Analýza trendů

Akcie a indexy se pohybují v trendech, což znamená, že se cena dlouhodobě pohybuje jedním směrem (s drobnými korekcemi). Identifikace těchto trendů je jedním z klíčových cílů technické analýzy

K určení trendů u cen akcií a dalších finančních nástrojů se při obchodování používá tzv. analýzy trendů, která zahrnuje různé metody a nástroje. Častým postupem stanovení trendu je pozorování maxim a minim a jejich průběhu v grafu nebo použití ukazatelů, jako jsou klouzavé průměry, jejichž vývoj umožňuje vyvodit závěry o trendu.

Trendy jsou cenné tržní signály, které mohou obchodníkovi pomoci učinit smysluplná obchodní rozhodnutí. Obchodní strategie, které pracují v souladu s dlouhodobým trendem jsou zpravidla ty nejúspěšnější. Obchodování s trendem je obecně lukrativnější než obchodování proti trhu. Abychom však s touto strategií na burze uspěli, je důležité umět trend identifikovat na jeho začátku. Pokud chceme naskočit na již nastartovaný trend, je podstatné identifikovat, v jaké fázi se daný trend nachází a zda nehrozí v bezprostřední blízkosti obrat trendu. Teprve poté můžete v pravý čas efektivně nakupovat nebo prodávat své cenné papíry.

Analýza trendu jednoduše

V našich obchodních průvodcích vám srozumitelně vysvětlíme, jak funguje technická analýza trendů a jak ji aplikovat pro vaše obchodování. 

Pro snadnou identifikaci trendů mají investoři v moderních obchodních platformách se speciálními obchodními nástroji a ukazateli vše, co potřebují k provedení podrobné trendové analýzy – za předpokladu, že víte, co to jsou klouzavé průměry, jak poznat změnu trendu a jak reagovat na signály, které vám poskytují nástroje pro trendovou analýzu.

Vše o analýze trendů v obchodování