Je možné shortování akcií neboli prodej nakrátko?

Ano, LYNX  umožňuje spekulovat na pokles ceny akcií prostřednictvím short sellingu (prodej akcií nakrátko). Znamená to, že můžete prodat akcie, které nevlastníte. Ovšem ne všechny obchodované tituly Vám umožňují tuto taktiku. Častým příkladem jsou akcie společností, které se obchodují s nízkou likviditou nebo nízkou tržní kapitalizací.

Jak poznám, které akcie lze shortovat?

V platformě si snadno můžete ověřit, který instrument lze prodávat nakrátko a u kterých to není možné. Tuto informaci dostanete ve speciálním sloupci, který si zobrazíte následujícím postupem:

V levém horním rohu v platformě TWS klikněte na Editovat 1 a z nabídky zvolte Globalní konfigurace2 .

1
2
V nabídce vlevo si rozviňte Obchodní nástroje1 , poté Monitor kotací2 a vyberte Výchozí rozvržení. Na pravé straně se Vám objeví sloupeček Dostupné sloupce, kde si rozklikněte první řádek Popis kontraktu3, zvolte Dostupné k prodeji na krátko4 a kliknete na Přidat5 pro přidání. Řádek Dostupné k prodeji na krátko se tím přidá do levého Sloupce tržních údajů6. Nakonec vše potvrďte tlačítkem OK7.

1
2
3
4
5
6
7

Podmínky pro short selling

U jednotlivých titulů se Vám zobrazí různé barvy.

Různé barvy ve sloupci Dostupné k prodeji na krátko mají následující význam:

  • Světle zelená: Short selling je povolený a k dispozici je alespoň 1 000 akcií.
  • Tmavě zelená: Short selling je povolený, avšak momentálně nejsou k dispozici žádné akcie k prodeji nakrátko.
  • Červená: Short selling není možný u daného titulu.

Dříve než provedete prodeje nakrátko, tak radíme zkontrolovat si podmínky, za kterých tyto obchody probíhají. Kompletní souhrn úrokových sazeb pro jednotlivé tituly máte k dispozici ve webové administraci svého účtu. K jeho zobrazení postupujte následovně:

Otevřete si v prohlížeči webovou stránku www.lynxbroker.cz a klikněte na Přihlášení/Stažení1 a následně na Otevřít Správu účtu2.

1
2
 Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem. Nyní se nacházíte v administraci svého účtu. V horní části se nachází základní menu. Zvolíte Support1 a Tools2, kde se Vám zobrazí nabídka nástrojů, ze které vyberete Short Stock (SLB) Availability3.

1
2
3
Do pole Symbol1 zadáte ticker akcie, kterou chcete prodat nakrátko (v tomto případě Apple – AAPL). Do pole Exchange2 napíšete burzu, na které je daná akcie umístěna. Potvrdíte kliknutím na Search3 .

1
2
3
4
5
6
Zjistíte, za jakých podmínek je daný titul možno prodávat nakrátko. Ve sloupci Quantity/Shares Available4 je zobrazeno kolik akcí je možné prodat. Current Fee Rate5 ukazuje velikost úroku za vypůjčení akcií. Kliknete li na Historical Rates6, zobrazí se tabulka s historickými daty pro možnost prodeje.

Jak zadám příkaz pro prodej akcie nakrátko

Pokud chcete prodat nějakou akcii, tak postupujte dle těchto kroků:

Levým tlačítkem myši poklikejte na cenu ve sloupci Poptávka 1 u instrumentu, který chcete prodat. Objeví se příkazový lístek s detailními informace o plánovaném obchodu. Nastavte si množství 2 akcií, které chcete prodat, typ příkazu3 , který chcete použít, cenu4,  za kterou plánujete prodej uskutečnit a klikněte na přenést.

1
2
3
4
5
Objeví se Vám řádek s objednávkou, který shrnuje detaily plánovaného obchodu. Záporné číslo1 značí, že prodáváte, množství2 ukazuje počet kusů, limitní cena 3 a typ příkazu4 říká, za jakou cenu chcete do trhu vstoupit. Tlačítkem Přenést5 pošlete čekající příkaz na trh. V příkazovém řádku můžete změnit předvolené parametry, cenu, množství i typ příkazu. Po kliknutí na tlačítko Přenést5 se příkaz umístí na burze. Kupř. tato short pozice bude otevřena, jakmile cena akcií společnosti Facebook vzroste na 137,00.

1
2
3
4
5

Mohlo by vás zajímat

Máte další dotazy?

Kontaktujte nás telefonicky, e-mailem nebo využijte chat v pravém dolním rohu na webu. Jsme k dispozici každý všední den od 8:00 do 18:00 hodin.

Kontaktujte nás

Martin Bartoš
Martin Bartoš
Senior Account Manager