Dle statistik US ekonomika v květnu vytvořila 2,5 mil. nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti se tak dostala na 13,3 %. Trh očekával ztrátu až 8,3 mil. pracovních míst a míru nezaměstnanosti 19,5 %. Růst zaměstnanosti v květnu byl nejvyšší v US historii od roku 1939.

Schodek českého státního rozpočtu v květnu stoupl na 157,4 miliard korun, což představuje nejhorší květnový schodek od založení ČR.

Agentura Bloomberg přišla s informací, že Čína plánuje zastavit nákupy sójových bobů z USA. To však popřel čínský ministr zahraničí.

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Číně v květnu vzrostl na 50,7 bodu z dubnových 49,4 bodu. Hodnota indexu nad  50 bodů značí expanzi.

Podle dat zveřejněných organizací ADP přišlo v dubnu o práci ve Spojených státech okolo 2,76 milionů lidí. Analytici predikovali, že o práci přijde až 9 milionů lidí.

Hrubý domácí produkt v Austrálii zaznamenal v prvním čtvrtletí v porovnání s předchozím čtvrtletím pokles o 0,3 %. Jednalo se o první čtvrtletní pokles ekonomiky za devět let.

Podle ruského premiéra Michaila Mišustina se vyšplhá dvouletý plán obnovy ruské ekonomiky na 5 bilionů rublů. Tento plán je rozdělen do tří fází. V první fázi se musí stabilizovat situace. Druhá fáze bude zaměřena na oživení ekonomiky a ve třetí fázi má dosáhnout ruská ekonomika přinejmenším růstu 2,5 %.

Švýcarská ekonomika klesla v prvním čtvrtletí mezikvartálně o 2,6 %, což je nejhlubší propad od roku 1980. Konsensus očekával, že ekonomika poklesne jen o 2,1 %.  Švýcarský statistický úřad přepokládá za celý letošní rok pokles ekonomiky o 6,7 %. V příštím roce by však mělo dojít k pomalému růstu hospodářství.

Evropská centrální banka na svém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na 0 %. I depozitní sazba zůstala nezměněná (-0,5 %). Centrální banka se však rozhodla pro navýšení objemu nákupu cenných papírů ze 750 miliard eur na 1,35 bilionu eur. Nouzový program nákupu cenných papírů (PEPP) má “běžet“ minimálně do konce června 2021. Úrokové sazby zůstanou na stejných či nižších úrovních do doby, než ECB bude přesvědčená, že se inflace blíží ke 2 %.

Nezaměstnanost v eurozóně v dubnu dosáhla 7,3 %  z březnových 7,1 %. Analytici osloveni agenturou Bloomberg očekávali nárůst nezaměstnanosti na 8,3 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart