vykazuje odolnost vůči vnějším šokům.

Index spotřebitelských cen v Austrálii se meziročně ve třetím čtvrtletí zvýšil z 1,6 % na 1,7 %.

Hrubý domácí produkt ve Spojených státech ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně klesl z 2 % na 1,9 %, ale analytici očekávali ještě nižší pokles (1,6 %).

Japonská centrální banka (BoJ) ponechala ve čtvrtek na svém zasedání úrokovou sazbu beze změny na úrovni – 0,10 %. “Forward guidance” u úrokových sazeb vysílají jasné signály na budoucí snížení sazeb. Banka podle zveřejněného prohlášení očekává, že sazby zůstanou na současných nebo nižších úrovních, tak dlouho, jak si to ekonomická situace v Japonsku bude vyžadovat. BoJ také snížila prognózu růstu inflace i HDP.

Guvernér Kuroda na tiskovce uvedl, že nebude váhat více uvolnit monetární politiku, pokud se budou zvyšovat rizika.

Agentura Bloomberg informovala, že čínští představitelé mají pochybnosti, že s Trumpem je možná dlouhodobá obchodní dohoda.

Výrobní index PMI v Číně zaznamenal další pokles z 49,8 bodu na 49,3 bodu.

Christine Lagardeová v pátek přebrala vedení Evropské centrální banky a při této příležitosti naznačila, že chce přesvědčit Německo a další země, aby souhlasily s uvolněním přísné fiskální politiky.

V americké ekonomice bylo v říjnu vytvořeno 128 tisíc pracovních míst, což sice bylo méně než v září, ale výrazně více, než odhadoval konsensus (89 tis.).

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart