Ministerstvo financí i Česká národní banka se opět shodly na tom, že zatím pro Českou republiku není vhodné přijímat euro. Toto vyplynulo z pravidelné analýzy, která vyhodnocuje plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a úrovně sladěnosti místní ekonomiky s ekonomikou eurozóny. Vstupu do eurozóny není ani nakloněná současná vláda dle svého programového prohlášení.

Průmyslová výroba zaznamenala v říjnu růst 3,2 %, což představuje největší růst od června. Konsensus přitom očekával růst pouze o 1,6 %. Automobilový průmysl dokonce v říjnu vzrostl o 10 %.

Podle zprávy BoE hodnotící zdraví bankovního sektoru jsou britské banky dostatečně kapitálově vybavené na to, aby zvládly koronavirovou krizi i brexit. Centrální banka však varovala, že pokud se Británii nepodaří uzavřít dohodu s EU, tak by mohla na tamním finančním trhu zavládnout nestabilita a narušení finančních služeb, což by především postihlo klienty z EU. BoE dále zmírnila bankovní předpisy zavedené při první vlně koronaviru a dokonce povolila bankám možnost opět vyplácet dividendu.

Evropská unie a Británie mají do neděle čas se dohodnout, avšak podle slov šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové je pravděpodobnost nakloněna k “no deal“. Vyjednávající tým Velké Británie tvrdí, že se ostrovní ekonomice bude dařit dobře i bez dohody a tudíž nehodlají ustupovat ze svých požadavků.

Německé hospodářství letos zaznamená mírnější zpomalení, než se původně predikovalo, uvedla ve své zprávě německá Bundesbank. Tedy HDP by mělo klesnout pouze o 5,5 %, původně banka očekávala snížení ekonomické aktivity o 7,1 %.

Evropská unie se konečně dohodla na schválení evropského záchranného fondu ve výši 750 mld. euro a také schválila fiskální rozpočet na příštích šest let. Největší překážkou pro schválení tohoto balíčku představovala doložka, která podmiňuje čerpání prostředků dodržováním principů právního státu, což se nelíbilo Polsku a Maďarsku. Nakonec se muselo přikročit ke kompromisu, kdy o případném postihu při nedodržování rozhodne Evropský soudní dvůr a bude se vztahovat pouze na závazky spojené s nově sjednaným rozpočtem.

Evropská centrální banka na svém prosincovém zasedání odsouhlasila navýšení programu PEPP (nouzový pandemický program nákupu aktiv) o 500 miliard euro a prodloužení jeho fungování minimálně do března 2022.

Program skupování aktiv (APP) centrální banka ponechala beze změny na úrovni 20 miliard/měsíčně. Tento program by pak měl být ukončen těsně předtím, než dojde k zvyšování úrokových sazeb.

Dále také ECB prodloužila program TLTRO, který je zaměřen na poskytování likvidity, do konce června 2022.

Index CPI se ve Spojených státech v listopadu zvýšil v meziročním srovnání o 1,2 %. K růstu inflace pomohly především zvyšující se ceny energií, zatímco ceny potravin klesaly. Jádrová inflace, která právě nezahrnuje tyto položky, se meziročně zvýšila pouze o 0,2 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart