IPO průvodce: Co je IPO a jaké IPO se blíží?

Objevte vše podstatné o IPO, jak probíhá a proč k němu dochází. Také vám představíme nejzajímavější kandidáty na IPO v roce 2024.

IPO (Initial Public Offering) je zkratka pro první veřejnou nabídku akcií. Jde o proces, při kterém společnost vstupuje na burzu a veřejnost dostane poprvé příležitost zakoupit akcie dané firmy.

Důvodů, proč se konkrétní společnost rozhodne pro IPO, bývá několik. Jedním z hlavních je snaha firmy získat další kapitál pro rozvoj a financování svého podnikání, případně pro pokrytí pohledávek. Ať už jsou důvody jakékoliv, IPO zpravidla zvýší důvěryhodnost a firemní prestiž.

Společnosti při něm využívají služeb externích finančních institucí (tzv. underwriterů), kterými jsou většinou velké investiční banky. Právě ony jsou zodpovědné za přípravu a zdárné dokončení celého procesu IPO.

Vše, co potřebujete vědět o současných a plánovaných IPO v roce 2024

IPO je zpravidla zdlouhavý a nákladný proces. Často se stává, že do světa uniká mnoho nepotvrzených informací a odhadů o prvních veřejných nabídkách firem, aniž by bylo ještě jasné, kdy, za jakých podmínek a zda vůbec k danému IPO v odhadované době dojde.

Zde naleznete pravidelné aktuality a detaily o nejzajímavějších ohlášených i potenciálních IPO v roce 2024 a také přehledný IPO kalendář.

Jelikož akcie při IPO nebyly nikdy předtím veřejně obchodovány, není se možné v tomto případě spolehnout na technickou analýzu grafů a historické pohyby cen. Při obchodování IPO je tedy nutné spolehnout se zejména na fundamentální analýzu společnosti.

Zájemci o investice do IPO tak často sledují i vývoj ceny akcií podobných společností po IPO, aby se seznámili s možnými scénáři.

Proč obchodovat IPO?

Z pohledu investorů je IPO pozoruhodné proto, že nově upsané akcie mohou mít nižší cenu a nabídnout tak zajímavou investiční příležitost. U žádaných akcií není neobvyklé, že několik prvních dní po IPO dochází k prudkému růstu ceny akcií.

I zde je ale třeba důkladné fundamentální analýzy a být připraven i na situace, že cena akcií může i klesat. Existuje mnoho příkladů, kdy sice cena po první veřejné nabídce rychle vzrostla, ale následně došlo k dlouhodobému poklesu. Například akcie Uber se 4 měsíce po IPO obchodovaly více než 10 % pod svou otevírací cenou, přestože mnoho investorů očekávalo strmý růst.

Obchodování IPO akcií je tedy zajímavá investiční příležitost, ale rozhodně to není záruka bezpečných zisků.

Pro usnadnění vašich investičních rozhodnutí zde naleznete přehledně všechny důležité informace o společnostech aktuálně plánujících IPO.

IPO novinky