Proč opce?

Opce nejsou zázračný nástroj. Oproti ostatním obchodovaným instrumentům mají výhody i nevýhody. Pokud, ale u Vás převáží výhody nad nevýhodami, tak možná jsou pro Vás opce tím pravým nástrojem pro zhodnocení Vašeho kapitálu. odkryje základy obchodování opcí a zjistěte jaké výhody vlastně opce mají?

Páka u obchodování opcí

Princip obchodování opcí umožňuje využívání tzv. pákového efektu, při kterém na kontrolu určité investice není potřeba kapitál v plné hodnotě podkladu. Multiplikátor – násobitel – u opcí je číslo, které udává, o kolik se změní zisk/ztráta z obchodování, když se cena podkladu změní o 1 plný bod. V případě akcií je multiplikátor 100 (při změně ceny akcie 1 bod je zisk/ztráta z obchodu 100,- USD), v případě opcí na futures ropy je to 1 000 (změna ceny ropy o 1 bod je zisk/ztráta 1000,- USD), v případě opcí na futures stříbra je to 5 000 (změna ceny stříbra o 1 bod je zisk/ztráta 5 000,- USD), atd. Např. při koupi 100 ks akcií Apple za cenu 445,- USD jen za vlastní prostředky je potřeba 44 500,- USD. V případě nárůstu ceny na 560,- USD je zisk 11 500,- USD ((560 – 445) x 100), tedy 25,8% z původně investované částky 44 500,- USD. Nákupem call opce při realizační ceně 445,- USD, ceně opce 28,- USD a expirací v září 2013 máte pod kontrolou také 100 ks akcií Apple, ale investice je jen opční prémium ve výši 2 800,- USD (28 x 100). V případě, že cena akcie bude na hodnotě 560 v době expirace, zisk z investice je 8 700,- USD ((560-445) x 100 – 2 800), tedy 310,7% z původně investované částky 2 800,- USD.

Omezené riziko opcí

Použitím správné opční strategie je možné velmi efektivně kontrolovat riziko obchodu. V předcházejícím příkladu je maximální ztráta při nákupu akcií 44 500,- USD, zatímco v případě nákupu opce jen 2800,- USD, přičemž jsme měli pod kontrolou stejný objem podkladu, tedy 100 ks akcií.

Nízká kapitálová náročnost opcí

Opce umožňují vstupovat do pozice s velmi malými kapitálovými požadavky. Flexibilita opcí dává investorovi s kapitálem 1 000,- USD více možností než obchodování např. samotných akcií.

Vyšší potenciální zisk

Některé strategie, jako například nákup call opce, přinášejí teoreticky neomezený potenciál zisku.

Zajištění opcemi

Pokud jste investor, který dlouhodobě drží akcie, určitě jste již zažili větší propad ceny akcií ve Vašem portfoliu. Opce se dají velmi efektivně využít i na zajištění jednotlivých titulů nebo i celého portfolia proti takovýmto nepříznivým změnám ceny. Zajištění je možné realizovat buď na každý titul zvlášť, nebo na portfolio jako celek. V případě druhé možnosti se dají efektivně využít opce na indexy. Při zajištění jsou opce, podobně jako při pojištění domu či auta, nákladem, který je nutné platit pro případ extrémních pohybů. Samozřejmě nikdo nechce, aby mu vyhořel dům, ale pokud se to stane, je lepší být pojištěný.

Časová hodnota opce

Jednou z největších výhod obchodování opcí je časová hodnota. Většina ziskových opčních obchodníků těží právě z této vlastnosti opce. Prodávají opce, které v důsledku plynutí času ztrácejí na své hodnotě – jejich časová hodnota klesá. širokou škálou tzv. příjmových strategií dokáží pravidelně generovat zisky s vysokou úspěšností.

Velký arzenál strategií

Opce nabízí velmi širokou škálu opčních strategií, které je možné aplikovat na rostoucí i klesající trhy, či na pohyby do stran. Aby opční obchodník byl ziskový, nemusí nezbytně uhádnout směr, kterým se bude cena podkladu ubírat.

Časová nenáročnost opcí

Všechny uvedené atributy opcí umožňují obchodníkovi aplikovat co nejefektivnější strategii podle aktuální situace na trhu. čas hraje jednu z nejdůležitějších rolí při oceňování a obchodování opcí. Vhodnými strategiemi, zejména příjmovými, je možné s minimální časovou náročností řídit své opční pozice. Je možné obchodovat strategie s minimální časovou náročností a s předem stanoveným přesným rizikem.

Více:
Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05