Investice do marihuany? Je to možné s tímto ETF

I tak liberální země jako je Nizozemsko se zdá být trochu ve stínu za Severní Amerikou, pokud jde o pěstování a především obchodování s marihuanou. Produkce konopí se v Severní Americe stává stále více populární, pěstuje se čím dál tím víc, častěji a na více místech. Především pokud jde o konopí pro lékařské účely, pak je Severní Amerika vyloženým rájem.

Ruku v ruce s tím jde i rozvoj burzovních produktů, které trackují globální vývoj ceny konopí. Akcie severoamerických společností, které produkují konopí nebo konopné prostředky, se již dají obchodovat celkem běžně, většinou ale jako OTC tituly. Nově je možné obchodovat i marihuanové ETF, které opisuje cenu celého koše marihuanových akcí.

Americký konopný trh

Konopí, marihuana, tráva… Vše označuje to stejné – samičí květenství rostliny Cannabis sativa. Americká a kanadská produkce konopí a konopných prostředků je do budoucna vnímána jako nesmírně lukrativní byznys. Marihuana je v některých částech USA legální pro léčebné účely, jinde je možné ji užívat i jako rekreační drogu. Podle údajů ArcView Group byly zisky konopného trhu minulý rok téměř $7 miliard, což činilo 30% nárůst oproti tomu předchozímu.

V případě plného zlegalizování, kdy se marihuana dostane na oči široké (nejen investorské) veřejnosti, by měl výnos podle odhadů přesáhnout $35 miliard ročně. Nutno podotknout, že pro legalizaci je nejen více než 20 milionů pravidelných uživatelů, ale i většina americké veřejnosti, která by konzumaci marihuany klidně postavila na roveň běžné konzumaci piva. Konopný byznys tak pomalu ale jistě přitahuje pozornost a láká investiční společnosti, které si chtějí ukrojit svůj kus koláče.

Konopné akcie a konopné ETF

Vetšina marihuanových akcií se prozatím obchoduje jako Pink Sheet tituly, tedy mimoburzovní trhy s velmi nízkou hodnotou v řádech několika centů na jednu akcii. Samozřejmě není vyloučeno, že tyto tituly dříve nebo později přejdou na regulérní burzovní trh, kupř. na NYSE. Stejně tak ale není vyloučeno, že legislativní ani finanční podporu nikdy nezískají a skončí jako bezcenné.

Dne 5. dubna 2017 se na burze v Torontu začal obchodovat ETF, které opisuje severoamerický marihuanový index (North American Medical Marijuana Index), Ten je složený ze společností působících v kanabis sektoru Severní Ameriky. Zahrnuje výrobce, producenty i distributory. Nejznámější společnosti, které spadají do tohoto sektoru jsou GW Pharmaceuticals (GWPH), Aurora Cannabis (ACB) a Canopy Growth Corporation (WEED).

ETF se jmenuje Horizon Medical Marihuana Life SCI a obchoduje se v kanadských dolarech na torontské burze TSE. Obchodovat jej můžete přes LYNX stejně jako jiné ETF nebo akciové tituly.

Čtěte také >> Investice do konopí – 3 nejlepší marihuanové akcie 2019

Obchodujte ETF s LYNX

LYNX umožňuje nákup a prodej ETF na evropských i asijských burzách za extrémně nízké poplatky.

ETF trading: Graf při obchodování ETF
Lukáš Koťátko

Lukáš Koťátko

Na finančních trzích se aktivně pohybuje od roku 2013. Obchoduje intradenní futures na americké akciové indexy.

Kontaktovat jej můžete e-mailem na l.kotatko@lynxbroker.cz.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05