Akcie marihuany patří od poloviny roku 2017 na burze mezi absolutní fenomény. Není divu, protože ve stále více regionech světa je konopí legalizováno, stále více států USA marihuanu postupně legalizuje. V Evropě řada států zlegalizovala marihuanu pro lékařské účely.

 

Jak investovat do marihuany prostřednictvím akcií? A které konopné akcie patří mezi nejlepší v současnosti?

Představíme vám 3 nejlepší marihuanové akcie a 2 nejlepší ETF roku 2020.

Vysoké zisky od roku 2017

Od podzimu 2017 si všechny marihuanové akcie vedly mimořádně dobře. Na svém vrcholu akcie Aphria posílily až o 180 %, Aurora Cannabis o 200 % a Canopy Growth dokonce o 330 %. Od září 2018 se rizika prudce zvyšovala spolu s raketově rostoucími cenami akcií. Následovala korekce, během které většina marihuanových akcií ztratily i více než 50 % své hodnoty.

Nyní se v konopném sektoru oddělují zrna od plev. Dosud se téměř žádné akcie plně neuzdravily. Po počátečním humbuku, během kterého byly akcie slepě nakupovány a přeceněny, nyní zůstaly ve hře jen ty nejsilnější. Díky tomu je tento sektor pro investory opět zajímavý. Situaci nyní lze přirovnat k prasknutí internetové bubliny v roce 2000. Společnosti, které tuto krizi překonaly (Amazon, Ebay,…), patří nyní k největším titulům na trhu.

Velké investice do marihuany ze strany producentů alkoholu a tabáku

Poslední výrazné zvýšení cen na podzim roku 2018 přineslo silný zájem mnoha velkých výrobců lihovin, kteří chtějí na trh přinést nápoje s psychoaktivní látkou THC. Především nápojový gigant Constellation Brands se značkou Corona. Skupina rozšířila svůj podíl na vedoucí pozici na trhu Canopy Growth o miliardu dolarů investice z 10 % na 38 %.

Společnosti jako Diageo (například Johnnie Walker a Smirnoff), pivovar Molson Coors, nova Scotia Liquor nebo Heineken mají velké plány na trhu s konopím, které vytváří podobné spojenectví s dodavateli konopí. Dokonce i Coca-Cola nedávno vyjádřila svůj záměr uvést na trh nápoje s kanabidiolem (CBD). CBD má uklidňující účinek a na rozdíl od aktivní složky tetrahydrokanabinolu (THC) nemá žádný opojný efekt.

Ale i oslabující tabákový průmysl zaujalo konopí. Například výrobce Marlboro Altria nedávno oznámil, že chce získat 45 % v konopné společnosti Cronos v hodnotě více než 5 miliard CAD. Podíl může vzrůst na 55%, pokud Altria uplatní všechny poskytnuté opční listy a uvolní dalších 1,4 mld. USD.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Kanada povoluje marihuanu jako stimulant

V současné době investoři “koukají” zejména po kanadských společnostech. Lékařské využití konopí je v Kanadě od roku 2001 legální a od října 2018 je oficiálně povoleno i konzumace bez předpisu. Kanada je prvním státem G7 a po Uruguayi druhou zemí vůbec, kde je hašiš také povolen pro soukromé požitky užití.

Mladý průmysl se však stále potýká s problémy na kanadském trhu. Patří mezi ně například nedostatečná produkce, příliš málo licencovaných prodejních míst, zpoždění při schvalování nových skleníků a klesající zisková rozpětí. Problémem tohoto odvětví je také stále existující černý trh. Výsledkem je, že tržby většiny společností v poslední době nedosahují prudce rostoucího očekávání.

Pro naše děti bylo příliš snadné sehnat marihuanu – a zločinci z toho mohli profitovat. Dnes to měníme, “napsal kanadský liberální premiér Justin Trudeau na svůj Twitter. Podle prognóz se kanadský trh s marihuanou v důsledku legalizace zvýší více než desetinásobně.  Proto je kanadský trh v centru pozornosti producentů marihuany i investorů.

Severní Amerika zaujímá vedoucí úlohu v legalizaci konopí

Stále více federálních států USA také legalizuje marihuanu, takže Severní Amerika hraje průkopnickou roli v legalizaci konopí na celém světě. Například v USA je užívání marihuany od počátku roku 2018 legální v nejlidnatějším státě Kalifornie a dále ve státech Nevadě, Maine, Massachusetts a Vermont.

Beztrestná konzumace konopí je tak nyní možná v devíti státech USA s celkovým počtem více než 50 milionů obyvatel. A stále více federálních států má tendence se připojit. Odhaduje se, že do konce roku 2020 povolí spotřebu celkem 18 států. Pro lékařské účely je spotřeba povolena již ve 30 federálních státech.

Marihuana je stále považována americkými úřady na federální úrovni za ilegální drogu. Trestné činy související s drogami však podléhají státní legislativě, takže se mohou odchýlit od federálního zákona. Výsledkem je spleť různých předpisů. Například v New Yorku by mělo být držení  marihuany do výše 25 gramů brzy dekriminalizováno.

Investice do marihuany – americký trh slibuje obrovský potenciál

Na federální úrovni je marihuana v některých amerických státech stále plně ilegální. Drogové trestné činy podléhají státnímu právu, takže se mohou od federálního práva odchýlit.  Výsledkem je směsice různých chaotických předpisů. Celkem 16 států má alespoň dekriminalizované držení malého množství konopí. Například kdokoli, kdo by byl ve státě New York chycen až s 25 gramy konopí, by se již nedopustil zločinu, ale pouze drobného přestupku.

V dlouhodobém horizontu slibuje americký trh nejvyšší růstový potenciál. Objem lékařské marihuany byl v roce 2018 přibližně 11 miliard USD v roce 2021 se očekává navýšení až na 40 miliard USD. Bloomberg také očekává plnou národní legalizaci s tržním potenciálem 35 až 45 miliard USD. A stále více amerických obyvatel zastává myšlenku úplné legalizace.

Podle celostátního průzkumu, který prováděl Institut Gallup po dobu několika desetiletí, více než 68% dotazovaných občanů USA podporuje legalizaci v USA. V prvním průzkumu z roku 1969 pouze 12% americké populace podporovalo legalizaci konopí. Podle Quinnipiac University devět z deseti respondentů se vyjádřilo ve prospěch lékařského užití marihuany.

Daňové příjmy z marihuany narůstají

Jak velký profit mají státy z legalizace ukazují Colorado a Washington. Kromě vzniku četných pracovních míst a příjmů z konopného turismu marihuanový trh státům generuje značné příjmy na daních.

Colorado zaznamenalo příjmy ze zdanění marihuany přibližně 260 milionů USD. Washington vydělal v roce 2017 celkem 319 milionů USD, což je o 100 milionů USD více než z daně z alkoholu. Analytici skupiny Arcview Group očekávají, že trh s marihuanou v USA vytvoří do roku 2021 přibližně 4 miliardy USD v nových daňových příjmech. Kromě toho očekávají vznik více než 400 000 pracovních míst v rámci konopného průmyslu.

Vzhledem k postupující legalizaci a dekriminalizaci výzkumu, medicíny, pěstování, zpracování, distribuci a spotřebě vzniká mnohamiliardový průmysl, který je i přes vysoké investice stále v plenkách.

Čtěte také >> Investice do marihuany? Je to možné s tímto ETF

Nové průmyslové odvětví

Díky postupující legalizaci a dekriminalizaci vznikl v mnoha státech nový průmysl, který zahrnuje výzkum, zdravotnictví, pěstování, zpracování, distribuci a spotřebu. Jedná se o mnoha miliardové odvětví, které je i přes vysoké investice stále v plenkách. Na jedné straně mohou společnosti očekávat vysoké příjmy, na druhé straně nelze v současné době skutečně přehlížet měnící se právní situaci a rizika. Investoři by proto měli investovat pouze menší částky a pouze do velkých, již zavedených společností.

