ESMA regulace
Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) v rámci ochrany investorů přijal dne 22. května 2018 rozhodnutí, které se týká všech obchodníků CFD kontraktů a binárních opcí. Rozhodnutí je jinými slovy tzv. ESMA regulace.

Tato regulace vstupu v platnost od 1.8.2018. Čeho se týká a jaký na Vás bude mít dopad?

Co v článku najdete:

  • Co je to ESMA?
  • Koho se změny týkají?
  • O jaké změny se jedná a čeho se týkají?
  • Od kdy budou změny zavedeny?

Co je to ESMA?

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) je nezávislý regulatorní orgán EU, který má za úkol přispívat ke stabilitě finančních trhů. Svou snahu vyvíjí v oblastech ochrany investorů, podporou stability a řádného fungování finančních trhů.

Koho se změny týkají?

ESMA regulace se týká pouze obchodníků binárních opcí a CFD kontraktů.

LYNX nenabízí možnost obchodování binárních opcí, avšak nabízí možnost obchodovat CFD. Změny vyžadované pro obchodování CFD LYNX implementuje.

Jestliže obchodujete CFD, očekávejte změny, popsané níže.

V případě, že bude CFD pozice otevřena před uvedením ESMA regulace v platnost, omezení týkající se CFD se budou automaticky řídit touto regulací ihned po datu zavedení ESMA regulace. Znamená to, že změny v limitech na páku, jakožto i případné uzavírání pozic, se bude nadále od data implementace regulovat dle těchto změn orgánu ESMA.

O jaké změny se jedná a čeho se týkají?

ESMA regulace se projevuje v zákazu obchodování binárních opcí pro retailové investory, tedy veškeré neprofesionální investory pohybující se na finančních trzích.

V rámci obchodování CFD kontraktů jsou pak pro retailové investory zaváděny následující změny a omezení.

1. Změny v limitech pákového efektu při otevření pozice

  • 30:1 pro hlavní měnové páry (pár skládající se z USD, EUR, JPY, GBP, CAD nebo CHF)
  • 20:1 pro vedlejší měnové páry (všechny páry, kde alespoň jedna měna nepatří mezi hlavní měny), zlato a hlavní indexy (S&P 500, Dow Jones, NASDAQ 100, DAX 30, FTSE 100, CAC 40, EURO STOXX 50, Nikkei 225, ASX 200)
  • 10:1 pro komodity (s výjimkou zlata) a pro vedlejší akciové indexy
  • 5:1 pro jednotlivé akcie a jiné referenční hodnoty
  • 2:1 pro kryptoměny

Příklad: Pokud je pákový efekt stanoven na úrovni 30:1, tak se jako investor za každých €10, jež investujete, můžete nacházet v otevřené pozici maximálně €300 (10 x €30). Jako investor můžete mít vypůjčené finanční prostředky v maximální hodnotě €290. Je tedy zřejmé, že čím je vyšší páka, tím více prostředků si máte možnost vypůjčit, proto byl tento limit zastřešen.

2. Pravidlo uzavření při určité marži

Procento marže, při které je poskytovatel nucen uzavřít jeden či více obchodů, se stanovil na úrovni 50 %. Pokud tedy celková marže na účtu klesne pod 50 % výše požadované počáteční marže, je LYNX povinen uzavřít jeden nebo více Vašich CFD kontraktů. Zároveň není určeno, které pozice jsou v rámci otevřených CFD kontraktů uzavírány přednostně a v jakém pořadí a jako investor nemáte možnost tuto volbu ovlivnit.

3. Ochrana před záporným zůstatkem na účtu

Toto pravidlo omezuje maximální ztrátu, kterou může investor utrpět. Na základě toho nemůže investor ztratit vyšší částku než tu, kterou investoval do nákupu CFD.

Od kdy budou změny zavedeny?

Regulace týkající se binárních opcí vstoupila v platnost 2. července 2018. Co se týče CFD kontraktů, tak tato omezení platí od 1. srpna 2018. Na základě nařízení MiFIR může orgán ESMA zavádět pouze dočasná omezení, a to na dobu 3 měsíců. Před koncem tohoto období má ESMA možnost zvážit prospěšnost opatření a prodloužit regulaci o další 3 měsíce.

Platí ESMA regulace i pro profesionální investory?

Profesionální klienti dle definice v Příloze II Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/39/ES ze dne 21. dubna 2004 jsou z této regulace vyjmuti.

Kompletní znění tohoto Rozhodnutí je k dispozici na webových stránkách Úředního věstníku Evropské unie zde.

V případě nejasností ohledně dopadů ESMA regulace na Váš účet se na nás neváhejte obrátit na bezplatnou linku 800 877 877.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart