Najít akcie, které se po prudkém poklesu rychle zotaví, může být komplikovanější, než se na první pohled zdá. Jednoduše nakupovat akcie, jejichž hodnota prudce poklesla, v naději, že se cena znovu zotaví, je velmi riskantní.

 

Investiční legenda André Kostolany pronesla známou větu: „Co vypadá levně, se může stát ještě mnohem levnějším”. Při výběru podhodnocených akcií musíte vzít v úvahu celou řadu faktorů. Více než kde jindy je zde potřeba disciplína a přesné dodržování nastavených cenových cílů a přijímání řízených ztrát. Nejprve si objasníme, co se myslí pod pojmem obrat.

Nikdy nelze předem říci, kde se klesající trend zastaví. Jak tedy vybírat ty správné tituly? V následujícím článku objevíte základní tipy, jak investovat do podhodnocených akcií.

 

Obrat – z čeho vycházet?

Spekulace na obrat se týká obratu v ziskovosti společnosti, a nikoli obratu založeného čistě na cenovém grafu. Býčí signály generované na grafu po obratu trendu jsou další čistě technickou strategií. Je pravda, že klesající ziskovost společnosti je obvykle doprovázena klesajícími cenami akcií. A je také pravda, že strategie obratu, pokud je použita rozumně, používá technickou analýzu jako druh „důkazového indikátoru“.

Ovšem v žádném případě nejsou všechny akcie, na jejichž grafu se vytváří formace signalizující obrat, skutečnými kandidáty. Při spekulaci na obrat investoři zpravidla necílí na zhodnocení v řádu desítek procent ale spíše stovek procent. K tomu je potřeba, aby se společnost dostala z kritické situace v oblasti prodeje a zisku. Nedoporučuje se sázet na společnosti, ve kterou již široká veřejnost obecně nemá důvěru.

 

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Tři varianty možného obratu

Když cena akcií určité společnosti klesne na zdánlivě bezprecedentní minimum, většina investorů nevěří v obrat, protože to vypadá, jako by se společnost blížila k bankrotu. Existují tři základní scénáře, jak se z krize společnosti může stát výnosný obchod:

  1. Zotavení vlastními silami; Společnost se restrukturalizuje a cílí na nové zákazníky a trhy.
  2. Turbulentní tržní prostředí, kterého společnost využije a efektivně se adaptuje na danou situaci.
  3. Společnost se spojí s jinou společností nebo je převzata jinou společností.

 

Spekulace na obrat – příběh rozhoduje

Ve všech třech případech se musí investor, který hledá takovou příležitost, podrobně podívat na konkrétní společnost. Bezpochyby investorovi pomůže znalost účetnictví, aby dokázal číst v účetních rozvahách, ale není to nezbytně nutné.

Obvykle jsou klíčová data společnosti a relevantní zprávy snadno dostupné. Fundamentální analýza je tedy základ. Jak reaguje management společnost na aktuální kritickou situaci? Jaká je celková situace v odvětví, ve kterém společnost působí? Co si osobně myslíte, když čtete zprávy o společnosti?

Poslední bod je v zásadě nejdůležitější. Legenda akciového trhu Warren Buffet se řídí pravidlem: „Pokud věříte ve společnost, kterou jste si sami vybrali, je to již samo o sobě významný argument“. Pokud na druhou stranu spekulujete na obrat trendu jen proto, že cena akcie klesla, ale ve skutečnosti dané společnosti příliš nevěříte, raději s investicí počkejte, než budete mít více informací.

 

Technická analýza musí poskytnout obratový signál

Investor spekulující na obrat trendu zpravidla nečeká, dokud tržby a zisky společnosti dosáhnou hodnot před poklesem, ale si musí být „jistý“, že pokles nebude pokračovat. Důležité je najít správný moment, kdy je poměr rizika a zisku příznivý.

To je v zásadě případ, kdy akcie, která dříve utrpěla značné ztráty, na grafu vytvoří zřetelné dno a vznikne jasný signál obratu – technicky i fundamentálně. Lovec obratů není investor, který by cílil na malá zhodnocení. Podobné investice vždy s sebou nesou obrovskou míru rizika, která by měla být vykoupena obrovským ziskovým potenciálem.

Je dobré počkat, až budou fundamentální ukazatele podpořeny technickou analýzou. Grafy samy o sobě, ani účetní uzávěrky nemají velkou vypovídací hodnotu. Pokud má být šance na úspěch vysoká, je zapotřebí spojit oboje dohromady.

Níže uvádíme 4 společnosti, jejichž akcie by mohly být žhavými kandidáty na obrat v roce 2020.

4 akcie společností, u kterých můžeme očekávat obrat v souvislosti s korona krizí

Situace v létě 2020 je vzhledem k dopadům pandemie COVID-19 velmi zvláštní. Na jedné straně je zde mnohem více obratů než v běžných fázích akciového trhu. Ale protože nikdo dnes nedokáže s jistotou předpovědět, zda se tato pandemie nevrátí do Evropy v míře, která by vyžadovala nové „uzamčení“ ekonomiky, je třeba postupovat se zvláštní opatrností. To se týká samozřejmě i spekulací na ostatních trzích.

Také je důležité si uvědomit, že následný nárůst u úspěšného obratu nebude trvat na věky. Je tedy důležité k investici do obratu přistupovat stejně, jako ke kterékoliv jiné – aktivně sledovat trend a nastavit příkazy stop-loss.

Spekulace na obrat trendu vyžaduje opatrnost, disciplínu a trpělivost. Pokud investor těmito vlastnostmi disponuje, může dosáhnout závratného zhodnocení.

Akcie Zalando – Úspěšný obrat … nyní je „následná péče“ rozhodující

Internetový prodejce Zalando (ISIN: DE000ZAL1111– symbol: ZAL– měna: EUR) musel roky bojovat se slabými výnosy. Prodeje se zvyšovaly, ale zisky nikdy nedokázaly udržet krok. Investoři stále sázeli na to, že dojde k průlomu, ale náš graf, mapující posledních pět let ukazuje, že akcie se často znatelně propadaly. Zavedení karantény v důsledku pandemie COVID-19 však bylo pro společnost důležitým krokem vpřed.

K obratu došlo jak z hlediska vývoje zisku, tak z hlediska ceny akcií. Zvýšená preference digitálních objednávek v důsledku zavedení karantény přispěla Zalando k opětovnému zvýšení prognózy indexu růstu pro druhé čtvrtletí.

Akcie již překonaly svá stará maxima ze začátku května. Nyní je důležité pozici aktivně spravovat – zejména modifikovat ochranu zisku. Například agresivnější obchodníci mohli zvýšit stop-loss z počáteční úrovně těsně pod předchozím rekordním maximem na mezní hodnotu 57,84 EUR, aby účinně zajistili již dosažený zisk.

Akcie Zalando

Akcie Zalando. Zdroj: LYNX Trading.

Akcie Deutsche Bank – Velké naděje, velká zklamání, velké příležitosti?

Evropské banky byly dlouhé roky pod neustálým tlakem, který začal prasknutím bubliny ohledně rizikových hypoték v letech 2007/2008. Akcie Deutsche Bank (ISIN: DE0005140008– symbol: DBK– měna: EUR) byly krátce kótovány za více než 90 EUR a cena následně klesla až na necelých 12 EUR. Cena akcií se v roce 2010 zotavila na 47 EUR, ale následovala krize eura a fáze negativních výnosů dluhopisů. To opět vyvolalo obrovský tlak na výdělky evropských a především německých bank. Cenová maxima se mezitím začala rok od roku snižovat. V našem grafu, který zachycuje období pěti let, stále vidíme, že akcie byla v roce 2015 kótována za více než 30 EUR. Během pandemie COVID-19 cena klesla až na 4,45 EUR. U akcií Deutsche bank může podle okolností přijít obrovský obrat.

Bližší pohled na graf ukazuje, že cena akcií Deutsche Bank se v době před koronavirovým pádem významně a stabilně zvyšovala. Cena následně spadla v důsledku všeobecného výprodeje pod resistenci v rozmezí 10-11,25 EUR. Nyní je patrné, že cena se opět nachází nad úrovní ze začátku roku, což referenční index DAX zatím nedokázal.

Nové vedení v čele s CEO Christianem Sewingem odvádí dobrou práci. Akcie Deutsche Bank zatím unikla zřeteli většiny analytiků. Jedná o velmi spekulativní investici z hlediska rozvahy, vyhlídek i technické analýzy.

Akcie Deutche Bank

Akcie Deutche Bank. Zdroj: LYNX Trading.

Akcie Deutsche Lufthansa – „Bezpečná“ spekulace na obrat?

Sektor leteckých společností zažíval dlouhodobě těžké časy. Uzavření hranic na jaře však vedlo k masivní bezprecedentní krizi. Deutsche Lufthansa (ISIN: DE0008232125– symbol: LHA – měna: EUR) se dostala do finančních problémů. Německá vláda poskytla společnosti záchranný balíček v hodnotě devíti miliard EUR. Investoři, kteří spekulují na obrat u Deutsche Lufthansa, pracují převážně s argumentem, že Německo nenechá zkrachovat jednu ze svých nejdůležitějších leteckých společností. To je velmi pravděpodobné, ale rozhodně to samo o sobě není jistota, že cena akcií vyroste zpět do starých výšin. Výkonná rada společnosti Lufthansa a několik hlavních akcionářů se shodli na tom, že bude pravděpodobně trvat roky, než společnost dosáhne starých zisků.

U akcií Deutsche Lufthansa je nepříznivá technická analýza. Pouze v případě, že cena akcií uzavře nad hodnotou 15 EUR, bude jasně překonán dlouhodobě klesající trend, což by byla solidní základna pro potenciální obrat.

Akcie Lufthansa

Akcie Deutche Lufthansa. Zdroj: LYNX Trading.

Akcie Wirecard – Ukázkový příklad „ruce pryč“

Na závěr příklad akcie, která by měla zaujmout každého obchodníka spekulujícího na obraty, aby následně společnost s klidným svědomím ignoroval. Wirecard (ISIN: DE0007472060– symbol: WDI– měna: EUR) byla dlouhodobě prominentním titulem v indexu DAX. Poté, co se na veřejnost dostala řada nesrovnalostí v účetních uzávěrkách a dále řada podvodů, kterých se společnost dlouhodobě dopouštěla, cena akcií klesla z více než 100 EUR téměř k nule.

Obrat, stejně jako budoucnost společnosti, je zde extrémně nejistý. Po podání žádosti o insolvenci je právní situace pro investory ještě obtížnější. Nelze vyloučit, že společnost bude nadále existovat, akcie budou nadále kótovány a cena bude obnovena.

V současné době ani hospodářská situace ani technická analýza neposkytují validní informace, protože budoucnost a existence společnosti je jednoduše nejistá. Investoři, kteří přemýšlí o investici do akcií Wirecard si hrají s ohněm. Ziskový potenciál zde je ovšem obrovský.

Akcie Wirecard

Akcie Wirecard. Zdroj: LYNX Trading.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart