NIO akcie

Zajímá vás aktuální cena akcie NIO? Poznejte výkonnost, fundamentální údaje a analýzy akcie. Aktuální dividendy, tržní kapitalizace a další informace pro investory. Zjistěte, jak se kurz vyvíjel v čase. Graf akcie vám nabídne údaje o ceně akcie za různá časová období.

ISIN: US62914V1061
Symbol: NIO | Burza: ---

Aktualizováno:--- hodin

---

USD

---USD
---
Denní maximum
---
Denní minimum
---
Jak obchodovat akcie Nejlepší akcie

  • Den
  • Týden
  • Měs.
  • 6 M
  • YTD
  • 1 rok
  • 5 let
  • Max
Číst více

Předchozí analýza akcie NIO

Akcie NIO působivě posiluje. Chvíli to vypadalo, že čínský výrobce elektromobilů zbankrotuje, ale společnost následně povstala z popela jako fénix.

 

Stále více společností se aktivně soustředí na výrobu elektromobilů. Tesla je stále favoritem na trhu, ale protože cena jejích akcií během velmi krátké doby extrémně posílila, investoři hledají levnější alternativy. Je NIO novým vyzyvatelem Tesly o prvenství na trhu s elektromobily?

 

 

Technologie 3. tisíciletí?

Elektromobily jsou dlouhodobě označovány za jeden ze symbolů budoucnosti. Ačkoli trh s vozidly na elektrický pohon v posledních letech nabral na obrátkách, počet automobilů plně poháněných elektřinou je stále omezený. Mnoho lidí naopak zastává názor, že elektrický pohon není udržitelný a jedná se o slepou uličku, a poukazují na výhody automobilů na vodíkový pohon.

Elektromobily značky Tesla jsou stále poměrně drahé, a proto mnoho společností pracuje na levnějších alternativách. NIO takové elektromobily nabízí, ale momentálně je aktivní pouze v Číně. Na světě je již registrováno více než 500 společností, které se zabývají fenoménem tzv. “‘new energy verhicle (NEV)”. NIO je však jedna z mála společností, která skutečně své produkty prodává.

 

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Co dělá NIO?

Investoři, kteří se zajímají o čínské akcie nebo o vzestup elektrického pohonu, již pravděpodobně NIO znají. Čínská společnost, která se původně jmenovala NextCar, podle vlastních slov vyvíjí vozy budoucnosti.

NIO je známá v Číně pod názvem Weilai, což lze volně přeložit jako „modrá obloha se blíží“. Společnost doufá, že její produkty přispějí ke snížení emisí v ovzduší. Toto “modré nebe” je posláním a filozofií společnosti pro lepší budoucnost. Čína má obecně velký problém se znečištěním ovzduší ve velkých městech.

NIO je výrobce elektrických automobilů se sídlem v Šanghaji. Zakladatelem NIO je čínský podnikatel Bin Li. Společnost zaměstnává více než 9 000 lidí na 19 různých místech v Číně, USA a Evropě. Přestože má společnost v plánu prodávat svá auta po celém světě, jsou zatím v prodeji pouze v Číně. Mezi hlavní akcionáře společnosti v současnosti patří Tencent (16,3%) a Baillie Gifford (12,2%).

Dotace od čínské vlády

Peking zpočátku uvítal vizi NIO, jejíž produkty měly přispět k redukci nepříjemného znečištění ovzduší. Čína je navíc vždy nadšená domácími společnostmi, které chtějí konkurovat americkým společnostem (v tomto případě Tesla). Čínská vláda také elektromobily vnímá jako příležitost ke snížení zahraničního dovozu ropy. NIO tak od čínské vlády obdržela obrovské dotace, které však byly v roce 2020 zastaveny. Do roku 2025 čínská vláda očekává, že 20 % z celkového počtu prodaných automobilů v Číně bude poháněno alternativními zdroji energie – elektřinou nebo vodíkem.

