Federální rezervní systém ve středu zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Pokračuje tak ve své kampani na zkrocení inflace. Navzdory finančním turbulencím po krachu Silicon Valley Bank (SVB). Představitelé Fedu předpovídají pouze jedno zvýšení sazeb v tomto roce. Ani tento krok ale není jistý. Fed očekává další čtvrtbodový nárůst na maximální rozpětí 5 % až 5,25 %, což je v souladu s jeho prosincovým odhadem. Daná úroveň je níže, než byla očekávána trhy před zhroucením SVB.

“Můžete si krizi představit jako ekvivalent zvýšení sazeb a možná i víc než to. Je příliš brzy říkat, jak moc přísnější bankovní úvěry zbrzdí ekonomiku a zkrotí inflaci.”

Jerome Powell, předseda Fedu

Začátkem března Energetický informační úřad (EIA) předpověděl, že produkce ropy v USA letos stoupne o téměř 600 000 barelů denně na rekordních 12,44 milionu barelů denně. Na jednu stranu to vypadalo, že průmysl měl všechny motivy ke zvýšení produkce. Poptávka byla silná zejména ze zámoří a federální vláda chtěla získat více ropy. Na druhou stranu vedoucí představitelé průmyslu prohlásili, že americký břidlicový boom skončil. Současně varovali před očekáváním mnohem vyšší produkce. Nárůst nákladů činí mnoho vrtů neekonomickými. Kromě toho mnoho nových vrtů nebylo tak produktivních, jak se očekávalo. Jedná se o známku toho, že povrchové zásoby břidlicové ropy v USA se blíží vyčerpání.

Aby mohl americký břidlicový průmysl pokračoval v těžbě za současných sazeb, musí ceny ropy stoupnout alespoň na 80 USD za barel. Ceny zemního plynu se musí zvýšit na přibližně 3 USD za milion BTU.

Čínský prezident Si Ťin-pching navštívil v Moskvě ruského prezidenta Vladimira Putina. Během návštěvy se dohodli na spolupráci v řadě ekonomických a obchodních oblastí. Čínská státní média uvedla, že na seznamu bylo zvýšení používání „místní“ měny. Kreml uvedl, že jüan a rubl již tvoří dvě třetiny plateb z obchodních dohod mezi těmito dvěma zeměmi. Dohoda se také vztahovala na rozšíření dvoustranného obchodu, spolupráci v oblasti energetické a potravinové bezpečnosti, či rozvoj železniční a jiné přeshraniční logistické infrastruktury. Čína je již nyní největším obchodním partnerem Ruska. Čínský dovoz z Ruska vzrostl v loňském roce o téměř 49 % v jüanech na 763,75 miliardy jüanů (110,89 miliardy USD). 

Centrální banka Velké Británie ve čtvrtek oznámila navýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 4,25 %. Jedná se o nejvyšší úroveň za posledních 14 let. Zástupci BoE (Bank of England) také uvedli, že Spojené království již nesměřuje do bezprostřední recese.

“Byli jsme opravdu trochu na ostří nože, pokud jde o to, zda dojde k recesi, ale teď jsem trochu optimističtější.”

Andrew Bailey, guvernér Bank of England

Úrokové sazby neustále rostou ve snaze čelit rostoucím cenám. Inflace i nadále zůstává blízko své nejvyšší meziroční úrovně za posledních 40 let na 10,4 %, tedy více než pětinásobku cíle banky.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

BBC: Interest rate rise: Bank of England more hopeful on UK economy (24. 3. 2023); https://www.bbc.com/news/business-65048756

CNBC: China and Russia affirm economic cooperation for the next several years (24. 3. 2023);

https://www.cnbc.com/2023/03/22/china-and-russia-affirm-multi-year-economic-cooperation.html

Oil Price: The EIA Is Dead Wrong About The Future Of U.S. Shale (24. 3. 2023);

https://oilprice.com/Energy/Energy-General/The-EIA-Is-Dead-Wrong-About-The-Future-Of-US-Shale.html

USA Today: Fed hikes interest rate 0.25 point to curb inflation despite banking turmoil (24. 3. 2023);

https://eu.usatoday.com/story/money/economy/2023/03/22/fed-meeting-rate-hike-live-updates/11509144002/

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart