ETF (Exchange Traded Funds) jsou velmi efektivním a jednoduchým způsobem, jak investovat do vývoje celých segmentů trhu – ať už je to americký akciový trh prostřednictvím S&P 500 ETF, ekonomika Eurozóny prostřednictvím Euro Stoxx 50 ETF nebo například německý akciový trh prostřednictvím DAX ETF. Nejedná se však pouze o praktický nástroj k pokrytí trhu jednoduchým a efektivním způsobem, ale také o rychlé a efektivní zajištění akciového portfolia protože existují i tzv. short ETF.

Short ETF rostou na hodnotě, pokud referenční trh klesá. Díky tomu jsou ideální pro hedging. Zejména v turbulentních časech, které jsme viděli například v březnu a dubnu 2020, jsou short ETF dobrým řešením.

V následujícím článku se podíváme, co to jsou short ETF a jaká pravidla bychom měli dodržovat, pokud uvažujeme o této formě investice.

V následujícím článku se dočtete:
  1. Short ETF s pákovým efektem i bez něj – zajištění investic na akciovém trhu
  2. Profitovat na medvědí situaci na trhu? I to je možné se short ETF
  3. Jak určit velikost pozice?
  4. 5 nejlepších short ETF DAX
  5. Obchodujte short ETF DAX u LYNX

Short ETF s pákovým efektem i bez něj – zajištění investic na akciovém trhu

Většina konvenčních investičních portfolií je složena z určitého počtu jednotlivých akcií. Pokud chcete zajistit toto portfolio proti krizi na burze a případné ekonomické recesi, můžete tak učinit nastavením tzv. stop-loss příkazů na vašich obchodních pozicích. Jakmile by hodnoty vašich akcií klesly pod vámi definovanou cenovou hladinu, byly by automaticky odprodány s řízenou ztrátou.

Mnoho investorů nechce své portfolio opakovaně rušit, když zavládne neklid na akciových trzích. Důvodů může být celá řada – například výplata dividend z držených akcií a nutnost spravovat každou pozici individuálně. Pokud se stále chcete zajistit proti nepříznivému vývoji, short ETF nabízejí zajímavou alternativu.

DAX (X) / XETRA od 14.10.2016 do 08.05.2019

V grafu výše je uveden příklad zajištění ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. Mohli jste nakoupit short DAX ETF ve chvíli, kdy došlo k dokončení zvýrazněné formace hlavy a ramen, která signalizuje otočení trendu. Pozici následně jednoduše zavřete se ziskem ve chvíli, kdy se situace stabilizuje pomine a trend se začne pomalu otáčet. Tento postup samozřejmě funguje také v krátkodobém časovém rámci.

Čtěte také >> Dokáže vaše ETF portfolio odolat krizi? 6 užitečných tipů, jak se ochránit

Profitovat na medvědí situaci na trhu? I to je možné se short ETF

V následujícím grafu vidíme vývoj DAX od konce listopadu 2019 do poloviny dubna 2020. Na konci února 2020 byly investoři konfrontování neočekávanou situací v důsledku pandemie koronaviru, která měla závažné dopady na celý akciový trh. Nedalo se samozřejmě předvídat, kam až trhy klesnou. Signálem k zajištění portfolia ve střednědobém horizontu bylo proražení důležitého supportu vyznačeného v grafu.

DAX (X) / XETRA od 26.11.2018 do 16.04.2020

Short ETF, bez ohledu na to, k jakému trhu se vztahují, nejsou pouze dobrým prostředkem pro ochranu vašeho investičního portfolia. Jsou také snadným způsobem, jak profitovat z klesajícího trendu. Podívejme se opět na stejný graf z jiné perspektivy.

DAX (X) / XETRA od 26.11.2018 do 16.04.2020

Spekulativní investoři mohou využít short ETF při spekulacích na klesající trh. Porušení podpůrné zelené linie v grafu, která sleduje střednědobá minima, mohlo sloužit jako kupní signál k otevření pozice. Ve chvíli, kdy trend prorazil tuto linii směrem dolů, mohli agresivnější investoři neprodleně otevřít pozici na short ETF DAX.

Jak určit velikost pozice?

Předpokládejme, že držíte akciové pozice o velikosti 20 000 EUR. Samozřejmě nemůžete předem vědět, jak hluboko může cena každé akcie během ekonomické krize klesnout. Pokud DAX spadne o 10 %, vaše akcie, v případě že držíte volatilnější tituly, mohou ztratit klidně 15 % hodnoty, nebo naopak 5 % v případě defenzivnějších akcií. Vaše investiční portfolio tedy nelze nikdy zajistit naprosto přesně.

Teoreticky můžete navyšovat vaši ochranu, pokud se ukáže, že vaše portfolio klesá na hodnotě rychleji než referenční index. Nicméně to, že vaše portfolio klesalo rychleji tento týden, neznamená, že příští týden se situace neobrátí. Nelze tedy aplikovat žádné univerzální pravidlo. Pokud chcete navíc na klesajícím trendu profitovat, investice do short ETF DAX by měla být vyšší, než hodnota vašich akcií a překročit tak hodnotu 1:1.

Pokud zvolíte short ETF, který reverzně reflektuje vývoj DAX 1: 1 (tj. získá 1 % za každé 1 %, o které DAX oslabí), dává pro zajištění portfolia smysl otevřít pozici v hodnotě 20 000 EUR. Pokud DAX s vašimi akciemi ztratí 5 % hodnoty, short ETF DAX získá 5 % na hodnotě. Pokud byste z klesajícího trendu chtěli profitovat, aniž byste odprodali držené akcie, pozice musí být samozřejmě větší. Tuto úměru lze vidět na následujícím grafu, kde mapujeme short ETF DAX 1:1 od 1. ledna 2020.

DAX (X) / XETRA od 01.01.2020 do 17.04.2020

 

Čtěte také >> Hedging – mocný nástroj pro zajištění vašeho portfolia

 

Následující graf mapuje stejné období, ale tentokrát sledujeme pákový short ETF DAX 2:1 (tento ETF získá 2 % na hodnotě, za každé 1 %, o které DAX oslabí). S tímto ETF můžete snížit kapitálovou investici pro zajištění portfolia 1:1 na 10 000 EUR.

DAX (X) / XETRA od 01.01.2020 do 17.04.2020

Výpočet změny ceny ETF se počítá v procentech na denní bázi. Pokud DAX ztratí v obchodním dni jedno procento, short ETF DAX jedno procento získá. Pokud DAX v obchodním dni vzroste o jedno procento, short ETF DAX o jedno procento klesne. V případě větších a delších cenových pohybů nemusí být tato úměra vždy úplně přesná a může docházet k drobným odchylkám. Tyto odchylky nejsou velké, ale zvyšují se, čím déle pozici držíte.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Ikona LYNX newsletteru Breakout Trader

5 nejlepších short ETF DAX

ETF jsou mezi investory dnes již dobře známé a na burze je můžete obchodovat kdykoliv. Výhodou je také to, že nevznikají žádné další náklady. Rozpětí mezi kupní a prodejní cenou (tzv. spread) je malé, stejně jako roční poplatky. V následující tabulce naleznete pět short ETF DAX, které jsou snadno dostupné.

NázevPákaObjemDistribuce dividendVýkon 1 rokVýkon 3 rokyroční nákladyMěnaMetoda replikaceISIN
Xtrackers ShortDAX Daily ETF1:1528 milionůReinvestováno7,23%1,11%0,40%EURsyntetickýLU0292106241
ComStage ShortDAX TR ETF1:1109 milionůRočně7,18%1,05%0,30%EURsyntetickýLU0603940916
Xtrackers ShortDAX x2 Daily ETF2:1188 milionůReinvestováno7,49%-6,73%0,60%EURsyntetickýLU0411075020
Lyxor Daily ShortDAX X2 UCITS ETF2:166 milionůReinvestováno6,87%-7,89%0,60%EURsyntetickýFR0010869495
L&G DAX® Daily 2x Short ETF2:171 milionůReinvestováno6,58%-9,16%0,60%EURsyntetickýDE000A0X9AA8

Obchodujte short ETF DAX u LYNX

LYNX nabízí obchodování s short ETF DAX přímo na domácích burzách. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread. Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemiETF, futuresopcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme profesionální vzdělávací webináře. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálů.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart