Live Trading Opcí – Pepsi

Po velice silném meziměsíčním růstu na nová maxima 2 400 bodů zažívá index SPX v posledních dnech korekci. Pro naši tržně neutrální strategii Butterfly na SPX s exspirací v dubnu 2017 má takový nárůst negativní dopad (negativní vliv delty). Nicméně jsme byly zatím schopni deltu držet pod kontrolou nakupováním dalších Butterfly na tento podklad a nákupem call opce na SPY. Aktuální ztráta je necelých $1 000, s tím, že do exspirace zůstává necelý měsíc. Pokud si SPX chvíli odpočine nebo i mírně poklesne, budeme moci profitovat na časovém rozpadu ceny opcí.
Na druhé straně spekulativní obchod na nákup call opce na AAPL (Apple Inc.) nám od vstupu vychází, když akcie posílili o $10 na cenu $140. Otevřený profit je $450 při investici a maximální ztrátě do dubna 2017 ve výši $1 500, neboli 30 % zhodnocení investované částky. Detailněji jsme se aktuálním pozicím věnovali na webináři, jehož záznam naleznete zde.

Prodáváme Pepsi

V našem portfoliu tedy máme strategie pro případ dalšího nárůstu na akciových trzích (call opce na AAPL) i pro případ, že by v nejbližších dnech/týdnech akcie stagnovaly (Butterfly na SPX). Chybí nám ale strategie pro případný pokles na burze. Proto jsme se rozhodli vstoupit do krátké pozice na akciích PEP (Pepsico, Inc.).
Na grafu níže vidíme, že akcie PEP se v současnosti vrátily ke svým historickým maximům z minulého léta. Z pohledu technické analýzy vznikla formace dvojitý vrchol. Budeme tedy spekulovat na pokles ceny akcií ze současných $110 k $100, nebo i níže. Oproti akciím AAPL je PEP méně volatilní titul, proto můžeme předpokládat, že i opce budou levnější u PEP než u AAPL.

Graf PEP

Pozici otevíráme nákupem put opce s realizační cenou 110 a exspirací v lednu 2018, zaplacené opční prémie je $700. V případě, že cena akcií bude při exspiraci nad $110, utržíme maximální ztrátu $700. Maximální zisk je omezen poklesem ceny akcií na nulu.

Nákup put opce

Abychom předešli ztrátám v případě dalšího posilovaní ceny PEP, nakoupíme vertikální call spready se stejnou exspirací jako má nakoupená put opce. Tyto vertikální spready působí jako zajištění. Pokud bude cena akcií při exspiraci v lednu nad $115, budeme mít zisk $550, pokud bude pod $110, budeme mít ztrátu $440.

Nákup vertikálních call spreadů

Dosáhneme tím to, že v případě nárůstu ceny akcií bude ztráta z nakupené put opce částečně kompenzována ziskem z nakoupených vertikálních spreadů. Kombinací těchto opcí pak vzniká situace, kdy nadále budeme profitovat z poklesu ceny akcií, ale při nárůstu ceny akcií o $5 nad $115 je maximální ztráta omezena na pouhých $150. Míra zajištění pak závisí od počtu nakoupených spreadů.

Graf rizika a zisku nakoupené put opce se zajištěním k lednu 2018

Jediný problém, který nám tu vzniká je vliv théty. Protože jsme nakupovali opce, časovým rozpadem se snižuje jejich cena. Jako řešení opět využijeme strategii Butterfly s bližší exspirací, a to dubnovou. Pro tuto strategii platí, že jestli do dubna (kdy exspirují opce na Butterfly) cena zůstane beze změny, nebo bude mezi $107 až $113, budeme mít zisk. Tento zisk z dubnových opcí bude vyšší než ztráta nakoupených lednových opcí za to samé časové období.

Nákup dubnového Butterfly jako zajištění proti časovému rozpadu

Celková situace a riziko obchodu do dubna 2018 jsou vykresleny na grafu níže. Při očekávaném poklesu PEP budeme v zisku, pokud se cena akcií příliš nezmění jsme opět v mírném zisku, jestli akcie posilní, budeme mít ztrátu, která je omezena na $400.

Celkové riziko na PEP do dubna

Jestli dojde u některého instrumentu (AAPL, SPX nebo PEP) k výraznější změně ceny, bude danou pozici upravovat tak, abychom minimalizovali riziko ztráty. Na příštím webináři si projdeme aktuální stav jednotlivých obchodů, vysvětlíme si případné úpravy a vstoupíme do další pozice se strategií, která je alternativou ke Covered Call (krytý výpis call opcí). Registrovat se na webinář můžete na našich stránkách na našich stránkách.

Gabriel Jurčák

Gabriel Jurčák

Autorem je Gabriel Jurčák. Finančním trhům se začal věnovat v roce 2003. Intradenní obchodování vyměnil v roce 2008 za poziční obchodování opčních spreadů a komoditních spreadů. Zaměřuje se na technickou analýzu, price action a využití statistiky v obchodování. Kontaktovat jej můžete na g.jurcak@lynxbroker.cz.  

Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje náš Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05