Live trading opcí – úprava pozice na SPX

Pokud sledujete vývoj na amerických akciových trzích, tak jste si určitě všimli, že od 7. února 2017 máme za sebou již šestý den v řadě kdy americký index SPX roste. Pro tržně neutrální strategie jako např. Iron Condor nebo Butterfly to zpravidla znamená, že se dostávají do ztráty a je nutné tyto pozice nějakým způsobem řídit a upravovat.

Graf indexu SPX – denní timeframe

 

Trhy rostou, přizpůsobujeme se

Právě v předchozím článku Live Trading Opcí jsme psali o naší pozici Butterfly na index SPX, která byla otevřena v průběhu prvního z řady webinářů zaměřených na tradingu opcí. Záznam webináře naleznete zde.

Primárním cílem pro naši tržně neutrální strategii je těžit z časového rozpadu za předpokladu, že se cena podkladu příliš nezmění. Protože v průběhu prvního týdne od otevření pozice hodnota SPX prudce vzrostla, vzniká nám v důsledku tohoto pohybu ztráta (negativní vliv rostoucí delty). Čím vyšší bude hodnota SPX tím vyšší bude i delta a také vznikající ztráta.

Hodnota SPX roste, vzniká ztráta

 

Na zmírnění dopadu pro případný další růst jsme nakoupili Butterfly se stejnou exspirací, stejně vzdálenými realizačními cenami ale o 25 bodů výše.

Nákup dalšího Butterfly

 

Cíl nákupu je velice jednoduchý. Nadále hrát na neutrální vývoj a maximalizovat příjem z časového rozpadu. Dodatečným Butterfly se théta zvýšila z 3,65 na 8,12 tedy více než zdvojnásobila. Celkový graf zisku a ztráty při exspiraci je zobrazen níže. Zvyšuje se potenciální ztráta oproti původnímu Butterfly, ale také se zvyšuje potenciální zisk z 4 200 USD na 5 700 USD a také se rozšiřuje cenové rozpětí, ve kterém je strategie zisková.

Graf zisku a ztráty celé pozice SPX

 

Trhy nadále rostou, my ale také

Kvůli pozitivní náladě na trzích jsme již 4 dni po první úpravě nuceni udělat další. Opět nakupujeme Butterfly s vyššími realizačními cenami. Dopad je stejný jako při první úpravě, zvyšuje se celkové riziko, ale také potenciální profit a rozpětí zisku.

Nákup dalšího Butterfly

 

Nutno podotknout, že taková situace, kdy vstoupíme s touto strategií a hned je nutné dělat úpravy, nastává jednou za čas. Často trhy porostou, pak klesnou, případně se trmácí do strany a my těžíme z časového rozpadu opcí. Tento přístup k obchodování strategie Butterfly má oproti jiným strategiím, zejména Iron Condor tu výhodu, že se na začátku vstupuje s menší pozicí, která se dle potřeby zvyšuje nebo snižuje. Také úpravy se dělají na tu stranu, kam se pohne podklad. To nám dává možnost efektivněji řídit pozici. Např. Iron Condor má již na vstupu velice nevýhodný poměr rizika k zisku (riskujeme více než je potenciální profit z obchodu), kdežto u Butterfly je poměr zisku k riziku při otevření několikanásobně vyšší. Postupnými úpravami se tento poměr samozřejmě snižuje, klidně i na úroveň Iron Condor, ale s tím, že jsme se přizpůsobili změněným podmínkám na trhu.

Pokud jste viděli první webinář živého obchodování, tak víte, že primárním cílem je vzdělávání. Sice máme aktuálně na strategii Butterfly ztrátu, ale mnohem zajímavějším je fakt, že jsme vstoupili ve velice krátkém čase do více pozic a máte možnost sledovat, jak budeme řídit pozici. Na příštím webináři určitě porovnáme aktuální stav Butterfly s konkurenční strategii Iron Condor za stejných tržních podmínek. Jestli Vás zajímá, proč jsme fandové právě dané strategie, přihlaste se na náš další webinář na našich stránkách.

Gabriel Jurčák

Gabriel Jurčák

Autorem je Gabriel Jurčák. Finančním trhům se začal věnovat v roce 2003. Intradenní obchodování vyměnil v roce 2008 za poziční obchodování opčních spreadů a komoditních spreadů. Zaměřuje se na technickou analýzu, price action a využití statistiky v obchodování. Kontaktovat jej můžete na g.jurcak@lynxbroker.cz.  

Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje náš Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05