Spotřebitelské ceny v USA vzrostly v říjnu méně, než se očekávalo a stlačily tak roční nárůst pod 8 % poprvé za osm měsíců. To je zatím nejsilnější známka toho, že inflace zpomaluje. To by umožnilo Federálnímu rezervnímu systému omezit své výrazné navyšování úrokových sazeb.

Index spotřebitelských cen (CPI) minulý měsíc vzrostl o 0,4 % poté, co v září vzrostl o stejnou velikost. Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpovídali, že CPI poroste o 0,6 %. Takzvaná jádrová inflace, očištěná o ceny energií a potravin, vzrostla o 0,3 %, což je výrazné zpomalení růstu oproti září, kdy rostla meziměsíčně o 0,6 %. Akciové indexy na tuto zprávu zareagovaly největším jednodenním ziskem od dubna roku 2020.

Akcie v Hongkongu vyskočily poté, co Čína zkrátila období karantény. Čínský juan se dostal na nejsilnější úrovně za více než měsíc poté, co Čína zmírnila koronavirová opatření. Tyto zprávy mimo jiné také podpořily ceny ropy, která v pátek umazala velkou část ztrát z tohoto týdne.

Ekonomika Spojeného království se v září propadla více, než se očekávalo a ve třetím čtvrtletí klesla poprvé od začátku loňského roku. To naznačuje, že země vstoupila do dlouhodobé recese. Úřad pro národní statistiku v pátek uvedl, že hrubý domácí produkt klesl mezi srpnem a zářím o 0,6 procenta. Jde o větší pokles, než předpokládali ekonomové oslovení agenturou Reuters. Ti odhadovali pokles o 0,4 procenta.

Globální lodní průmysl čelí novému problému – příliš velkému množství kontejnerů. Zatímco na vrcholu pandemie byl kontejnerů nedostatek, nyní se světová ekonomika potýká s opačným problémem. Kvůli obrovskému množství prázdných kontejnerů na lodích nebo v přístavech, které zůstávají ležet celé týdny, často chybí dostatek skladovacích prostor. To jen prohlubuje probíhající krizi dodavatelského řetězce.

Maloobchodníci jsou opatrní, pokud jde o vysokou úroveň zásob, které mají na skladě. Dochází k výraznému výpadku spotřebitelské poptávky, což následně vede k menší poptávce po nákladní dopravě a nákladu. A tím i k úměrnému výpadku poptávky po kontejnerech v celosvětovém měřítku.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2022? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart