Obchodování mimo běžné obchodní hodiny

Prostřednictvím LYNX je možné obchodovat mimo běžné obchodní hodiny. To znamená, že nikdy nezmeškáte žádnou příležitost.

UPOZORNĚNÍ
InformaCE:

Na německých burzách, jako je Xetra, jsou běžné obchodní hodiny od 9:00 do 17:30 SEČ. Obchodování na amerických burzách, jako je NYSE nebo NASDAQ, probíhá pravidelně od 15:30 do 22:00 SEČ. Nicméně na některých burzách je možné obchodovat i mimo běžné obchodní hodiny v rámci předobchodní a poobchodní fáze, známé jako premarket a aftermarket. To umožňuje investorům obchodovat s akciemi během důležitých událostí, jako je vyhlašování výsledků hospodaření, nebo reagovat na jiné události na trhu.

LYNX+

V příkazovém lístku zaškrtněte položku Vyplnit/aktivovat mimo řádné obchodní hodiny. Po zadání i ostatních potřebných parametrů můžete příkaz odeslat na příslušný trh kliknutím na tlačítko Odeslat příkaz.

Trader Workstation

  • Příkazový lístek

Po přihlášení do platformy TWS klikněte na tlačítko Příkaz v levém horním rohu, čímž otevřete příkazový lístek. Zde zadejte jednotlivé parametry příkazu, jako je například ticker, typ příkazu a cenu. Na pravé straně pak zaškrtněte políčko Umožnit spuštění nebo vyplnění příkazu mimo řádné obchodní hodiny.

  • Příkazový řádek

Pokud jste již v platformě TWS otevřeli příkazový řádek, můžete jej upravit tak, aby mohly být příkazy aktivovány i mimo řádné obchodní hodiny. Nejprve klikněte pravým tlačítkem myši na daný příkazový řádek. Z nabídky pak zvolte Změnit > Příkazový lístek. Nyní se otevře stejný příkazový lístek jako v předchozím kroku. Na pravé straně pak zaškrtněte políčko Umožnit spuštění nebo vyplnění příkazu mimo řádné obchodní hodiny. Pro odeslání příkazu na příslušný trh klikněte na tlačítko Přenést.

UPOZORNĚNÍ
POZNÁMKA:

V platformě TWS lze výchozí nastavení konfigurovat tak, aby bylo možné realizovat každý způsobilý příkaz i mimo řádné obchodní hodiny. Návod na provedení této konfigurace najdete níže v sekci Často kladené dotazy.

Mobilní aplikace LYNX Trading

Přejděte do příkazového lístku a nakonfigurujte parametry příkazu. Následně aktivujte možnost Outside RTH. Poté můžete příkaz odeslat pomocí posuvníku v dolní části příkazového lístku.

Často kladené dotazy

Klikněte na tlačítko Editovat v horní liště a následně zvolte možnost Globální konfigurace. V seznamu na levé straně vyberte Přednastavené a následně typ finančního instrumentu. Na pravé straně naleznete předvolby pro vybraný finanční instrument. Zde zaškrtněte možnost Umožnit, aby byl příkaz aktivován, spuštěný nebo vyplněný mimo řádné obchodní hodiny. Poté klikněte na tlačítko Použít a OK.

Mimo běžné obchodní hodiny lze obchodovat s akciemi a ETFs. Mimo tzv. likvidní obchodní hodiny můžete obchodovat také s futures kontrakty. Naopak, obchodování s opcemi na akcie a CFD kontrakty je možné pouze během řádných obchodních hodin.

Obchodní hodiny si můžete zobrazit několika kliknutími v obchodní platformě TWS. Pro tento účel jednoduše dvakrát klikněte levým tlačítkem myši na název finančního instrumentu (sloupec Název společnosti). V části Rozvrh obchodování pak naleznete běžné i celkové obchodní hodiny pro zvolený finanční instrument.

Obchodování mimo běžné obchodní hodiny může přinášet několik rizik. Nižší objem obchodů často vede k výraznějším spreadům. Navíc nižší celkový objem může vést k tomu, že vaše příkazy mohou být vyplněny jen částečně nebo vůbec.

Za obchodování mimo běžné obchodní hodiny se neplatí žádný dodatečný poplatek. Můžete obchodovat za obvyklé poplatky a podmínky. Avšak je důležité si být vědomi obecných rizik, která mohou při takovém obchodování nastat.

Pro obchodování mimo běžné obchodní hodiny jsou podporovány pouze vybrané typy příkazů. Mezi ně patří příkazy Limit, Trail Limit či Stop Limit. Typy příkazů jako Market a Stop nebudou aktivovány mimo běžné obchodní hodiny.

Výjimku tvoří futures kontrakty: Obchodní příkazy u futures kontraktů typu LIMIT a MARKET jsou standardně způsobilé k aktivaci mimo řádné obchodní hodiny. Avšak, u obchodních příkazů typu STOP a STOP LIMIT je nutné zaškrtnout pole pro aktivování mimo řádné obchodní hodiny.

Ano, tzv. obchodování přes noc (02:00 – 9:50 CET) s americkými finančními instrumenty je možné. Kromě toho můžete také nepřetržitě obchodovat s opcemi na index S&P 500 od Cboe a futures opcemi na index S&P 500 od CME Group.

Seznam cenných papírů, u kterých je možný overnight trading, naleznete zde.

Pro obchodování přes noc jsou povoleny pouze Day Limit příkazy. Tyto příkazy budou aktivní během nočního obchodování a pokud nebudou realizovány, budou automaticky zrušeny v 09:50 CET.

Ujistěte se, že je v příkazovém lístku zaškrtnuto políčko Allow order to be filled during overnight session.