Základy obchodování opcí

Pokud nemáte z obchodováním opcí žádné zkušenosti, ale rádi byste pronikly do komplexního světa opčního tradingu, je potřeba nejprve správně pochopit nutné základy, které si vysvětlíme právě v tomto článku. Pro zkušené obchodníky bude tento text spíše opakováním. Termíny a označení, které si zde vysvětlíme, jsou naprostými základy a jsou nezbytné, pro další studium opčních kontraktů.

Call opce a Put opce

Existují dva druhy opcí: Call opce a Put opce. Každou z nich můžete buď nakoupit, nebo prodat (tzv. vypsat). Nakoupená call opce dává investorovi právo vstoupit do nákupní (long) pozice za předem sjednanou cenu (tzv. strike cena). Za získání tohoto práva kupující zaplatí opční prémium. Prodávájící call opce opční prémium získá, a má naopak povinnost vstoupit do prodejní pozice na předem sjednané strike ceně.

Práva a povinnosti spojené s put opcí jsou přesně opačná. Nákupem put opce si investor kupuje právo vstoupit do prodejní (short) pozice na předem stanovené strike ceně. Výpisem put opce vzniká povinnost vstoupit na sjednané ceně do nákupní (long) pozice.

Nákup opce Prodej (výpis) opce
Call opce právo koupit na předem sjednané ceně povinnost prodat na předem sjednané ceně
Put opce právo prodat na předem sjednané ceně povinnost koupit na předem sjednané ceně

 

Stručně tedy můžeme říci, že opční kontrakty jsou předkupní práva, díky kterým investoři získávají možnost vstoupit do příslušného trhu, na předem sjednané ceně. Za toto právo kupující opce platí. Tato možnost není neomezeně dlouhá, je omezená na dobu expirace opce, o které si povíme dále.

Expirace opce

Expirace značí, na jakou dobu si kupujete právo do příslušné trhu vstoupit. Burzy umožňují obchodovat každý měsíc nové opce. Zpravidla se obchodují expirace 1, 2, 3 6 a také 12 měsíců. U likvidnějších titulů jsou k dispozici i týdenní opce. Na evropské burze Euronext můžete dokonce obchodovat i s opcemi, které mají denní expiraci. V USA ale nejsou denní opce k dispozici, lze však obchodovat s opcemi, které mají expiraci i za dva roky. V Německu se kupř. obchodují opce na index DAX s expirací až 5 let.

Uplatnění opce

Z logiky věci vyplývá, že pokud držíte call opci, měli byste uplatnit své právo vstoupit do dlouhé pozice pouze v případě, že se cena podkladu nachází nad realizační cenou. Je jasné, že pokud bude cena trhu nižší, pak je výhodnější si trh nakoupit levněji přímo na burze než uplatněním svého opčního práva.

Stejný princip je aplikovatelný na nákup put opce. Pokud bude cena podkladového aktiva pod realizační cenou, dává smysl opci využít, uplatnit svého práva a vstoupit do krátké pozice na vyšší ceně, než je aktuální. Jestliže by cena akcií byla nad realizační cenou, nevyplatí se prodávat trh za méně, než za kolik byste ho mohli prodat přímo na burze.

Důležité je rovněž vědět, že nákupem opce vzniká právo, nikoliv povinnost do trhu vstoupit.  Na druhé straně prodejce opce, má povinnost do trhu vstoupit v případě, že se držitel jeho vypsané opce rozhodně svého práva využít.

Formát zápisu opčních kontraktů

Opce je možné obchodovat na různé typy instrumentů, akcie, indexy, futures apod. Existuje standardizovaný formát zápisu opční kontraktů, který zobrazuje příslušný podklad (kupř. akcii), typ opci (call/put), datum expirace a realizační strike cenu. Zápis opčního kontraktu může vypadat kupř. takto

 AAPL        Apr 21´17 ´      130      CALL 

V tomto konkrétním případě se jedná o call opci na akcie společnosti Apple s realizační cenou $130 a expirací 21.dubna 2017.

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05