Konopné akcie v krizi

Globální konopný akciový index posílil od října 2017 na svém maximu 174 bodů o 430 %. Spekulativní investoři vystřelili cenu konopného ETF raketově nahoru. Přišlo nevyhnutelné – pád. Při prudkém kolísání cen marihuanový index klesl až pod 17 bodů – méně než desetina z maxima. Hodnota indexu je v současné době 24,5 bodu.

IPO Tilray na burze Nasdaq – exploze ceny a následný pád

Zatímco řada konopných akcií v Kanadě a dalších zemích stoupala, Tilray byla první společností, která v červenci 2018 realizovala IPO na burze Nasdaq. Upisovací cena akcií byla 17 USD a jejich hodnota po několika týdnech dosáhla maxima 300 USD. To odpovídalo úrovni ocenění společnosti nejméně 28 miliard USD. V průběhu havárie v důsledku pandemie COVID-19 cena neustále klesala a zastavila se až na 2,43 USD. Momentální cena je přibližně 7,47 USD. Tržní hodnota společnosti je těsně pod 1 miliardou USD. Ocenění společnosti Tilray je stále více než ambiciózní, protože budoucnost společnosti je kvůli vysoké úrovni zadlužení velmi nejistá. Předražené jsou i ostatní společnosti v tomto odvětví, nicméně některé disponují značnou hotovostí díky vstupu velkých partnerů a riziko bankrotu je tudíž minimální.

Velké výkyvy cen konopných akcií jsou nevyhnutelné

Všechny prognózy týkající se vývoje trhu s konopím v následujících letech jsou stále předmětem značných spekulací. Ani vývoj nabídky a poptávky spotřebitelů nelze přesně odhadnout. Vzhledem k tomu, že na trh neustále vstupuje nespočet nových distributorů, nedá se odhadnout, kam až cena produktů klesne. Vysoká očekávání kladená na toto odvětví dosud nebyla splněna. Naopak – vysoké investice vytvořily nadměrnou nabídku marihuany, která nyní snižuje ceny. Konopné společnosti se potýkají s vysokými výkyvy cen a tvrdou konkurencí. Právní rámec nebo zdanění se také mohou rychle měnit v závislosti na politické náladě a mohou vést k dalším výrazným cenovým výkyvům u konopných akcií.

Tipy pro obchodování s konopnými akciemi – sázejte na zavedené tituly

Společnosti, které již mají několikaleté zkušenosti a které byly schopny etablovat se na trhu, budou z legalizace marihuany profitovat nejvíce. Pokud chcete investovat nyní, kdy došlo k propadu ceny předražených akcií, váš investiční horizont by měl být v řádu několika let. Není pochyb o tom, že zde praskla velmi spekulativní bublina, protože v posledních letech investoři investovali do prakticky každé společnosti, která byla jakkoliv okrajově napojena na konopný sektor.

Pokud se spoléháte na obrat trendu u marihuanových akcií, vyberete si pouze akcie obzvláště finančně silných společností, které v roce 2020 dosáhnou tržeb v řádech desítek či stovek milionů USD. Kromě vysoké likvidity na domácí burze byste také měli sledovat tržní kapitalizaci dané společnosti, která by měla dosahovat minimálně 500 milionů USD.

Nejlepší konopné akcie v roce 2020

Přestože k dekriminalizaci a legalizaci marihuany postupně přistupuje stále více států, klíčovým státem pro konopný trh je nyní stále Kanada, kde je reálná roční spotřeba konopí přibližně 655 000 kg.

V následující tabulce najdete seznam 10 lukrativních marihuanových akcií. Dále podrobněji probereme 3 nejzajímavější tituly. Mějte však na paměti, že marihuanové akcie v letech 2017 a 2018 zažily neudržitelný vzestup, což vedlo ke vzniku spekulativní bubliny. Přestože bublina nyní praskla, mohou se kdykoliv objevit nové ostré překážky.

