České hospodářství zaznamenalo v minulém roce nejhlubší propad od vzniku samostatné České republiky. Podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu HDP vloni pokleslo o 5,6 %. „Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu,” konstatoval ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

V Austrálii naopak hrubý domácí produkt ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl oproti předchozímu kvartálu o 3,1 %. Meziročně však v posledním čtvrtletím loňského roku klesl o 1,1 %, i když analytici očekávali daleko větší pokles na úrovni 1,8 %.

Z USA jsme se také dočkali zveřejnění HDP ve čtvrtém čtvrtletí, které meziročně vzrostlo o 4,1 %. Ekonomové predikují, že by americká ekonomika mohla v první čtvrtletí díky vládním stimulům, očkování, nízkých úrokových sazeb posílit o 9 %, což by představovalo nerychlejší růst od roku 1984.

Čínský statistický úřad informoval, že Čína v minulém roce poskytla rekordních 2,4 % HDP na výzkum a vývoj. Čínská vláda by tento týden měla oznámit plán na podporu svoji soběstačnosti v technologiích a inovacích. Snahy Číny stát se technologickou velmocí by ještě více mohly podkopat již tak křehké vztahy se Spojenými státy.

Počet Američanů žádajících o podporu v nezaměstnanosti stoupl v týdnu do 27. února na 745 tisíc (očekávání trhu 750 tisíc). Žádosti o podporu jsou stále vzdálené úrovni 200 tisíc, kde se pohybovaly před koronakrizí. Pokračující žádosti klesly na 4,295 mil. při očekávání ve výši 4,3 mil. Před začátkem krize se pohybovaly kolem 1,7 mil.

Maloobchodní tržby v eurozóně v lednu klesly meziročně o 6,4 %. Jedná se o prudčejší pokles, než se čekalo (pouze 1,2 %). Nejvyšší pokles zaznamenalo Slovensko, Rakousko a Irsko.  Mohou za to uzavřené obchody kvůli protipandemickým opatřením a tlumené zimní výprodeje, které brzdily výdaje spotřebitelů s výjimkou potravin a nákupů po internetu.

Spotřebitelská důvěra Conference Board v USA překonala očekávání. V únoru vzrostla na 91,3 b. v porovnání s lednovými 89,3 b. Trh pro měsíc únor očekával vzestup pouze na 90,2.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart