Funkční investiční strategie je základním pilířem pro efektivní a úspěšně obchodování na burze. Každý investor by si měl postupně vybudovat svoji strategii, která odpovídá jeho povaze, možnostem, přijatelnému riziku a v neposlední řadě očekávanému zhodnocení.

Abychom vám tvorbu strategie usnadnili, vytvořili jsme LYNX Idea Center. Zde pro vás každý den zveřejňujeme aktuální obchodní myšlenky na konkrétních příkladech. Mohou vám posloužit jako vzdělávací nástroj, ale také jako zdroj inspirace.

Jednou ze strategií, které se věnujeme je obchodován prostřednictvím opcí. Čtěte dále a seznamte se s touto moderní strategií, která si nachází stále více příznivců po celém světě, zejména díky širokým možnostem, které opční kontakty nebízí.

Co to jsou opce?

Opce je kontrakt mezi dvěma stranami. Kupující strana obdrží právo kdykoliv do konkrétního data (americké opce) či ke konkrétnímu datu (evropské opce) koupit či prodat podkladové aktivum za předem stanovenou cenu a za toto právo zaplatí opční prémium. Prodávající strana se naopak zavazuje prodat či koupit podkladové aktivum za předem stanovenou cenu ke konkrétnímu datu a za poskytnutí tohoto práva obdrží opční prémium.

Prostřednictvím nákupu / výpisu více opcí najednou pak můžeme sestavovat různé opční strategie.

Existují 2 typy opcícall opce put opce.

Opce z pohledu kupujícího – put opce dává kupujícímu právo prodat podkladové aktivum. Call opce dává kupujícímu právo koupit podkladové aktivum. Maximální ztráta je zaplacené opční prémium a nastane v případě, že opce expiruje mimo peníze.

Opce z pohledu prodávajícího / vypisujícího – put opce ukládá prodávajícímu povinnost koupit podkladové aktivum. Call opce ukládá prodávajícímu opce povinnost prodat podkladové aktivum. Ztráta nastává v případě, že opce expiruje v penězích a je teoreticky neomezená (zmenšená o obdržené opční prémium).

Call opce se nakupuje za účelem uplatnění v případě, že se cena podkladového aktiva nachází nad realizační cenou. Tudíž ji kupujeme pokud očekáváme na daném trhu růst. Umožní nám spekulovat s pákou (opce je standardně právo na 100 ks akcií). Put opce se nakupuje za účelem uplatnění v případě, že se cena podkladového aktiva nachází pod realizační cenou.

Pomocí jejího nákupu tak můžeme eliminovat riziko na akciích, které držíme, a nebo s využitím páky spekulovat na pokles. Opce nemusíme držet až do jejich expirace – pokud jde trh naším směrem, můžeme opci prodat a realizovat tak zisk nebo ztrátu.

Opce se označují zavedeným termínem např: AAPL CALL 16 DEC 2019 $ 185. Z této formule vyčteme, že se jedná o CALL opci na akcie Apple s datem expirace 16. prosince 2019 na strike cenu 185 USD.

Opce se podle polohy k aktuální ceně rozdělují na 3 typy

  1. ATM (at the money = na penězích) – strike cena se nachází na aktuální ceně podkladového aktiva
  2. ITM (in the money = v penězích) – strike cena se ve vztahu k typu opce nachází na lepší než aktuální ceně podkladového aktiva (call opce – nižší; put opce – vyšší)
  3. OTM (out of the money = mimo peníze) – strike cena se ve vztahu k typu opce nachází na horší než aktuální ceně podkladového aktiva (call opce – vyšší; put opce – nižší)
LYNX TIP: Dočtěte se více o tom, jak fungují opce

Opční strategie

Jelikož nekrytý výpis opce představuje pro investora teoreticky neomezenou ztrátu, obvykle se pracuje s opčními kombinacemi, které potenciální ztrátu i zisk předem limitují. Základem všech strategií je kombinace call nebo put opcí. Formace se sestavují podle toho, jaký očekáváte vývoj trhu.

V praxi se nejčastěji používají následující opční strategie:

  1. Vertikální spread – také peněžní spread; jedná se o kombinaci opcí stejného typu s různými strike cenami.
  2. Horizontální spread – také časový spread; jedná se o kombinaci opcí s různými daty expirace
  3. Diagonální spread – výpis opcí stejného typu s různými daty expirace i realizačními cenami
  4. Straddle – kombinace nákupu (prodeje) call a put opce se shodným termínem expirace a strike cenou
  5. Strangle – kombinace nákupu (prodeje) call a put opce se shodným termínem expirace a rozdílnou strike cenou
  6. Butterfly – nejčastěji kombinace dvou vypsaných CALL a dvou koupených, má různé modifikace typu broken wing butterfly, iron butterfly apod.
  7. Iron Condor – Kombinace 2 opčních spreadů
LYNX TIP: K pravidelnému odběru opčních i jiných strategií se můžete přihlásit v naší službě LYNX Idea Center, kde pro vás pravidelně zveřejňujeme zajímavé investiční myšlenky spolu s vysvětlením a popisem jednotlivých strategií.

LYNX Idea Center

LYNX Idea Center jsme vytvořili za účelem vzdělávání inspirace. Cílem je na praktických příkladech diskutovat nejen ziskový potenciál, ale rozebrat také rizika a nastavit pravidla pro řízení pozice.

Každý týden sdílíme 4 investiční myšlenky, které se zaměřují na 3 strategie. V tomto článku jsme diskutovali opční strategie a dále se dočkáte dlouhodobých investičních myšlenek na hodnotové akcie a také spekulativních strategií na long a short.

Všechny strategie jsou dostupné v obchodní platformě LYNX+.

Níže je přehled aktuálních investičních myšlenek včetně detailního popisu.

[systemtrader_table system_name=”ideacenter_cz”]

LYNX TIP: Přečtěte si recenzi o LYNX Idea Center na webu 4xBroker.cz

Úspěšné obchodování s opcemi

Získejte bezplatnou investiční knihu o obchodování opcí

Poznejte základy obchodování opcí a faktory ovlivňující jejich cenu. Co je volatilita a význam řeckých písmen. Na více než 65 stranách získáte nejpopulárnější opční strategie a vše důležité pro úspěšný trading opcí.

Obchodování opcí prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart