Rozdíly mezi maržovým a hotovostním účtem?

LYNX nabízí investorů dva typy účtů. Hotovostní a maržový.

Účty se podstatně liší v několika základních charakteristikách:

  • Rychlost, při které máte k dispozici hotovost po vystoupení ze své pozice. Zatímco na hotovostním účtě musíte několik pracovních dní  čekat (u akcií 3, u forexu 2, u opcí 1), u maržového účtu máte hotovost k dispozici okamžitě po uzavření transakce.
  • Maržový účet umožňuje obchodování na marži (tzv. na „páku“), dovoluje Vám tedy otevřít větší pozici než jsou Vaše finanční prostředky. U hotovostního účtu tato možnost není, tam můžete nakoupit pouze za tolik, kolik máte hotovosti.
  • Na maržové účty s nižší hodnotou než 25.000$ se vztahuje PDT omezení FINRA – tedy možnost udělat tři intradenní obchody za pět pracovních dnů, toto platí pro akcie a opce, více info zde
  • Hotovostní účet neumožňuje možnost měnového úvěru a investor vždy může nakupovat pouze instrumenty v té měně, kterou drží na účtě. Máte-li tedy hotovostní účet a na něm kupř. 1 milion CZK a plánujete nakoupit americké akcie denominované v USD, musíte nejprve provést konverzi měny z CZK do USD. U maržového účtu nemusíte provádět konverzi, můžete si jednoduše půjčit měnu, kterou nemáte a nakoupit „na dluh“.

Jaký je minimální požadavek pro maržový účet

U maržového účtu je nezbytné, aby byla hodnota účtu neustále nad $2 000. Do hodnoty účtu se počítá hotovost ve všech měnách a také aktuální hodnota otevřených pozic. Pokud hodnota účtu klesne pod úroveň $2 000, dojde k automatické změně účtu na hotovostní. Výsledkem může být okamžité uzavření pozic držených na marži nebo na měnový úvěr. Po případném navýšení kapitálu nad $2 000 se účet automaticky začne opět chovat jako maržový.

Bližší informace o limitech maržového účtu najdete zde.

Mohlo by vás zajímat

Máte další dotazy?

Kontaktujte nás telefonicky, e-mailem nebo využijte chat v pravém dolním rohu na webu. Jsme k dispozici každý všední den od 8:00 do 18:00 hodin.

Kontaktujte nás

Martin Bartoš
Martin Bartoš
Senior Account Manager