AkcieISINSymbolMěna
AmyrisUS03236M2008AMRSUSD
AphriaCA03765K1049APHACAD
Arena PharmaceuticalsUS0400476075ARNAUSD
Aurora CannabisCA05156X1087ACBCAD
Canopy GrowthCA1380351009WEEDCAD
Cara TherapeauticsUS1407551092CARAUSD
CronosCA22717L1013CRONCAD
GW PharmaceuticalsGB0030544687GWPHUSD
Innovative Industrial PropertiesUS45781V1017IIPRUSD
OrganiGram HoldingsCA68620P1018OGICAD

1. Akcie Cronos

Co se týče tržeb, Cronos CRONOS GROUP INC (ISIN: CA22717L1013 – Symbol: CRON – Měna: USD) zatím nepatří mezi špičkové marihuanové akcie. Společnost má momentálně tržní kapitalizaci 1,8 miliardy USD (2,5 miliardy CAD). V prosinci 2018 koupila tabáková společnost Altria 45% podíl v Cronos. Tabákový gigant Altria se tak rozhodl vstoupit na tento trh s obrovským potenciálem.

Na podzim roku 2019 oznámila Cronos akvizici společnosti Redwood Holding za 300 milionů USD. Redwood Holding vyrábí produkty CBD pod značkou Lord Jones. Proces konsolidace v tomto odvětví pokračuje. Mimo USA otevřel Cronos v květnu výzkumné a vývojové středisko v Izraeli, které se zaměřuje na odpařovače. Naposledy byla uzavřena spolupráce s kolumbijskou společností NatuEra na pěstování marihuany a na produkci CBD.

V roce 2019 Cronos oznámila nárůst tržeb o 96 % z 12,1 milionu USD v roce 2018 na 23,8 milionu USD (33,4 milionu CAD). Investiční a odpisové náklady byly výrazně vyšší, což vedlo ke ztrátě ve výši přibližně 114 milionů USD (160 milionů CAD). Společnost byla v důsledku vysokého konkurenčního tlaku nucena odepsat rostliny a zásoby v hodnotě 29 milionů USD (41 milionů CAD). Přecenění termínových smluv vlastněných společností Altria však vedlo k čistému zisku 1,28 miliardy USD (1,8 miliardy CAD) a zisku na akcii 3,33 USD (4,67 CAD). Celkově Cronos nesplnil očekávání analytiků ohledně prodeje i zisku. Důvodem slabších výsledků byly nižší prodejní ceny a přetrvávající konkurenční tlak.

Pozitivní stránkou je, že Cronos má díky investicím společnosti Altria obrovskou hotovost ve výši více než 1,5 miliardy USD (2,1 miliardy CAD). Při současné ceně 5,18 USD jsou akcie téměř 100% zajištěny vlastním kapitálem. Díky vysokým peněžním rezervám má společnost nejen výhodu v konkurenčním prostředí, ale také dostatek prostoru pro další expanzi. Z dlouhodobého hlediska bude společnost nucena značně rozšířit svoji výrobní kapacitu, která je momentálně nedostačující. Proto je většina disponibilního kapitálu investována do otevření nového závodu, který by měl být již brzy uveden do provozu.

Po významné korekci dosáhla akcie Cronos zajímavé cenové hladiny pro střednědobé a dlouhodobé nákupy. Z technického hlediska se na ceně 5 USD nachází důležitý support. Kromě toho zajištění akcie vlastním kapitálem je zpravidla dobré pro stabilitu společnosti. Je možné, že akcie v dlouhodobém horizontu posílí až na cenu v rozmezí 10-12 USD. Po koronavirové krizi je tato akcie naším favoritem z marihuanového sektoru.

Graf akcie Cronos. Zdroj: LYNX TWS.

Zobrazit více informací o akcii.

2. Akcie Canopy Growth Corporation – Světový lídr na marihuanovém trhu

Canopy Growth Corporation (ISIN: CA1380351009 – Symbol: WEED – Currency: CAD) nyní vlastní deset licencovaných výrobních zařízení pro produkci marihuany. Se současnou tržní kapitalizací 5,5 miliardy USD (7,7 miliardy CAD) je společnost v současné době největší marihuanovou společností kótovanou na burze a zároveň lídrem na světovém trhu. Společnost ze Smiths Falls v Ontariu profituje zejména z rozvoje konopného trhu v Kanadě. Kromě Severní Ameriky je společnost již aktivní v mnoha dalších státech – Austrálie, Španělsko, Brazílie, Chile, Německo, Dánsko, Česká republika a Jamajka. V roce 2019 společnost Canopy Growth dokončila akvizici německé společnosti C3 Cannabinoid Compound Company, největší farmaceutické konopné společnosti v Evropě, za přibližně 226 milionů EUR.

Ve finančním roce 2018/19 pokračoval silný růst předchozích let. Tržby stouply o 191 % na 170 milionů USD (226 milionů CAD). Stejně tak ovšem vzrostly i ztráty na 505 milionů USD (670 milionů CAD) a zisk na akcii klesl o 1,94 USD (2,57 CAD). Analytici očekávali pokles zisku na akcii o 1,26 USD (-1,67 CAD). Kvůli neuspokojivým výsledkům byl odvolán generální ředitel společnosti Bruce Linton.

V důsledku rozšíření kultivačních kapacit bylo v prvním čtvrtletí 2019/20 dosaženo obrovského zvýšení produkce na 41 tun – téměř stejně jako v celém období 2018/19 (46 tun). Nárůst prodeje po sklizni se však projevil až od třetího čtvrtletí. V porovnání s druhým čtvrtletím roku 2019/2020 vzrostly tržby o 62 % na 91 milionů USD (124 milionů CAD). V důsledku investičních a restrukturalizačních nákladů však došlo opět k významné ztrátě 67 milionů USD (92 milionů CAD). Analytici očekávají, že zisk na akcii se sníží o 4,14 USD (5,70 CAD) v roce 2019/20 a o dalších 0,90 USD (1,23 CAD) v roce 2020/21.

Partnerství se společností Constellation Brands, světovým lídrem na trhu s alkoholickými nápoji, který prodává např. mezinárodně uznávaná piva značky Corona, přináší společnosti řadu benefitů. Constellation Brands na konci roku 2017 také koupila 10% podíl v Canopy Growth za 245 milionů CAD. Společnosti již uvedli na trh řadu společných produktů. Constellation Brands v roce 2018 zvýšila svůj podíl na 38 % za více než 5 miliard CAD. Obrovský příliv finančních prostředků dále posílil postavení Canopy Growth jako jedničky na světovém trhu.

Kromě 38% podílu společnost Constellation Brands zajistila přibližně 140 milionů opčních listů s právem je v budoucnu převést na odpovídající počet akcií. Pokud by byly všechny opční listy převedeny, Constellation Brands by se stal majoritním akcionářem s vlastnictvím více než 50 %. Část opčních listů již byla uplatněna a Constellation Brands nyní vlastní 43,7% podíl v Canopy Growth.

V polovině roku 2019 Canopy Growth oznámila plány odkoupit svého konkurenta Acreage Holdings za 3,7 miliardy USD. K realizaci akvizice dojde však pouze v případě, že dojde v USA k legalizaci výroby a prodeje marihuany na federální úrovni. Ačkoli by transakce spotřebovala hotovostní rezervy společnosti Canopy Growth, zaručila by to také úspěch na americkém konopném trhu, kde má Acreage obzvláště silnou pozici.

Jako nesporný lídr na světovém trhu má Canopy Growth nadále silné finanční rezervy a očekává se, že v nadcházejících letech bude společnost dále silně růst. Současné ocenění 7,7 miliardy CAD je velmi ambiciózní – zejména s ohledem na nedávné nedostatečné provozní výsledky. Díky dobré pozici na trhu, velkému finančnímu polštáři ve výši 1,6 miliardy USD (2,2 miliardy CAD) a silnému partnerství se společností Constellation Brands má společnost obrovskou výhodu oproti konkurenci. Na druhou stranu se v nedávné době společnost potýkala s obrovskými ztrátami a existuje riziko spojené s nejistým převzetím Acreage. Z toho důvodu se jedná o poměrně spekulativní investici. Dlouhodobí investoři by měli případně otevřít pozici při určitém krátkodobém oslabení.

Graf akcie Canopy Growth Corporation. Zdroj: LYNX TWS.

Zobrazit více informací o akcii.

LYNX TIP: O tom, jak fungují akcie blíž, se můžete dočíst v našem akciovém průvodci.

3. Akcie Aurora Cannabis Inc. (ACB) – Splnitelná předsevzetí?

Aurora Cannabis INC (ISIN: CA05156X1087 – Symbol: ACB – Měna: CAD) je také z Kanady. Ačkoli společnost z Vancouveru existuje již několik let, licenci na produkci lékařské marihuany získala až v roce 2016. Momentálně má Aurora Cannabis již patnáct licencovaných výrobních zařízení a pět autorizovaných distribučních center po celém světě. Stejně jako u ostatních dvou prezentovaných společností se v současné době společnost zaměřuje primárně na severoamerický trh. Konopí se však již dodává také do zemí, jako je Německo, Itálie a Austrálie. Akcie Aurora Cannabis je od konce roku 2018 v sestupné spirále. Nedávno byla provedena konsolidace akcie (tzv. reverse split) v poměru 1:12, takže akcie již nespadá do kategorie penny stock (prozatím).

V roce 2018 společnost provedla dvě drahé akvizice. Zaprvé převzala svého menšího konkurenta Cannimed Therapeutics v celkové výši 1,1 miliardy CAD. Krátce nato proběhla akvizice MedReleaf za 3,2 miliardy CAD. Jednalo se o do té doby největší akvizici v marihuanovém sektoru.

Díky výše zmíněným akvizicím z roku 2018 společnost zaznamenala konsolidované tržby ve výši 40 milionů USD (55 milionů CAD), což je přibližně trojnásobek tržeb z předchozího roku. V roce 2018/19 pak tržby opět vzrostly o 349 % na 187 milionů USD (248 milionů CAD). V důsledku rozsáhlých investic však Aurora Cannabis, stejně jako její dva konkurenti, zaznamenala obrovské ztráty ve výši 279 milionů USD (370 milionů CAD) a pokles zisku na akcii o 0,22 USD (0,29 CAD). V roce 2019/20 nedokázala společnost naplnit očekávání investorů, což vyústilo ke změně vedení. Spoluzakladatel Terry Booth uvolnil svou pozici a funkci CEO momentálně zastává Michael Singer. Výsledky za druhý kvartál byly také nevalné – místo očekávaných tržeb ve výši 65 milionů USD (89 milionů CAD) bylo vygenerováno pouze 41 milionů USD (56 milionů CAD). Současně společnost avizovala obrovskou ztrátu v hodnotě téměř 1 miliardy USD (1,3 miliardy CAD).

Ambiciózní plány růstu a dlouhodobější cíl produkce 570 tun konopí byly prozatím odloženy. Společnost se momentálně potýká s řadou finančních problémů v důsledku řady chyb v managementu. Navzdory prudkým cenovým ztrátám má Aurora Cannabis stále vysokou celkovou tržní kapitalizaci ve výši 700 milionů USD (980 milionů CAD). Vedení původně cílilo, aby Aurora Cannabis dohnala Canopy Growth z hlediska tržní kapitalizace a převzala vedoucí postavení na trhu. Tento cíl je momentálně nemyslitelný. Ze současné perspektivy lze Aurora Cannabis spolu se společností Tilray považovat za poražené a největší zklamání v těžké bitvě o severoamerický marihuanový trh.

Jedná se o mimořádně spekulativní akcii. Potenciálním investorům do akcií Aurora Cannabis doporučujeme počkat, jak dopadne restrukturalizace společnosti.

Graf akcie Aurora Cannabis Inc. Zdroj: LYNX TWS.

Zobrazit více informací o akcii.

Nejlepší konopné ETF

Samozřejmě, že je možné obchodovat i marihuanové ETF, které opisují cenu celého koše marihuanových akcí.

Dne 5. dubna 2017 se na burze v Torontu začal obchodovat ETF, které opisuje severoamerický marihuanový index (North American Medical Marijuana Index), Ten je složený ze společností působících v kanabis sektoru Severní Ameriky.

North American Marijuana Index

Zahrnuje výrobce, producenty i distributory. Nejznámější společnosti, které spadají do tohoto sektoru jsou GW Pharmaceuticals (GWPH), Aurora Cannabis (ACB) a Canopy Growth Corporation (WEED).

1. Horizons Marijuana Life Sciences Index ETF (HMMJ)

ETF se jmenuje Horizons Marijuana Life Sciences Index (ISIN: CA44054J1012 – symbol: HMMJ – měna: CAD) a obchoduje se v kanadských dolarech na torontské burze TSE. Obchodování tohoto ETF je k dispozici pouze profesionálním klientům, retailovým investorům doporučujeme ostatní tituly.

Graf Horizons Marijuana Life Sciences Index (HMMJ). Zdroj: LYNX Trading.

Zobrazit více informací o ETF.

2. HANetf The Medical Cannabis and Wellness UCITS ETF (CBDX)

Evropská společnost, HANetf, oznámila v roce 2020, že kanadský správce aktiv Purpose Investments spustil svůj první ETF – HANetf The Medical Cannabis and Wellness UCITS ETF (ISIN: IE00BG5J1M21 – symbol: CBDX – měna: USD) prostřednictvím unikátní platformy HANetf. Jedná se o první ETF v Evropě, který je navázán na lékařské konopí. CBSX sídlí v Irsku. Prodej byl spuštěn 13 ledna na Deutsche Boerse.

Medical Cannabis and Wellness UCITS ETF je zaměřen na průmysl lékařského konopí, který za poslední dva roky prošel masivní transformací a růstem. Lékařské konopí a kanabidiolové přípravky (CBD), které se používají k léčbě nemocí, jako je rakovina, epilepsie a chronická bolest, jsou nyní legální ve více než 40 státech, přičemž se očekává, že v dohledné době bude následovat legalizace v dalších zemích.

Graf HANetf The Medical Cannabis and Wellness UCITS ETF. Zdroj: LYNX Trading.

Zobrazit více informací o ETF.

V Evropě je nyní 28 zemí s určitou formou právních předpisů týkajících se konopí v medicíně, přičemž Spojené království je největším producentem a vývozcem konopí pro lékařské účely na světě. Od roku 2018 činil globální trh s konopnými produkty 13,4 mld. USD. Odborníci předpovídají, že do roku 2026 dosáhne konopný trh objemu 148 miliard USD, což představuje složenou míru ročního růstu 26,4 %.

Podsektory

Podle pravidel indexu Medical Cannabis and Wellness Equity, poskytovaného společností Solactive, tvoří CBDX ETF veřejně kótované společnosti, které vykonávají legální obchodní činnosti v odvětví lékařského konopí napříč devíti subsektory:

  • Producenti a dodavatelé lékařského konopí;
  • Biotechnologické společnosti zaměřené na CBD;
  • Dodavatelé hydroponie a vybavení;
  • Výrobci spotřebních léčebných konopných výrobků;
  • Společnosti pronajímající nemovitý majetek pěstitelům lékařského konopí;
  • Softwarová řešení pro producenty lékařského konopí;
  • Společnosti s investičním zaměřením na lékařské konopí;
  • Dodavatelé spotřebního konopného a CBD zboží.
  • Poskytovatelé služeb, včetně vybavení, výroby a zpracování.

Obchodování konopných akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart