Opce v, na a mimo peníze

Ve vztahu realizační ceny k aktuální ceně rozlišujeme 3 typy opcí: opce na penězích, opce v penězích a opce mimo peníze. Častěji je však používané anglické označení pro at-the-money (ATM) pro opce na penězích, in-the-money (ITM) pro opce v penězích a out-of-the-money (OTM) pro opce mimo peníze.

Opce na penězích

Opce je na penězích, pokud je realizační cena opce stejná jako aktuální cena podkladu. Velmi zřídka se stává, že je cena podkladu totožná s realizační cenou. Proto se za opce na penězích považují ty, jejichž realizační cena je nejblíže k tržní ceně podkladu. Např. pokud je cena akcie 58,1 USD, za opci na penězích můžeme považovat ty, které mají realizační cenu 58 USD.

Opce v penězích

Pro call opce je opce v penězích, pokud je realizační cena opce nižší, než je cena podkladu. Při ceně podkladu 50 USD je call opce s realizační cenou 45 USD v penězích.

Pro put opce je opce v penězích, pokud je realizační cena opce vyšší, než je cena podkladu. Při ceně podkladu 50 USD je put opce s realizační cenou 55 USD v penězích.

Opce mimo peníze

Pro call opce je opce mimo peníze, pokud je realizační cena vyšší, než je cena podkladu. Při ceně podkladu 45 USD je call opce s realizační cenou 50 USD mimo peníze.

Pro put opce, je opce mimo peníze, pokud je realizační cena opce nižší, než je cena podkladu. Při ceně podkladu 50 USD je put opce s realizační cenou 45 USD mimo peníze. Při držení opce až do expirace je potřebné mít na paměti, že pokud bude opce v penězích, dojde k automatickému přiřazení podkladu. Tedy u nakoupené call opce na akcie z obchodního účtu automaticky „zmizí“ opce a namísto toho tam budou „přiřazeny“ akcie. U nakoupené put opce přiřazením vzniká krátká pozice v akciích. Vztah realizační ceny opce k tržní ceně podkladu platí obdobně při prodeji opcí. Opce mimo peníze mají jen časovou hodnotu, opce v penězích mají vnitřní i časovou hodnotu. Opce mimo peníze mají při expiraci nulovou časovou i vnitřní hodnotu. Opce v penězích mají při expiraci jen vnitřní hodnotu.

Více:
Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05