Inflace ve Velké Británii je na 30letém maximu. Dosáhla meziroční úrovně 5,4 %, což je nejvyšší hodnota od března 1992. V listopadu byla na úrovni 5,1 %, přičemž ekonomové očekávali nárůst na 5,2 %. Začátkem února navíc proběhne zasedání Výboru pro měnovou politiku Bank of England a již teď se mluví o tom, že by mohlo dojít k dalšímu zvýšení úrokových sazeb po prosincovém navýšení o 15 bázických bodů na 0,25 %.

Mezi hlavní příčiny zvyšování se uvádí zdražování energií a pokračující problémy s dodavatelskými řetězci, které ruku v ruce s oživením poptávky vedly ke zvyšování spotřebitelských cen. Ty meziměsíčně vzrostly o 0,5 %. Ekonomové přitom odhadovali vzestup jen o 0,3 %.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen ve svém projevu na zasedání Světového ekonomického fóra označila Zelenou dohodu pro Evropu („Green Deal“) a digitalizaci za evropské priority. Významnou úlohu v tom bude hrát plán na podporu hospodářského oživení NextGenerationEU s rozpočtem až 800 miliard EUR. Až 40 % z těchto prostředků by mělo jít na zelené projekty.

Dodala ale, že bez pomoci soukromého sektoru se tento plán neobejde. Evropa bude muset na transformaci svého energetického systému investovat ročně dalších 360 miliard EUR. Vlády tedy musí vytvořit příhodné podmínky pro zapojení i soukromého sektoru.

Čínský národní statistický úřad oznámil, že čínská ekonomika vzrostla v roce 2021 o 8,1 %. HDP ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl o 4 % oproti předchozímu roku. Průzkum agentury Reuters přitom předpovídal růst jen 3,6 %. Naproti tomu maloobchodní tržby očekávání nenaplnily. V prosinci vzrostly oproti předchozímu roku o 1,7 %, přičemž odhady hovořily o možném nárůstu až 3,7 %. Tento pokles však kompenzovala průmyslová výroba, která do konce roku stabilně rostla.

Krize mezi Ruskem a Ukrajinou by mohla dle analytiků vyvolat prudký nárůst cen plynu v Evropě. Masivní nedostatek plynu v Evropě v loňském roce vedl k tomu, že evropské ceny elektřiny se vyšplhaly na několikaletá maxima. Společnost Capital Economics uvádí, že pokud se konflikt vyostří, ceny plynu v Evropě by mohly dále růst.

Energetický expert Dan Yergin zmiňuje, že Rusko dodává Evropě asi 35 % plynu a z toho důvodu je současný konflikt pro trh s plynem rizikem. Navíc zásoby plynu v Evropě jsou také nižší. K 12.1.2022 jsou zásoby 21 % pod pětiletým průměrem. Zhoršující se vztahy s Ruskem by tak mohly znamenat prohloubení energetické krize.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart