Akcie

Vše co potřebujete vědět o akciích

Na této stránce najdete vše, co potřebuje akciový investor pro obchodování akcií. Přečtěte si aktuální akciové analýzy a mějte neustálý přehled o tržním dění díky přístupu k živým kurzům akcií, grafům, historické výkonnosti a mnoha různých přehledům jako jsou dividendový kalendář, earning kalendář a také IPO přehled.

LYNX Investiční portál vám nabízí praktický obsah o investování do akcií. Naši investiční specialisté pro vás pravidelně hledají nejlepší akcie z jednotlivých sektorů a přináší novinky o chystaných IPO. Těšit se můžete také na vzdělávací webináře a aktuální analýzy světových akcií.

Akcie týdne


Analýzy akcií

Analýzy akcií

Analýzy společností a jejích akcií od investičních specialistů LYNX. Primárně se zaměřujeme na americké a evropské akcie.

Technické a fundamentální ukazatele společně s jednotlivými trendy. Podívejte se na analýzy aktuálně atraktivních akcií a získejte inspiraci pro své obchodování.

Analýzy akcií

Aktuální ceny akcií

Aktuální ceny akcií

Aktuální ceny akcií, grafy a fundamentální data pro americké a evropské akcie. Objevte vše, co potřebujete vědět o vývoji cen akcií na trzích.

Objevte, které akcie jsou dnes nejúspěšnější v indexech Dow Jones i DAX a také které dnes nejvíce odepisují ze své ceny.

Nejrychleji rostoucí akcie v Dow Jones

Nejrychleji klesající akcie v Dow Jones


Nejlepší akcie

Nejlepší akcie

Pokud chcete na trzích dosahovat úspěchu, je důležité mít neustálý přehled o trendech a úspěšných sektorech.

Investiční specialisté LYNX pravidelně prochází akcie z hlavních sektorů a zemí a řadí je dle nejdůležitějších kritérií jako jsou tržby, zisky, tržní hodnota nebo historie vývoje cen. O těch nejlepších si můžete přečíst zde.


LYNX Webináře

LYNX Webináře: Staňte se lepším akciovým investorem

Jak investovat do akcií, jak zpracovat fundamentální analýzu nebo jak řídit investiční riziko. Toto a mnoho dalšího se můžete naučit v LYNX Webinářích zaměřených na obchodování akcií.

Nadcházející webinářDividendové akcie

Dividendové akcie

Akcie společností vyplácejících vysoké dividendy jsou mezi investory žádané. Pro mnohé je nákup silných dividendových akcií primární investiční strategií a alternativou k úrokovým výnosům ze spořících účtů nebo dluhopisů. 

Kromě výše dividendy nebo dividendového výnosu je zásadní, jak je společnost vyplácející dividendy stabilní. V této sekci vám představíme akcie, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

Dividendový kalendář a nejlepší dividendové akcie pro rok 2024

Dividendové akcie mohou být nápomocné k vybudování dlouhodobého bohatství. Podívejte se na oblíbené dividendové akcie a dividendový kalendář.


Kvartální výsledky

Přehled blížících se earnings

Zveřejnění kvartálních výsledků často způsobuje výrazné pohyby cen akcií. To může být investiční příležitostí ale i rizikem. 

Chcete-li se vyhnout překvapení, podívejte se na data zveřejnění čtvrtletních výsledků největších evropských a amerických akciových společností.

Kvartální výsledky

IPO

IPO - Přehled blížících se IPO

Vstup společnosti na burzu a úpis jejích akcií může být zajímavou příležitostí pro investici. Buďte informování o plánovaných IPO úspěšných světových firem.

Přehledný kalendář, nejnovější zprávy a analýzy nejlepších společností plánujících IPO. Vše, co potřebujete vědět k uskutečnění investice do IPO.


Jak koupit akcie
Ikona jak obchodovat akcie za použití technické i fundamentální analýzy

Jak obchodovat akcie - Přehledný manuál pro začátečníky

Naučte se nakupovat a prodávat akcie úspěšně. Ukážeme vám zásady a kritéria výběru těch správných akcií pro vás. 

Díky našim základům je nákup akcií pro začátečníky snadný a srozumitelný. Odhalte, co to jsou akcie, jak fungují a jaké výhody a rizika mají oproti jiným instrumentům jako jsou ETF nebo opce.

Základy obchodování akcií

Akciové tipy

Akciové tipy a trendy

Objevte akciové novinky, nejnovější sektorové trendy a tipy pro obchodování akcií. 

Oblíbené akcie Warrena Buffetta, investování do elektromobility nebo nejnovější vývoj na trzích. Podívejte se na akciové trendy a tipy, které nesmí uniknout žádnému investorovi. 

Novinky z trhů i pro vaše portfolio

Analýzy společnosti s vysokým potenciálem, tipy na screening nových akcií nebo aktuální zprávy z trhů. Buďte v obraze s LYNX. 

Akciové tipy a trendy


Často kladené otázky o akciích

Co je to akcie?

Akcie jsou cenným papírem, na základě kterého kupující získá podíl ve vydávající společnosti. Každý, kdo si koupí akcii, se tak stane akcionářem společnosti. Proto jsou akcie označovány také jako podílové listy. Společnosti využívají prodej svých vlastních akcií na burze ke zvýšení kapitálu.

Jak nakupovat akcie?

K nákupu akcií potřebujete nejprve obchodní účet, který vám umožní obchodovat s akciemi. Tento typ účtů zpravidla nabízí a spravují banky a online brokeři. Prostřednictvím obchodní platformy můžete vyhledávat akcie, které chcete koupit pomocí názvu, symbolu, ISIN nebo WKN. Banka nebo online broker poté předá vaše příkazy na burzu jako prostředník. Kromě nákupu na burze lze s akciemi obchodovat i mimo burzu – tomu se říká přímý obchod.

Jak se vydělávají peníze na akciích?

S akciemi můžete vydělávat peníze různými způsoby – buďto nárůstem hodnoty samotných akcií, nebo dividendami vyplácenými společnostmi, které akcie emitovaly. Dokud se však akcie na investičním účtu neprodají, zisky z nárůstu ceny jsou pouze účetní zisky. Aby byl skutečný zisk realizován, musí dojít k odprodeji akcií.

Jaké druhy akcií existují?

Akcie se rozlišují podle různých kritérií a charakteristik, a proto existují různé typy akcií, jako jsou kmenové akcie, prioritní akcie, akcie na majitele a na jméno, par value akcie a no-par value akcie, nové a staré akcie.

Co je to dividenda?

Mnoho veřejně obchodovaných společností pravidelně distribuuje část svých zisků akcionářům. Částka zaplacená za akcii se nazývá dividenda. Výplaty dividend mohou být roční, pololetní, čtvrtletní nebo dokonce měsíční. Společnosti nejsou povinny platit – o tom, zda a v jaké výši budou dividendy rozděleny, se rozhoduje na výroční valné hromadě společnosti.

Co je akciový účet?

Akciový účet je investiční účet, na kterém jsou akcie drženy. Akciové účty nabízejí online brokeři a banky. Bez akciového účtu nemůžete koupit akcie, protože drobní investoři nemají přímý přístup na akciový trh.

Kdy akcie rostou?

V zásadě cena akcií roste, když je poptávka vyšší než nabídka, takže je více kupců než prodejců. Důvody zvýšené poptávky jsou rozmanité. Hlavním důvodem je obvykle pozitivní vývoj společnosti nebo dobré vyhlídky společnosti do budoucna. Například oznámení klíčových údajů společnosti nebo podobných zpráv o akciových trzích může vést k okamžitému zvýšení cen. Makroekonomické faktory, jako je obecný ekonomický růst nebo prostředí s nízkou úrokovou sazbou pro fixní vklady, mohou navíc vést ke zvýšené poptávce na akciovém trhu.

Jaká je nominální hodnota akcie?

Nominální hodnota akcie je jmenovitá hodnota akcie, kterou lze chápat jako podíl na základním kapitálu společnosti. Při vydávání akcií je každé akci přidělena jmenovitá hodnota. Celková hodnota společnosti je tedy součin počtu vydaných akcií a jejich hodnoty. Jmenovitá hodnota akcie, a tedy velikost podílu na společnosti, se nemění v důsledku obchodování s akciemi (ani pokud je tržní cena akcie vyšší než její nominální cena). Tržní a nominální cena akcie se může velmi lišit.

Jaká je tržní cena akcie?

Tržní hodnota akcie odpovídá aktuální tržní ceně, za kterou se akcie obchodují. Je vytvořena na základě poměru nabídky a poptávky, který se neustále mění a může podléhat velkým výkyvům. Tržní hodnota akcie nemá žádný vliv na nominální hodnotu nebo na základní kapitál společnosti.

Co znamená upisování akcií?

Pokud nové společnosti vydávají nové akcie, například prostřednictvím IPO nebo nové emise akcií, mohou být získány před oficiálním obchodováním na burze během tzv. upisovacího období. Tento proces se nazývá “upisování akcií”. Jednoduše řečeno se jedná o zvláštní typ objednávky nebo předobjednávky, v rámci které se zavazujete zakoupit počet akcií, ke kterým jste se přihlásili. Nicméně doručení daného počtu akcií není přihlášením zaručeno.