Co se na trzích stane, když vyhraje Donald Trump?

Blíží se nám americké volby a předvolební atomosféra houstne. Pojďme se stručně podívat, které tituly mohou zažít těžké chvilky při vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa a které naopak z jeho vítězství mohou těžit.

Mexické peso

To, že Mexické peso zcela jistě zažije hluboký pád, pakliže prezidentské volby vyhraje Trump, je téměř jisté. Trump se netají tím, že se chystá uvalit přísné taxy na obchodování USA s jeho jižním sousedem. Vzhledem k tomu, že  mexičtí exportéři jsou životně závislí na obchodování se Spojenými státy, Trumpovo vítězství by pro ně znamenalo katastrofu. Trump se po zvolení údajně chystá prozkoumat i Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA), která omezuje obchodní a celní bariéry a liberalizuje obchod.

Mexické peso je druhým nejlikvidnějším párem z rozvojových trhů a na páru s americkým dolarem velmi citlivě reaguje na jakékoliv náznaky Trumpovy převahy v předvolební kampani. Pakliže nakonec zvítězí, peso by se podle Goldman Sachs mohlo propadnout níž až o 25 %. Pohyb vzhůru by pak hledalo asi jen velmi těžko.

pesso

Týdenní graf páru USD.MXN

Ropa, těžaři a těžký průmysl

Akcie těžařských společností by naopak vítězství Trumpa vítaly. Pokud jde o otázky energie, Trump stojí přesně na druhé straně než Hilary Clinton, která zastává „zelenou cestu“, a po svém zvolení plánuje zrušit regulace uvalené na těžaře a znovu oživit tento sektor.

Přirozeně by tak utrpěly akcie firem podporující obnovitelné zdroje energie jako je kupř. First Solar, Canadian Solar nebo JA Solar Holdings, které se všechny obchodují na burze Nasdaq. Akcie firem jako Parker Drilling, Patterson-UTI Energy nebo Helmerich & Payne by se naopak těšily oblibě

AT&T a Time Warner

Dvě společnosti, které budou asi mít velmi krušné chvilky poté, co se prezidentem USA stane Donald Trump jsou AT&T a  Time Warner. Time Warner je mateřská společnost, která vlastní HBO a CNN a Warner Bros. AT&T je obrovská telekomunikační firma, která nedávno oznámila možný odkup Time Warner. To se neobešlo bez velké kritiky ze strany republikánského kandidáta.

Fúze AT&T s Time Warner by vytvořila nového mediálního giganta, který podle Trumpa představuje typický příklad mocenské struktury, proti které bojuje. „Víme, že AT&T chce koupit Time Warner a tedy CNN. Jde o obchod, který zcela jistě při svém mandátu neschválíme, protože se jedná o příliš velkou koncentraci moci v rukách několika málo lidí”, prohlásil Trump v jedné z prezidentských debat. AT&T má navíc velmi silnou divizi i v Mexiku, což je další palec dolů pro firmu v případě Trumpova vítězství.

Sektor obrany a zbrojního průmyslu

Donald Trump se svou agresivní přímočarou povahou je velmi nakloněn podpoře zbrojního průmyslu. Z toho budou jistě těžit výrobci high-tech vojenské obrany, stíhacích letounů, válečných či letadlových lodí apod. Firmy jako je Northrop Grumman, Raytheon, Lockheed Martin, nebo Boeing se tedy budou radovat.

NEW YORK - SEPTEMBER 20:  Donald Trump (L) speaks with Frank Zarb, former CEO of the Nasdaq Stock Market, before opening the Nasdaq Market September 20, 2005 in New York City. Trump listed Trump Entertainment Resorts with Nasdaq.  (Photo by Michael Nagle/Getty Images)

Doprava, infrastruktura, stavebnictví

Bez ohledu na to, kdo volby vyhraje může být zajímavým titulem pro nákup General Electric, protože oba kandidáti se jednohlasně (a poměrně výjimečně) shodli na tom, že zvýší financování silnic a dálnic, podpoří dopravní technologie a infrastrukturu.

V případě vítězství Donalda Trumpa pak můžeme jít ještě dál, protože on sám má osobní zkušenosti s výstavbou víc, než kdokoliv jiný. Trochu cynicky ale typicky Trumpovsky ve své kampani voličům slíbil, že pakliže vyhraje, vystaví 50 stop vysokou a 2 000 mil dlouhou zeď na hranici s Mexikem. To by sám o sobě byl docela počin. Stavební a projektové firmy jako Jacobs Engineering, Fluor, nebo Caterpillar by si v případě Trumpova vítězství jistě přišly na své.

Akciové indexy obecně

S trochou nadsázky lze říci, že akciové trhy obecně jednoho kandidáta vnímají pozitivně a druhého negativně. Uhodli jste správně. Ten negativní je právě Trump. Důvodů je mnoho, nevyzpytatelná agresivní povaha, nečekaná změna názorů, nejasný směr v otázkách zahraniční politiky apod.

Pro ekonomiku USA je tedy Trump méně přijatelnou volbou, což je patrné již nyní, kdy americké akciové indexy v reakci na těsné předvolební výsledky ztrácí. Na trzích začíná panovat negativní sentiment, zvýšená nervozita a červená barva.

Trumpovo případné vítězství se dá označit jako takový „Americký Brexit“, protože by šokovalo trhy podobně jako červnové hlasování UK o vystoupení z Evropské Unie. Vzpomeňme, že tehdy bylo britské NE taky „velmi nepravděpodobné“…

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

LYNX: Jedna platforma, nesčetně výhod
  • Extrémně nízké poplatky
  • Globální investování na více než 100 trzích
  • Profesionální obchodní platforma nabízí jednoduchost, rychlost a spolehlivost
  • Tipy a vzdělávání od profesionálních investičních expertů
Award image
Broker Roku 2015 a 2016 v České republice
Award image
Nejlepší online broker podle Handelsblatt 2013-2015 (DE)
Award image
Nejlepší broker roku 2013 a 2016 podle Gouden Stier (NL)
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Přečtěte si
nejčastější dotazy