Vláda nedávno oznámila, že sníží objem dotací o dalších 10 %, ale jejich trvání bude prodlouženo. Podle nového plánu Čína rozšíří dotace na nákup NEV do roku 2022. Dotace se však budou vztahovat pouze na osobní automobily, které stojí méně než 300 000 juanů (42 376 USD). Vláda tím mimo jiné vyloučí elektrická vozidla společností BMW a Daimler, které tento limit nesplňují. Čína v zásadě sníží dotace o 20 % v roce 2021 a o 30 % v roce 2022.

Pronájem baterií

Kupodivu výše zmíněný limit nesplňují ani vozidla NIO protože tyto modely také stojí více než 300 000 juanů. Společnost však přišla s chytrým plánem, který navíc ušetří peníze spotřebitelů. NIO chce umožnit klientům nakupovat svá auta bez baterií, které jim následně pronajímá, což zjednodušuje i jejich případnou výměnu při poruše. Plán společnosti „Battery as a Service“ (BaaS) umožňuje spotřebitelům ušetřit až 70 000 juanů z pořizovací ceny modelů NIO tím, že si pronajmou baterii svého vozu za zhruba 141 USD měsíčně.

„Cena baterie nebude zahrnuta do faktury za prodej vozidla ani do zálohy a splátky půjčky na auto. Výsledkem je, že cena modelu ES6, při započtení dotace od čínské vlády, klesla z 358 000 juanů na 273 600 juanů.

Tesla jako (největší) konkurent

Když byla společnost založena v roce 2014, byl okamžitě uveden na trh závodní vůz NIO EP9. Pro Elona Muska to byla velká rána, jelikož tento elektromobil svým výkonem převyšoval nejrychlejší model Tesly. Společnost, stejně jako Tesla a NVIDIA, zkoumá a vyvíjí také samohybné vozy v kombinaci s umělou inteligencí.

Cílem perspektivního start-upu bylo samozřejmě rozšířit elektromobily do celého světa. Za tímto účelem NIO také úzce spolupracuje se čtvrtým největším výrobcem automobilů v Číně: ChongQing Changan Automobile. Společnosti sdílejí výzkum a znalosti o prodeji elektromobilů. NIO chce vyrábět elektromobily pro „obyčejného člověka“, zatímco Tesla zatím cílí na drahé modely. NIO je tak spíše cenově dostupnější pro střední třídu. Prvních několik let se NIO zaměřuje výhradně na čínský trh.

Navzdory tomu, že NIO dosahuje zajímavého pokroku, Tesla je stále lídrem na trhu. V květnu NIO prodala 3 436 automobilů, zatímco Tesla v tomto měsíci prodala 11 468. NIO ES6 byl pátý nejprodávanější elektromobil v Číně.

NIO a koronavirus

Kvůli klesající poptávce na domácím trhu zažívá NIO obtížné roky. Poptávka byla navíc negativně ovlivněna snížením dotací. Společnost se také zpozdila s výstavbou nových továren, protože pro ně v některých městech neobdržela stavební povolení.

Ani koronavirová krize se NIO nevyhnula. Výroba musela být na několik týdnů zastavena. To nakonec vedlo ke špatným prodejním číslům a ztráty činily několik miliard USD. Na okamžik se zdálo, že NIO krizi nezvládne a cena akcií se zhroutila.

Společnost zachránila finanční injekce ve výši více než 1 miliardy USD od společnosti Hefei City Construction and Investment Holding. To v krátkodobém horizontu stačilo k překonání většiny finančních problémů. I přes globální pandemii v posledních měsících prudce vzrostl prodej elektromobilů. V březnu se tržby společnosti meziročně zvýšily o 11,7 % a bylo prodáno více než 1 500 vozidel.

Finanční údaje NIO

Elektromobily jsou stále relativně nový fenomén, který vyžaduje rozsáhlý výzkum a vývoj, což je mimořádně nákladné. Vysoké náklady byly také jedním z důvodů, proč NIO učinila (uspěchaný) vstup na akciový trh. IPO NIO proběhlo 12. září 2018 a čínský start-up z úpisu získal více než 1 miliardu USD, což bylo značně pod cílenou částkou 1,3 miliardy USD. Akcie NIO jsou zapsané na NYSE a upisovací cena byla 6,26 USD.

Krátce po IPO společnost vzrostla a o několik dní později akcie NIO dosáhla maxima 13,75 USD. Následující měsíce byly katastrofální a hodnota akcií se do září 2019 propadla na méně než 1 USD.

Společnost se také dlouhodobě potýká s negativním cash-flow. V roce 2016 byl volný cash-flow záporný ve výši 414 000 USD. V roce 2017 klesl na 825 528 USD a v roce 2018 klesl dokonce na 1,5 miliardy USD. Pokles o dalších 1,4 miliardy USD jsme zaznamenali i v roce 2019, ale tržby začaly v tomto roce prudce růst na 1,13 miliardy USD, což je o 60 % více než v předchozím roce.

Ve 3. čtvrtletí roku 2020 NIO očekává dodání 11 000 až 11 500 vozidel. To by mělo představovat čtvrtletní tržby v rozmezí 527 a 596 miliony USD. Pokud bude NIO pokračovat touto cestou, prodeje se v příštím období budou nadále výrazně zvyšovat. Společnost měla k 30. červnu 2020 hotovost v hodnotě přibližně 1,6 miliardy USD. Největším problémem společnosti, který musí neprodleně řešit, tedy zůstává pouze negativní cash-flow. V každém případě se zdá, že čínská vláda je nyní ochotna společnosti nadále pomáhat a prodloužila dobu dotací.

Cena prudce stoupá

Společnost zatím nedosahuje absolutně žádného zisku, ale doufá, že v krátkodobém horizontu rychle poroste. Mnoho analytiků vidí potenciál společnosti NIO a do akcií investuje stále více investorů. Cena akcií tak v poslední době ohromně vzrostla, a investoři by proto měli být opatrní. Ačkoli se NIO může stát druhou Teslou, existuje zde mnoho rizik. Společnost negeneruje žádný zisk a v budoucnu bude možná nucena sehnat nový zdroj kapitálu. Může se jednat o dluhopisový trh, nebo emisi nových akcií.

Akcie Nio

 

Obchodování akcií NIO prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Kupte akcie NIO

Zajímáte se o nákup akcií NIO? Zjistěte důležité aktuální informace, novinky a analýzy.

Pro úspěšné investování do akcií je také vhodné vybrat si kvalitního brokera. Obchodujte akcie NIO za nízké poplatky a za použití stabilní obchodní platformy. Online broker LYNX vám nabízí kvalitní podmínky pro trading akcií NIO. Zjistěte více o výhodách obchodování akcií prostřednictvím LYNX.

Online broker LYNX: Zjistěte více

Aktuální cena akcie NIO

Poslední obchodovaná cena
Změna v USD
Změna v %
Datum
Čas
Burza
Tržní kapitalizace (v mld. USD)
Počet emitovaných akcií (v milionech)
Otevírací cena
Zavírací cena předchozího dne
Denní minimum
Denní maximum
Roční minimum
Roční maximum
Minimum za 52 týdnů
Maximum za 52 týdnů

NIO akcie: Údaje o společnosti v USD

Dividendový výnos
Rentabilita tržeb
Tržby na akcii
Cashflow na akcii
Podíl investic ke kapitálu
Podíl práce ke kapitálu
Provozní kapitál (mil.)
Ukazatel krytí A
Ukazatel krytí B
Ukazatel krytí C
Návratnost investice
Poměr cen zisků
Poměr peněžních toků
Podíl vlastního kapitálu
Podíl dluhu na financování
Cizí zdroje / Vlastní kapitál
Krátkodobá likvidita
Zkouška úvěrové bonity
Běžná likvidita