Rada guvernérů ECB na svém čtvrtečním zasedání rozhodla ponechat tři základní úrokové sazby ECB beze změny. Jednalo se o první pauzu v navyšování úrokových sazeb po 10 po sobě jdoucích navýšení. Základní úroková sazba tedy zůstává i nadále na úrovni 4 %. Informace ze zasedání v zásadě potvrdily předchozí hodnocení střednědobého výhledu inflace. Stále se očekává, že inflace zůstane zvýšená po delší dobu. Inflace zároveň v září výrazně poklesla, mimo jiné v důsledku silných srovnávacích efektů, a většina ukazatelů základní inflace se nadále zmírňovala. Minulé zvýšení úrokových sazeb Radou guvernérů se nadále silně promítá do podmínek financování firem i domácností. To stále více tlumí poptávku, a tím pomáhá stlačit inflaci.

Rada guvernérů je odhodlána zajistit, aby se inflace včas vrátila ke svému 2% střednědobému cíli. Na základě svého aktuálního hodnocení se Rada guvernérů domnívá, že klíčové úrokové sazby ECB jsou na úrovních, které, pokud budou udržovány po dostatečně dlouhou dobu, významně přispějí k tomuto cíli. Budoucí rozhodnutí Rady guvernérů zajistí, že její základní úrokové sazby budou stanoveny na dostatečně restriktivních úrovních tak dlouho, jak to bude nutné.

Americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí pozoruhodně silným tempem, a to navzdory úrokovým sazbám na nejvyšší úrovni za 22 let. Hrubý domácí produkt, který je měřítkem veškerého zboží a služeb vyrobených v ekonomice, vzrostl ve třetím čtvrtletí anualizovaným tempem 4,9 %. HDP je očištěno o inflaci a sezónní výkyvy. Tento výsledek je výrazně vyšší než 2,1 % ve druhém čtvrtletí a předčil očekávání růstu 4,3 %.

Silné spotřebitelské výdaje podpořily růst ve třetím čtvrtletí. Což je známkou překvapivé odolnosti ekonomiky vůči přísnějším výpůjčním nákladům a trvale vysoké inflaci. Výdaje rostly od července do září ročním tempem 4 %, což je nejsilnější tempo od čtvrtého čtvrtletí roku 2021. Američané utráceli za zboží i služby. Americká ministryně financí Janet Yellenová povzbudila čtvrteční zprávu jako příklad odolnosti americké ekonomiky, ale zopakovala společný názor mezi ekonomy, že růst pravděpodobně zpomalí.

“Je to dobré, silné číslo a ukazuje ekonomiku, která si vede velmi dobře. Pamatujme, že je to jen jedno čtvrtletí a neočekávám, že růst tímto tempem bude pokračovat.”

Janet Yellenová, americká ministryně financí

Podnikatelská aktivita v eurozóně se tento měsíc překvapivě zhoršila, když poptávka klesla v celém regionu. Na informaci poukázal průzkum, který naznačuje, že blok může sklouznout do recese. Flash Composite Purchasing Managers Index (Index nákupních manažerů) společnosti HCOB, považovaný za dobrý ukazatel celkového ekonomického zdraví, v říjnu klesl na 46,5 ze zářijových 47,2. Což je nejnižší hodnota od listopadu 2020. Mimo měsíce za pandemie COVID-19 to byla nejnižší hodnota od března roku 2013. Bylo to hluboko pod hranicí 50, která odděluje růst od poklesu.

“V eurozóně se věci posouvají od špatného k horšímu. Nebyli bychom překvapeni, kdybychom viděli mírnou recesi v eurozóně v druhé polovině tohoto roku se dvěma kvartály negativního růstu.”

Cyrus de la Rubia, hlavní ekonom Hamburg Commercial Bank

Poptávka po službách tento měsíc opět klesla a to prudším tempem než v září. Index nových obchodů klesl na 45,5 z 46,4, což je nejnižší hodnota od začátku roku 2021.

Výrobní PMI klesl na 43,0 z 43,4, což je jeho 16. měsíc pod 50 a nejnižší od května 2020. Průzkum agentury Reuters předpovídal 43,7.

Čínská developerská společnost Country Garden Holdings Co. poprvé v historii nesplatila včas své závazky s dolarovými dluhopisy. To podtrhlo její pád do širší krize zadlužení nemovitostích developerů, která otřásla druhou největší ekonomikou světa.

Stavitel dlouhodobě patří mezi světově nejzadluženější developery se závazky v závratné výši 190 miliard USD. Aktuálně nezaplatil 15,4 milionu USD z úroků z dluhopisů do konce 30denního období odkladu poté, co zmeškal původní termín 17. září. Společnost nyní pravděpodobně směřuje k jedné z největších restrukturalizací v historii země.

Společnost byla několik let největším stavitelem v zemi podle tržeb, než se v roce 2023 propadla na sedmé místo. Navzdory tomuto poklesu měla ještě nedávno více než 3 000 bytových projektů v menších městech. Podle její nedávné výroční zprávy zaměstnává přibližně 300 000 lidí. Její prodej bytů v září ve srovnání se stejným měsícem loňského roku klesl o 81 %. Developer vykázal za první polovinu roku 2023 rekordní ztrátu 7 miliard USD. Z tohoto důvodu by otřesy mohly vést k horšímu dopadu než v případě selhání dluhu v roce 2021 v problémové skupině Evergrande Group, protože má několikanásobný počet projektů.

Zástupci Bank of Canada se rozhodli ponechat svou základní úrokovou sazbu na pěti procentech. Což je již podruhé za sebou, kdy centrální banka ponechala úrokovou sazbu beze změny.  Je to známka toho, že se další navyšování dost možná posouvá na vedlejší kolej poté, co od loňského roku desetkrát navýšila náklady na půjčky.

Ekonomové a investoři, tento krok široce očekávali poté, co data z posledních měsíců od HDP, přes volná pracovní místa až po samotnou inflaci vykreslují obraz ekonomiky, která zpomaluje.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

European Central Bank: Monetary policy decisions (27. 10. 2023); ecb.europa.eu/press/pr/date/2023/html/ecb.mp231026~6028cea576.en.html

CNN: The US economy grew at a blistering rate despite high interest rates (27. 10. 2023); edition.cnn.com/2023/10/26/economy/us-economy-third-quarter-gdp/index.html

Yahoo Finance: Euro zone PMI hits lowest in nearly 3 years, stirs recession worries (27. 10. 2023); finance.yahoo.com/news/euro-zone-pmi-hits-lowest-080016152.html

CNN: How Country Garden became the new face of China’s spiraling property crisis (27. 10. 2023); edition.cnn.com/2023/10/26/business/how-country-garden-became-the-new-face-of-chinas-spiraling-property-crisis/index.html

CBC: Bank of Canada holds rate steady but warns more increases are possible — even as markets bet they’re done (27. 10. 2023); cbc.ca/news/business/bank-of-canada-rate-decision-1.7007264

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart