LYNX jako první český broker nabízí čínské akcie přímo

Pokud jste doposud chtěli koupit čínské akcie existovaly dvě možnosti. Buď koupit ETF s čínskými akciemi nebo koupit přímo vybrané tituly na burze v Hong Kongu. Akcie čínských společností obchodované v Hong Kongu jsou označeny jako H-akcie.

Spolupráce burz v Shanghai a Hong Kong

Shanghai Stock Exchange (SSE) prohloubila spolupráci s burzou v Hong Kongu. Projekt Shanghai-Hong Kong Connect nabízí možnost nakupovat přímo akcie na SSE pro soukromé i institucionální investory. Investoři tak získají přímo přístup k A-akciím, což je označení pro akcie čínských společností obchodovaných na burzách v Šanghaji a Šenženu.

Jedná se o důležitý krok, který postupně otevírá doposud uzavřený čínský kapitálový trh. Přímým přístupem k čínským akciím se investorům otevírá možnost profitovat na růstu čínské ekonomiky.

SSE je dnes pátou největší burzou na světě podle tržní kapitalizace. Avšak v posledních letech se jí nedařilo a byla jednou z nejhůře vynášejících burz světa. Během pěti let odepsaly čínské akcie okolo 25 %. V tomto roce se však čínský trh zvedá a šanghajská burza se nachází na úrovni konce roku 2011. Graf níže zobrazuje v oranžovém výnosy SSE v posledních letech a zelená linka výnosy indexu Dow Jones.

Cílem otevření čínského kapitálového trhu zahraničním investorům je zahájení přílivu kapitálu na SSE. Díky přílivu kapitálu by čínské společnosti měli mít dostatek kapitálu na financování svého chodu a také na snížení závislosti na státem vlastněných velkých bankách.

Velké čínské společnosti již tento kapitál získávaly pomocí duálního listingu v Hong Kongu, který umožňoval akcie společností obchodovat na burzách jak v Hong Kong tak i v Šhanhaji i či Šenženu. Proto tento nový krok ocení zejména menší společnosti, pro které by IPO v Hong Kongu bylo dříve příliš nákladné. Právě menší společnosti v posledních letech stály za propadem SSE.

LYNX prvním brokerem nabízející čínské akcie přímo

Od pondělí 17. listopadu budou moci investoři po celém světě přímo koupit 568 akcií na burze v Šanghaji. Klienti LYNX jako první v České republice získají možnost přímo nakupovat akcie čínských společnosti. Výše bylo zmíněno, že mnohé čínské akcie mají tzn. duální listing, díky kterému se obchodují ve vnitrozemské Číně i v Hong Kongu.

Zajímavé je, že akcie kotované na burze v Šanghaji nebo Šenženu jsou často levnější než akcie kotované v Hong Kongu. Nabízí se zde tedy příležitost pro možné arbitráže. Se vstupem zahraničních investorů budou arbitrážové příležitosti postupně zmenšovány. Možnosti arbitráže vytváří zajímavou příležitost pro sledování čínských akcií.

Investoři získávají příležitost koupit přímo dividendové tituly a také akcie zajímavých menších společností v Číně. Avšak investoři by stále měli mít na paměti menší transparentnost na čínském kapitálovém trhu. Čínské akcie díky zprávám o otevření trhu mezinárodním investorům vzrostly ihned na tříletá maxima. Nadešel tedy čas zahájení rostoucího trendu čínských akcií?

Autorem je Jonáš Mlýnek. Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter. Informace uvedené v článcích na blogu Lynx nejsou investičním doporučením na nákup ani prodej cenných papírů. obsah blogu slouží jen a pouze k informačním a vzdělávacím účelům.  

LYNX: Jedna platforma, nesčetně výhod
  • Extrémně nízké poplatky
  • Globální investování na více než 100 trzích
  • Profesionální obchodní platforma nabízí jednoduchost, rychlost a spolehlivost
  • Tipy a vzdělávání od profesionálních investičních expertů
Award image
Broker Roku 2015 a 2016 v České republice
Award image
Nejlepší online broker podle Handelsblatt 2013-2015 (DE)
Award image
Nejlepší broker roku 2013 a 2016 podle Gouden Stier (NL)
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05