Moskevská burza MOEX ve čtvrtek otevřela pro ruské rezidenty. Akcie na ní kótované v souhrnu silně posílily. Na burzu ovšem nemají přístup zahraniční investoři a shortování je zakázané. Zároveň také ruská vláda oznámila, že plánuje být na moskevské burze aktivní. Někteří investoři věří, že růst na burze je právě z těchto důvodů do určité míry umělý.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok během víkendu potvrdil nepříznivé vyhlídky pro vývoj české ekonomiky pro zbytek roku 2022. V ČT hovořil o tom, že v důsledku války na Ukrajině na konci roku budeme rádi za černou nulu. Zdůraznil, že se jedná o jeho soukromý názor a neopírá se o novou prognózu. Jeho výroky poměrně jasně ukazují, jak vnímá rizika spojená s ruskou invazí na Ukrajině. Inflace bude sice v první polovině letošního roku výrazně vyšší. Měla by ale tak jako tak začít klesat, hlavním problémem bude slabý růst české ekonomiky. 

Guvernér Fedu Jerome Powell v pondělí slíbil, že Fed podnikne rázné kroky proti rostoucí inflaci, která je v současné době na nejvyšší úrovni za posledních 40 let. Powell uvedl, že zvýšení sazeb větší než čtvrt procentního bodu je přípustné a utahování monetární politiky bude pokračovat, dokud nebude inflace pod kontrolou. Projev přichází méně než týden poté, co Fed poprvé za více než tři roky zvýšil úrokové sazby.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili v Bruselu druhý den schůzky věnované hledání společné cesty k omezení růstu cen energií. Hovoří se například o reformě trhu, o stanovení limitu cen elektřiny či o společných nákupech plynu. Měl by se také potvrdit cíl zbavit se závislosti na ruských energiích. Americký prezident Joe Biden dnes slíbil, že USA v zájmu dosažení evropské energetické nezávislosti na Rusku dodá do Evropy 15 miliard krychlových metrů zkapalněného zemního plynu do konce letošního roku.

Státy Evropské unie a poslanci Evropského parlamentu se včera shodli na nových pravidlech, která mají zlepšit dohled nad chováním velkých internetových firem. Oznámil to eurokomisař pro jednotný unijní trh Thierry Breton. Globální digitální společnosti jako Google, majitel Facebooku Meta nebo Amazon budou muset dodržovat nové povinnosti, které by měly lépe ochránit podnikání jejich menších konkurentů.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart