Jaké akcie byste měli kupovat podle Warrena Buffetta

Víte, proč je Warren Buffet jeden z nejúspěšnějších investorů všech dob? V tomto článku odhalíme tajemství výběru těch správných akcií dle jednoho z nejbohatších lidí planety. V předcházejícím článku o Buffettovi bylo poukázáno na fakt, že charakterové vlastnosti jako je odhodlání, trpělivost a silná sebedisciplína, jsou nezbytné pro dosahování dlouhodobých výnosů. Buffett také silně doporučuje investovat především do firem, které mají už na první pohled snadno pochopitelný produkt, po kterém bude poptávka ještě dlouhá léta. Tím je například zubní pasta, plenky nebo soda.

Pokud chcete investovat v souladu s pravidly nejznámějšího investora světa, bude pro Vás nezbytné se držet následujících kritérií:

Kritéria Warrena Buffetta
Zisk na akcii > 0
Zisk na akcii za uplynulých deset let stabilní růst
Dlouhodobý dluh Nejlépe < 2x zisk ; Nikdy > 5x zisk
Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) za uplynulých 10 let > 15%
Rentabilita aktiv (ROA) (cizí majetek + vlastní majetek) > 12%
Volný peněžní tok > 0
(Zisk uplynulého roku po zdanění – zisk před 10ti lety po zdanění) / celkový nerozdělený zisk > 15%
Společnost nesmí být závislá na velkých kapitálových výdajích

 

Financial Times vyvinul volně dostupný filtr akcií selektující firmy podle Buffettových kritérií. Vzhledem k aktuální situaci na trhu, vyhovuje kritériím v současnosti pouze 24 firem a z toho jsou pouze 2 americké!

Globální trhy zaznamenaly v posledních měsících pohyby na obě strany. Každopádně, v posledním období střídajících se poklesů a nárůstů jsou akciové trhy historicky oceněny relativně vysoko. Pokud se například podíváme na graf indexu S&P 500, vidíme, že se jeho aktuální hodnota nachází vysoko nad maximem z roku 2007. Existuje v současnosti vůbec nějaká vhodná investice?

S&P500-vyvoj

Grupo Mexico

Grupo Mexico je čtvrtým největším těžařem mědi na světě a drží v Mexiku velký podíl v jejím vývozu. Je to jedna z největších společností v Mexiku a od roku 1978 je součástí mexické akciové burzy.

V článku o Grahamovi jsme hledali trh, který v posledním roce zažil několik pádů. To splňoval ropný trh, ale nejen tomuhle sektoru se moc nedařilo. Průmysl s mědí se v roce 2014 také propadl, načež se počátkem loňského roku vzpamatovával a v květnu opět začal klesat.

ceny-medi

Cena akcií Grupo Mexico zažila v loňském roce hluboký propad, ze kterého se počátkem prosince začala vzpamatovávat. Buffett obyčejně čeká, dokud cena akcií dlouhodobě klesá a pak ji nakoupí na jejím dnu. I přes nárůst ceny jsou tyto akcie podle Buffettových kritérií stále atraktivní. A co více, cenu akcií by mohl pozitivně ovlivnit i nárůst ceny mědi.

Ukazatele společnosti Grupo Mexico
Zisk na akcii 0,22
Dlouhodobý dluh 3x zisky
Rentabilita vlastního kapitálu 17,73%
Rentabilita aktiv 10,45%

 

Jak je vidět v tabulce výše, tato společnost zcela nesplňuje všechna avizovaná kritéria, nicméně je třeba hodnotit celou situaci z širšího kontextu, jako je např. analýza firemních reportů a plánů do budoucna. Grupo Mexico už léta dokazuje svou stabilitu v různých tržních situacích a také stabilní vyhlídky do budoucna se zdají být  jako téměř samozřejmé.

V aktuální tržní situaci není pro hodnotové investory snadné začít budovat svá portfolia. V současnosti se jako nejlepší a nejrozumnější investicí jeví investování do vzdělání o podnicích a o světě hodnotového investování. Důležitá je trpělivost, která bude po zásluze odměněna.

Zaujala vás možnost investice do akcií?

Obchodujte na více než 100 burzách po celém světě s kompletní nabídkou všech amerických, německých a dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů.

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

LYNX: Jedna platforma, nesčetně výhod
  • Extrémně nízké poplatky
  • Globální investování na více než 100 trzích
  • Profesionální obchodní platforma nabízí jednoduchost, rychlost a spolehlivost
  • Tipy a vzdělávání od profesionálních investičních expertů
Broker Roku 2015 a 2016 v České republice
Nejlepší online broker podle Handelsblatt 2013-2015 (DE)
Nejlepší broker roku 2013 a 2016 podle Gouden Stier (NL)
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05