Akcie: Jak obchodovat akcie
Pokud se zajímáte o investování do akcií a teprve začínáte, tento článek je právě pro vás. Seznámíme vás s výhodami a riziky, které investice do akcií přinášejí.

Prozradíme vám, jak důležitý je výběr správného brokera, které styly obchodování existují a proč je vhodné dodržovat některé zásady. Pokud hledáte brokera pro obchodování s akciemi, klikněte zde.

Investování do akcií: Poznejte 3 výhody

Výhodou investování do akcií bývá často vysoká likvidita trhů, která umožňuje provést nákup akcií nebo jejich prodej téměř kdykoliv (pokud se tedy jedná o likvidní tituly). Nízké poplatky a možnost samostatného řízení portfolia jsou další plusy, které investice do akcií přináší. Mezi hlavní výhody řadíme dlouhodobé zhodnocení, pravidelný příjem ve formě dividend a možnost diverzifikace portfolia.

Dlouhodobé zhodnocení akcií

Dlouhodobý růst ziskovosti je klíčovým faktorem, díky kterému je akciové investování tak populární. Základním odrazovým můstkem pro investování je obecně to, že ziskovost investice musí překonat inflaci.

LYNX Webinář: Úrokové sazby, inflace a trh

Čtěte také >> Peter Lynch – Růst za rozumnou cenu

Chcete-li se inspirovat, podívejte se na příběhy a strategie nejznámějších investičních guru historie v sekci Investiční guru.

Možnost pravidelného příjmu ve formě dividend

Roční procentuální zhodnocení akcií je jedna možnost, díky které lze na investování do akcií vydělat. Druhou možností jsou pravidelné výplaty ve formě dividend. Samozřejmě, ne každá společnost dividendy vyplácí. A výše vyplácených dividend se také liší. Výše dividendy se vyjadřuje pevnou sumou na jednu akcii (například 100 Kč na akcii). Její velikost se zpravidla odvíjí od zisku společnosti, ale existují i společnosti, které zisky nemají a dividendy vyplácí. 

Pokud se chcete o dividendách dozvědět více a zajímají vás konkrétní dividendové strategie, doporučujeme náš článek: Dividendové strategie: Jak na pravidelný příjem díky dividendám.

Pokud hledáte inspiraci na akcie a ETF, doporučujeme naše články:

Investice do akcií jako diverzifikace osobních financí

Pro někoho může obchodování akcií představovat hlavní zdroj příjmu, pro jiného může jít pouze o určitou formu diverzifikace osobních financí.

Diverzifikace je pojem, který vyjadřuje rozložení strategií a eliminaci rizika tím, že se nespoléhá pouze na jeden konkrétní investiční produkt, ale rozdělí se do více jednotlivých titulů. Známé přísloví „nenoste všechna vejce v jednom koši“ vyjadřuje ideu diverzifikace.

Diverzifikace slouží primárně pro omezení rizika. Je to ale dvousečná zbraň, jelikož s omezením rizika se omezuje i potenciální zisk. Jsou i investoři, kteří v diverzifikaci nevěří, a naopak radí ona pomyslná vejce raději dát do jednoho koše a ten důsledně hlídat. Příkladem je Warren Buffet.

Začátečníkům se ale diverzifikace spíše doporučuje. Diverzifikovat je možné portfolio skrze různé sektory. Aby měla diverzifikace smysl, pak je třeba rozdělit prostředky mezi tituly, které mají nízkou pozitivní korelaci. Je dobré vybrat tituly různých sektorů v různých zemích světa.

Navíc lze těžit nejen z rostoucích cen akcií, ale i z již zmíněných pravidelných dividend. Není divu, že investování do akcií získává popularitu u stále větší části veřejnosti, která hledá, kde své peníze zhodnotit. Akciových titulů je opravdu mnoho a můžete si tak sestavit zajímavé diverzifikované portfolio.

Nákup akcií

Nákup akcií umožňuje investorům zapojit se do růstu a úspěchu společností a potenciálně profitovat z růstu hodnoty těchto cenných papírů a výplaty dividend. Zvažování nákupu akcií závisí na individuálních finančních cílech, investičním horizontu, toleranci k riziku a analýze trhu. Pokud nakoupíte akcie, váš potenciální zisk (i případná ztráta) je rozdíl mezi pořizovací cenou a prodejní cenou akcie.

Prodej akcií

Pokud investor již drží nakoupené akcie ve svém portfoliu a domnívá se, že růst ceny akcie je u konce a naopak hrozí její pokles, může se rozhodnout pro prodej držených akcií a inkasovat zisk (v případě, že nákup akcií proběhl za nižší cenu). Prodej akcií je pak vlastně ukončením obchodu a uzavřením dané obchodní pozice.

Může ale nastat i situace, kdy se investor rozhodne pro prodej akcií, aniž by dané cenné papíry vlastnil. V takovém případě hovoříme o prodeji na krátko.

Co je prodej akcií na krátko (Short selling)?

Shortování (Short selling, prodej na krátko) je situace, kdy investor spekuluje na pokles ceny daného aktiva. Jde tak o další způsob, jak investovat do akcií. Samo o sobě nám to říká, že účastník trhu očekává pokles ceny a hodlá z této situace profitovat. Můžete shortovat  například akcie, indexykomodity, měnové páry, dluhopisy.

Prodej na krátko tedy není v konečném důsledku ničím jiným než snahou o dosažení zisku z klesajících cen, podobně jako investoři chtějí vydělat peníze na uptrendu. Při shortování akcií je vždy důležité ujistit se u svého brokera, že takové akcie jsou pro prodej na krátko k dispozici. U některých brokerů si dané akcie na vybraný den můžete za určitý poplatek zarezervovat, u jiných jsou k dispozici bez poplatku. Ne každý broker ale shortování umožňuje.

Také mějte na paměti, že shortování je mnohem více rizikové než nákup akcií. Při nákupu víme, že v nejhorším možném případě může cena spadnout až na hodnotu nula. Při shortování je ale riziko neomezené. Cena totiž může teoreticky růst až do nekonečna. Vždy tedy počítejte s veškerými možnými riziky a mějte připravený plán, pokud se cena akcie nechová podle vašich očekávání. Tento styl investování do akcií je tak určen spíše pro zkušenější obchodníky. Pokud vás prodej na krátko zaujal, doporučujeme náš článek: Shortování akcií: Jak na Short selling a co je Short Squeeze?.

Jak investovat do akcií: Výběr brokera je důležitý

Ať už se rozhodnete pro nákup akcií nebo pro shortování, budete k tomu potřebovat někoho, kdo zprostředkuje kontakt s burzou.

Broker je prostředníkem mezi investorem a burzou, na které probíhají obchody. Bez něj není možné žádné akcie nakoupit, nemáte-li zaplacené křeslo přímo na burze. Broker je firma, která zprostředkovává burzovní obchody, které vy, jakožto obchodník, chcete učinit. Za provedené obchody si broker účtuje poplatky.

Broker vám umožní otevřít si investiční účet. Na něj si pošlete finanční prostředky, za které následně můžete akcie nakoupit. Zároveň vám zajistí přístup k obchodní platformě, pomocí níž pokyny budete zadávat.

Také zprostředkuje tržní data, abyste viděli aktuální ceny a pomůže vám zorientovat se v burzovní problematice. Broker je váš partner pro investování do akcií a obchodování na burze a takového partnera je potřeba si dobře vybrat.

Co by měl broker splňovat?

Dobrý broker by měl splňovat několik kritérií. Vzhledem k tomu, že se jedná o finanční instituci, musí být regulovaná platnými zákony a směrnicemi dané země. Brokerské společnosti působící v České republice podléhají dohledu ČNB.

Měla by to být společnost s dostatečnou kapitalizací, aby v případě nutnosti byla schopna krýt ztráty, které v důsledku nečekaných tržních výkyvů mohou přijít. Broker by měl určitě oddělovat svůj majetek od investičních účtů klientů a všechny investiční účty by měl mít pojištěné.

Mnoho obchodníků se při výběru brokera řídí zejména poplatky. Ačkoliv tarify a poplatky za obchodování jsou jistě důležité, investoři by měli zvažovat i kvalitu dalších služeb, které daný broker nabízí. Jedná se například o kvalitní investiční platformu a klientský servis.

Pro více podrobných informací o tom, jak vybrat kvalitního brokera, doporučujeme náš článek: Jak vybrat brokera? 10 tipů pro začínající investory a tradery.

Jak investovat do akcií: Jaký styl obchodování s akciemi zvolit?

Každý obchodník by si měl předem ujasnit, jaký obchodní styl mu vyhovuje. Ať už z časových možností, nebo jeho povahových rysů či finančních možností. Pokud můžete obchodování věnovat jen pár hodin denně, stojí za to zvážit například dlouhodobé investování.

Pokud jste spíše aktivní typ obchodníka, který rád provádí rychlé obchody, intradenní obchodování by mohlo být pro vás. Swingové obchodování lze považovat za určitou zlatou střední cestu.

Dlouhodobé investování

Dlouhodobé investování do akcií se opírá především o fundamentální analýzu cenných papírů. Dlouhodobí investoři zpravidla sledují a analyzují finanční výkaznictví firmy a poměry různých ukazatelů (P/E ratio apod.). Snaží se porozumět sektoru, ve kterém firma operuje, poznat blíže produkty a služby firmy a také její management apod.

LYNX Webinář: Jak na dlouhodobé investování pro začátečníky – 1. díl

Na základě toho vyberou tak mohou například vybrat tituly, které jsou aktuálně podhodnocené a levné, ale s potenciálem dlouhodobého růstu. I dlouhodobý investor ale může aktivně využívat technické analýzy. Mezi dlouhodobé investory patří většina velkých jmen (Benjamin GrahamWarren BuffettPeter Lynch apod). Tito investoři neuvažují v řádech týdnů, měsíců, ale spíše v řádech několika let. Zpravidla jsou orientovaní směrem long – čili na nákupy akcií.

Intradenní obchodování (day trading)

Intradenní obchodování je jednou z nejrychlejších forem obchodování akcií, se kterou se můžete setkat. Obchodník často provádí mnoho obchodů v rámci jediného dne. Některé obchody trvají třeba i jen pár sekund či minut.

Čtěte také >> Day trading: Vše, co musíte znát + 7 extra tipů pro vaše lepší intradenní obchodování!

Intradenní trader využívá fundamentální analýzu zejména k výběru správných akcií pro daný obchodní den. Jelikož ale spekuluje na krátkodobé pohyby cen, jeho obchodní strategie je často spíše založena na technické analýze.

Intradenní obchodník musí být schopen rychlého rozhodování a mít pevnou disciplínu. Takový obchodník téměř vždy uzavírá své pozice před koncem obchodního dne. Nedrží pozice přes noc a nevystavuje se tak riziku nečekaných výkyvů cen, které mohou během noci nastat.

Swingové obchodování

Swingové obchodování je určitým kompromisem mezi dlouhodobým investováním a day tradingem. Oproti daytradingu nabízí více času na reakci na vývoj ceny a dlouhodobější držení pozice.

LYNX Webinář: Swingové obchodování, díl č.1: jak správně přistupovat ke swing tradingu

Čtěte také >> Swingové obchodování: Vzrušující investiční strategie

V porovnání s dlouhodobým držením naopak nabízí výrazně vyšší flexibilitu a frekvenci vstupů i výstupů. Swingový obchodník často používá kombinaci fundamentální i technické analýzy.

Kdy a jak nakupovat akcie?

Investice do akcií probíhají na burzách po celém světě. V dnešní době se k nákupu či prodeji využívá především internetového prostředí, díky kterému lze z domova přes počítač či přes chytrý telefon koupit nebo prodat požadované tituly.

Pryč jsou doby, kdy se investoři překřikovali na burzovních parketech a pomocí gest pro nákup nebo prodej zadávali pokyny brokerům, kteří jim cenné papíry obstarali. Dnes se investování do akcií odehrává elektronicky. Stačí několik kliknutí myší a můžete vlastnit například akcie firmy Tesla.

Jediné, co k tomu potřebujete, je mít otevřený investiční účet u brokera a přístup k internetu. Pro investici do akcií se využívá jak fundamentální, tak technická analýza.

Fundamentální analýza

Fundamentální analýza je nástroj, jak zjistit reálnou hodnotu akcie. Snaží se najít tzv. vnitřní cenu akcie a tu porovnat s aktuální kurzem, který se na trhu nabízí. Je-li vnitřní hodnota akcie vyšší než tržní cena, pak je podhodnocená.

LYNX Webinář: Úspěšné obchodování optikou hodnotového investora

Stanovení vnitřní hodnoty může být dost sofistikovaná věda, která vyžaduje znalost čtení finančních výkazů, sledování různých reportů a makroekonomických dat. Směr, který sleduje vnitřní hodnotu akcií se označuje jako hodnotové investování a jeho otcem je slavný Benjamin Graham, učitel Warrena Buffeta.

Pokud se chcete o fundamentální analýze dozvědět více a rozšířit své znalosti o tom, jak investovat do akcií, doporučujeme náš článek: Fundamentální analýza: Jak se počítá vnitřní hodnota akcie?.

Technická analýza

Technická analýza se zabývá rozborem cenového grafu. Obchodník na grafu sleduje důležité cenové oblasti a chování ceny samotné. Za pomocí nejrůznějších cenových formací a indikátorů se pak snaží odhadnout, kterým směrem se cena vydá. Důležité je také správné načasování vstupu.

Čtěte také >> Co je to indikátor: 13 nejoblíbenějších technických indikátorů

Technická analýza zahrnuje mnoho přístupů a možností, jak cenový graf analyzovat a je důležité, aby se každý obchodník s principy technické analýzy náležitě seznámil.

LYNX Webinář: Jak využít technickou analýzu ve svůj prospěch

Používejte takové indikátory a postupy, které vám dávají smysl a rozumíte jim. Pokud se chcete podívat na příklady technické analýzy v praxi a konkrétní obchodní tipy, doporučujeme vám náš Breakout Trader.

Při investování do akcií je samozřejmě možné kombinovat prvky fundamentální i technické analýzy. Pamatujte, že čím více poznatků o dané akcii máte, tím lépe. Fundamentální analýza může například sloužit ke správnému výběru akcie. Technickou analýzu můžete využít ke správnému načasování vašeho vstupu a určení rizika. Pokud se chcete o technické analýze dozvědět víc, přečtěte si náš článek: Technická analýza: Praktický průvodce.

Investování do akcií: 2 zásady, které je dobré dodržovat

Nyní se seznámíme s pravidly, které by měl dodržovat každý, kdo se rozhodne pro investování do akcií. Ať už zvolíte jakýkoliv obchodní styl, vždy mějte na paměti, že byste měli dodržovat svůj obchodní plán a money management.

Obchodní plán

Obchodní plán je v podstatě strategie, díky které budete provádět svá investiční rozhodnutí. Jedná se o soubor pravidel a rozhodnutí, na základě, kterých vybíráte vhodné akcie a plánujete jednotlivé vstupy a výstupy.

Můžete k tomu využít fundamentální a technické analýzy. Obchodní plán je velmi individuální záležitost. Musí v prvé řadě vyhovovat vám. Musí být také srozumitelný. Obchodujte to, čemu rozumíte a dává vám to smysl.

Obchodní plán by měl brát ohled i na typ vaší osobnosti.  Čím detailněji si obchodní plán připravíte, tím lépe se vám pak samotné obchody budou provádět. Bude pro vás jednodušší daná pravidla dodržovat, případně identifikovat nedostatky.

Obchodní plán by vám měl odpovědět na otázky, jaké akcie vybírat, kdy a proč dané akcie obchodovat a kdy a proč daný obchod se ziskem či ztrátou ukončit. Pokud budete schopni svou strategii dodržovat, vaše obchodování bude více konzistentní.

Pokud hledáte praktický návod, jak si takový plán sestavit, doporučujeme náš článek: Obchodní plán: Praktický průvodce pro tvorbu obchodní strategie.

Money management

Správné dodržování money managementu je často hlavním rozdílem mezi ziskovým a ztrácejícím obchodníkem. Mělo by jít o pevnou součást vašeho obchodního plánu. Každý obchodník by se měl být schopen odpovědět na otázku, kolik je ochoten riskovat na jednotlivý obchod a na jaký zisk či úspěšnost obchodů cílí.

Pro lepší porozumění money managementu je tu pro vás náš článek: Money Management: Jak se stát mistrem disciplíny?.

Money management vám pomůže určit, kdy je čas navýšit své obchodní pozice, popřípadě je naopak snížit. Pokud budete mít tato pravidla správně nastavená, nemělo by se vám stát, že jeden nepovedený obchod ohrozí váš účet.

Investování do akcií má i svá rizika

Investování do akcií má samozřejmě také svá úskalí. Předtím, než se rozhodnete pro nákup akcií, je dobré se seznámit i s veškerými riziky, které obchodování s cennými papíry přináší. Níže vám přinášíme některé z nich.

Ztráta investice

Pokud jsou cenné papíry prodány za nižší cenu, než byl proveden nákup akcií, znamená to pro investora ztrátu. Při shortování je tomu naopak. Hodnota akcií může kolísat v závislosti na různých faktorech, jako jsou hospodářské cykly, politické události nebo změny v průmyslových odvětvích.

Nízká likvidita u některých akcií

Některé akcie mohou mít nízkou likviditu, což znamená, že nemusí být snadné je prodat či nakoupit za určenou cenu. Obvykle se to týká méně známých akcií, o které mezi investory aktuálně nemusí být takový zájem. U populárních akcií, které se obchodují ve velkém, je riziko nízké likvidity obvykle nižší, ale i tak je ale třeba se o likviditu vždy zajímat.

Omezený vliv na chod společnosti

Akcionáři mají obvykle jen omezenou kontrolu nad řízením společnosti, zejména pokud mají menšinový podíl. Nemohou tak ovlivnit strategická rozhodnutí společnosti tak, jak by si možná přáli.

Mezi další nevýhody by šla zařadit také časová náročnost investování do akcií. To ale záleží na vaší zvolené strategii a investičním přístupu. Je ale dobré mít na paměti, že kvalitní výběr a analýza akcií vyžadují čas. Vždy je tedy vhodné, aby si obchodník realisticky zhodnotil, kolik času může obchodování akcií věnovat a podle toho také přizpůsobit svůj obchodní styl. Připomínáme, že akcie nejsou samozřejmě jedinou volbou a existují i jiné instrumenty, které je možné zvážit.

Pokud se zajímáte i o jiné formy investování, mohly by vás zajímat tyto články:

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Forbes: How To Invest In Stocks (27.02.2024); www.forbes.com/advisor/investing/how-to-invest-in-stocks/

Investopedia: How to Invest in Stocks: A Beginner’s Guide (27.02.2024); www.investopedia.com/articles/basics/06/invest1000.asp

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart