Ministerstvo práce USA ve středu oznámilo, že index spotřebitelských cen se v červenci nezměnil. V předchozím měsíci přitom vzrostl o 1,3 %. Ekonomové oslovení deníkem The Wall Street Journal odhadovali červencový nárůst o 0,2 %. Míra inflace za 12 měsíců (do konce července) se pohybuje na  8,5 %. V červnu přitom dosáhla 9,1 %, což bylo 41leté maximum. Ostře sledovaný ukazatel jádrové inflace vzrostl o 0,3 %. V předchozím měsíci přitom zaznamenal nárůst o 0,7 %. Výpočet jádrové inflace přitom nekalkuluje s vybranými potravinami a energiemi. Dvanáctiměsíční míra inflace zůstala na úrovni 5,9 %. 

OPEC ve čtvrtek snížil svou prognózu růstu světové poptávky po ropě v roce 2022 o 260 000 barelů denně. Nyní očekává, že poptávka v letošním roce vzroste o 3,1 milionu barelů denně. Ropa Brent zaznamenala růst o více než 3 % za celý týden. Vykompenzovala se tak část 14% propadu z minulého týdne, který byl největší od dubna 2020. Důvodem byly obavy z důsledků inflace a zvyšování úrokových sazeb.

Podle ratingové agentury Fitch by se problémy v oblasti nemovitostí v Číně mohly přenést i do dalších významných odvětví. Nejzranitelnější jsou společnosti pro správu aktiv, menší výrobci oceli a strojírenské a stavební firmy. Rostou obavy, že by finanční problémy čínských developerů mohly postihnout i zbytek ekonomiky. Developeři se potýkají s tím, že mnoho kupců domů nesplácí hypotéky a čínský hospodářský růst zpomaluje.  

Česká národní banka ve čtvrtek vydala zprávu o měnové politice. Zde publikovala shrnutí posledních kroků ČNB i prognózu do budoucna. Inflace během nadcházejících měsíců vzroste lehce nad 20 %. Dvojciferná bude dle ČNB i po část příštího roku. Společně s vysokou jádrovou inflací tak nadále bude pokračovat zdražování plynu, elektřiny a potravin. K rychlému poklesu inflace pod 10 % v průběhu příštího roku povede jak odeznění současných mimořádných cenových tlaků, tak dosavadní zpřísňování domácích měnových podmínek. 

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Čtěte dále:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart