Tesla akcie

Vše, co byste měli vědět o akciích Tesla: Od aktuální ceny akcií až po zprávy a analýzy.

Tesla Motors Inc

ISIN: US88160R1014
Symbol: TSLA | Burza: ---

Aktualizováno:--- hodin

---

USD

---USD
---
Denní maximum
---
Denní minimum
---
Jak obchodovat akcie Nejlepší akcie

  • Den
  • Týden
  • Měsíc
  • 6 měsíců
  • YTD
  • 1 rok
  • 5 let
  • Maximum
Číst více

Předchozí analýza akcie Tesla

Akcie Tesla jsou opět středem pozornosti. Tesla totiž zveřejnila své výsledky za první čtvrtletí roku 2022 a překonala očekávání mnohých analytiků. Společnosti Elona Muska se podařilo dosáhnout tržeb 18,76 miliardy USD a snížit náklady na výrobu automobilů. Produkce aut meziročně vzrostla o 69 %, přestože se některé továrny Tesla potýkaly s problémy.

Jaké plány společnosti odtajnil Elon Musk? Kdy se dočkáme robotaxi nebo humanoidního robota? A podaří se ceně akcie Tesla překonat své historické maximum?

Akcie Tesla (TSLA): Výsledky za 1. čtvrtletí 2022

Celkové tržby dosáhly 18,76 miliardy USD a zisk na akcii byl 3,22 USD. Tržby tak meziročně vzrostly o zhruba 81 %. Analytici přitom odhadovali tržby v hodnotě 18 miliard USD a zisk na akcii kolem 2,30 USD. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 přitom zisk na akcii činil 2,54 USD při tržbách 17,7 miliardy USD. Provozní zisk za 1. čtvrtletí roku 2022 dosáhl 3,6 miliardy USD. To překonalo očekávané 2,6 miliardy USD.

Analytici předpokládali nižší zisk kvůli inflaci a růstu cen. Například průměrná cena kovů, které se používají při výrobě elektrobaterií, vzrostla v prvním čtvrtletí o více než 70 %. Tesla ve své tiskové zprávě inflační tlaky zmínila, ale náklady na výrobu automobilů ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím překvapivě klesly. To lze částečně vysvětlit tím, že Tesla nakupuje materiály na základě dlouhodobých kontraktů.

Ke snížení nákladů na výrobu zřejmě pomohla i skutečnost, že Tesla do některých svých baterií přestala používat cenově dražší kobalt a nikl. Mělo by se to týkat zhruba poloviny vozů dodaných v 1. čtvrtletí roku 2022.

Tržby z automobilového průmyslu dosáhly 16,86 miliardy USD. V porovnání se stejným obdobím v loňském roce jde o nárůst o více než 87 %. Růst tržeb byl částečně způsoben zvýšením počtu dodaných vozů Tesla a zvýšením průměrných prodejních cen.

Tesla snížila svůj dluh o 2,1 miliardy USD, čímž se celkový dluh snížil na méně než 100 milionů USD. Nicméně volný peněžní tok ve výši 2,23 miliardy USD byl o 660 % vyšší než v Q1’21. Výrobce elektromobilů má také zhruba 18 miliard USD v hotovosti. Podíl Tesly na trhu posiluje ve všech regionech. To je vidět na obrázku níže.

Podíl Tesly v jednotlivých regionech
Podíl společnosti Tesla v jednotilvých regionech od roku 2016 do 2022 Zdroj: Tesla (22. 4. 2022)

V energetickém segmentu klesly solární instalace v prvním čtvrtletí roku 2022 téměř o polovinu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Společnost nasadila 846 MWh lithium-iontových bateriových systémů pro ukládání energie, což je o 90 % více než ve stejném období loňského roku, ale méně než v předchozím čtvrtletí. Tesla uvedla, že pokles solárních instalací byl způsoben problémy v dodavatelském řetězci.

Tesla zvýšila produkci aut o 69 % a do konce roku chce vyrobit 1,5 milionu vozů

Za první čtvrtletí roku 2022 Tesla dodala svým zákazníkům 310 048 vozů. Z toho až 95 % představovaly automobily typu Model 3 a Model Y. Ve srovnání se stejným obdobím v předchozím roce tak jde o nárůst 68 %.

Produkce a prodeje vozů Tesla za jednotlivá čtvrtletí
Údaje o produkci a dodávkách automobilů Tesla. Zdroj: Tesla (22. 4. 2022)

Co se týče produkce aut, čísla jsou podobná. Tesla vyrobila 305 407 aut, což je meziroční nárůst kolem 69 %. Nejvíce se vyráběly auta typu Model 3 a Model Y (291 189 automobilů).

Dle Elona Muska a finančního ředitele Tesly Zachary Kirkhorna by výroba v roce 2022 měla být až o 50 % vyšší, než v roce 2021. A to i přes problémy spojené s uzavřením továrny v Šanghaji kvůli pandemii koronaviru. Dle Kirkhorna se výroba v Šanghaji na omezené úrovni obnovuje. Cílem je se co nejrychleji vrátit k plné produkci. Některé továrny Tesla jsou již navíc delší čas pod svou výrobní kapacitou.

„Zdá se pravděpodobné, že letos budeme schopni vyrobit jeden a půl milionu vozů.“

Elon Musk

Musk také ale varoval, že na vozy Tesla je dlouhá čekací doba. Zákazníci se ocitají na dlouhém seznamu čekatelů. Pokud se někdo rozhodne objednat si automobil, je možné, že bude dodán až příští rok. Nejbohatší muž světa také vyjádřil své obavy, že problémy v dodavatelském řetězci budou zřejmě nadále přetrvávat a inflace se bude zhoršovat.

Elon Musk slibuje robotaxi již v roce 2024

Nejbohatší muž světa také zminil, Tesla pracuje na výrobě vozu, který nebude mít pedály ani volant. Mělo by jít o plně autonomní vozidlo s minimálními náklady na kilometr. Musk však odmítl poskytnout nějaké konkrétnější informace s odkazem na to, že ohledně robotaxi v budoucnu zřejmě uspořádá mimořádnou tiskovou konferenci. Tento vůz by se však dle jeho slov měl dostat do sériové výroby již v roce 2024.

Majitel Tesly již dříve v souvislosti s robotaxi uvedl, že společnost plánuje vlastní taxislužbu“Tesla Network“. Ta by měla využívat jak vozidla ve vlastnictví společnosti Tesla, tak vozidla od zákazníků, kteří budou ochotni nechat si svá auta pronajmout. Pronajímáním vlastního vozu by si tak uživatelé aut Tesla mohli přijít na zajímavé peníze.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Ikona LYNX newsletteru Breakout Trader

Robot Optimus jako budoucnost společnosti Tesla?

Elon Musk se během zveřejnění čtvrtletních výsledků nezapomněl zmínit o projektu humanoidního robota Optimus. Dokonce řekl, že Optimus se stane hlavním úspěchem firmy a upozadí tak i celý automobilový byznys společnosti.

První modely dvounohého robota by se měly objevit už příští rok. Jeho cílem je snížit náklady na pracovní sílu a ulehčovat práci. Tesla si ale klade za cíl vytvořit „přátelského“ robota. Musk sám již v minulosti několikrát varoval před nebezpečím umělé inteligence. Jeho robot by tedy měl být pomalejší než člověk a v případě potřeby lehce přemožitelný.

Robot by měl být vysoký 180 cm a vážit 125 kg. Měl by unést až 45 kilogramů a pohybovat se maximální rychlostí 5 mil za hodinu. Jeho obličej bude tvořen obrazovkou s potřebnými údaji.

Mnoho odborníků je ale k projektům Tesly značně skeptických. Upozorňují na to, že Elon Musk má často příliš optimistická očekávání a prohlášení. Dané sliby se pak nedaří včas naplnit. V této souvislosti tedy berme výroky majitele společnosti s určitou rezervou.

Tesla otevřela první továrnu v Evropě

Tesla se navíc snaží upevnit svou pozici i v Evropě. Otevřela svou vůbec první evropskou továrnu v Grünheide nedaleko Berlína v Německu. Společnost již nyní přijala až 3 000 zaměstnanců. A dalších 9 000 míst je volných pro obsazení. Při plné kapacitě bude závod vyrábět 500 000 vozů ročně. Do konce roku 2022 se má počet týdně vyrobených aut zvýšit na 5 000 vozů.

Otevření nové továrny s nemalou produkční kapacitou byl pro Teslu důležitý krok. Tesla dlouho nestíhá své vozy dodávat, protože převis poptávky nad produkční kapacitou byl enormní. Na některé vozy se čekalo i pár let. Kromě toho je důležité si uvědomit, že vozy se musely do Evropy dovážet až z Číny. Dodávky se tak urychlí a dojde ke snížení nákladů.

Elon Musk tvrdí, že si vybral Německo záměrně. Německé inženýrství považuje za technologickou špičku. V Berlíně by Musk chtěl také vytvořit inženýrské a designové centrum.

Akcie Tesla: Dlouhodobý cenový graf TSLA

Tesla akcie se od konce roku 2019 do konce 2021 nacházely v dlouhodobém rostoucím trendu. Svého historického maxima dosáhly v listopadu 2021 kdy se cena akcie TSLA dostala nad 1240 USD.

Od té doby cena akcie zažívala volatilní období, kdy docházelo k velkým výkyvům ceny. Do března 2022 tak cena akcie Tesla klesla od svého all time high dokonce o více než 39 %. Zdá se však, že cena našla support kolem hodnoty 800 USD a od března 20222 započal růst.

Týdenní graf akcie Tesla od prosince 2017 do dubna 2022. Zdroj: Trader Workstation (22. 4. 2022)

Pokud by se ceně podařilo udržet nad hranicí 1000 USD a došlo by k odrazu směrem vzhůru, je možné, že bude otestována rezistence kolem 1200 USD. Při jejím úspěšném proražení bychom tak mohli být svědky nového historického maxima.

Akcie Tesla jsou ale poslední dobou velmi volatilní a situace na trzích nejistá. Investoři by tedy měli dbát zvýšené opatrnosti a dodržovat zásady své obchodní strategie a money managementu.

Obchodujte akcie Tesla prostřednictvím LYNX

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám za příznivé poplatky umožníme obchodovat s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou například akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Díky LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím profesionálních obchodních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Čtěte také:

Další použité zdroje:

Tesla Inc.. Q1 2022 Update [online]. Vydáno 20. 4. 2022 [cit. 22. 4. 2022]. Dostupné na: https://tesla-cdn.thron.com/static/IOSHZZ_TSLA_Q1_2022_Update_G9MOZE.pdf?xseo=&response-content-disposition=inline%3Bfilename%3D%22TSLA-Q1-2022-Update.pdf%22

Akcie Tesla i přes problémy s nedostatkem čipů zaznamenaly v roce 2021 růst. A to navzdory mnoha analytikům, kteří již dlouhou dobu považují akcie TSLA za předražené. Společnost navíc 26.1.2022 zveřejnila své čtvrtletní výsledky, které dopadly nad očekávání.

V článku se podíváme na aktuální výsledky Tesla a jak se společnosti dařilo v uplynulém roce. Nebude chybět ani výhled na rok 2022 a aktuální technická analýza cenového grafu akcie Tesla.

Akcie Tesla: Kvartální výsledky

Tesla vyrobila za 4. čtvrtletí 308 600 vozů. Většinu z nich tvořily Model 3 a Y (296 850 vozů) a jen malou část tvořily Model S a X (11 750 vozů). Prodeje aut přinesly více než 15,96 miliardy USD (+71 %). Provozní marže se zároveň zvýšila na 30,6 %, což je vůbec nejvyšší úroveň. V důsledku toho byl provozní zisk automobilové divize ve výši 4,88 miliardy USD, což představuje nárůst o více než 118 %.

Navíc 2 miliardy USD pochází z prodeje služeb, softwaru, solárních panelů a dobíjecích stanic. Celkový obrat dosáhl více než 17,71 miliardy USD, což představuje nárůst o 65 %. Provozní zisk vzrostl na 4,85 miliardy USD. Čistý zisk ve skutečnosti meziročně vzrostl o působivých 760 % na 2,32 miliardy USD.

Akcie Tesla: Výsledky za rok 2021

Dle generálního ředitele Elona Muska byl rok 2021 fantastický. Tesla dokázala silně růst i přes problémy v dodavatelském řetězci. Kvůli nedostatku čipů museli lidé někdy čekat déle než obvykle a továrny nemohly jet vždy na plný výkon. Firma se také musela vypořádat s rostoucími náklady na suroviny, dopravu a práci.

Přesto společnost v roce 2021 dodala 936 172 vozů, což je rekord a 87% nárůst oproti roku 2020. Celkové tržby loni vzrostly o 71 % na 53,82 miliardy USD. Provozní zisk vzrostl o 105 % na 13,6 miliardy USD a čistý zisk vzrostl o 665 % (11,62 miliardy USD). 

Elon Musk a sázka na technologii Full Self Driving (FSD)

Elon Musk se domnívá, že z dlouhodobého hlediska přinese technologie Full Self Driving (FSD) společnosti značný zisk. Tato technologie zajišťuje zcela autonomní pohyb vozidla bez zásahu člověka. Autonomní vozidla by měla najít v blízké budoucnosti uplatnění zejména v taxislužbě a v přepravě poštovních zásilek. Dle Muska taková vozidla sníží náklady na dopravu.

Testovací jízdy s touto technologií se provádějí již léta a počet nehod je o mnohem nižší než u aut s lidskou posádkou. Otázkou však zůstává, kdy jednotlivé země přistoupí k úpravě legislativy tak, aby plně autonomní vozidla mohla do běžného provozu. Ve Spojených státech nyní jezdí téměř 60 000 vozů Tesla s verzí FSD Beta.

 „Byl bych šokován, kdyby Tesla letos nedosáhla plně samořídícího systému, který bude bezpečnější než člověk za volantem.“

Elon Musk

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Ikona LYNX newsletteru Breakout Trader

Akcie Tesla: Jaká jsou očekávání pro rok 2022?

Dlouhodobý cenový graf akcie Tesla
Týdenní cenový graf akcie TSLA od dubna 2017 do ledna 2022. Zdroj: Trader Workstation (26.1.2022)

Nové továrny Tesla pomohou pokrýt rostoucí poptávku

Ke konci roku 2021 Tesla otevřela továrnu Gigafactory v Texasu. Ta by měla být schopna vyrábět 600 000 vozů ročně. V Kalifornii se již vyrobilo více než 1 milion vozů. V továrnách v Berlíně a Texasu v současnosti probíhají závěrečné testy výrobních zařízení. Očekává se, že berlínský závod bude v první polovině roku 2022 schopen vyrobit 30 000 vozů. Gigafactory v Německu by při plné kapacitě měla být schopna vyrobit více než 500 000 vozů.

S největší pravděpodobností tak bude mít Tesla v roce 2022 dostatek kapacit k uspokojení rostoucí poptávky. Vše ale samozřejmě také závisí na pokračujících problémech s dodavatelským řetězcem. Z dlouhodobého hlediska si výrobce elektromobilů myslí, že počet dodaných vozů může ročně narůst o 50 %. Tesla se chystá díky inovacím také ušetřit na výrobních a provozních nákladech.

Akcie Tesla: Cenová očekávání pro rok 2022

Tesla ukázala, že dokáže být zisková. Volný peněžní tok v roce 2021 činil více než 5 miliard USD. S hotovostní pozicí ve výši 17,5 miliardy USD má také dostatečnou likviditu na financování budoucích projektů.

O Tesle se často mluví jako o nejvíce nadhodnocené akcii na Wall Streetu. Zdá se ale, že analytici podceňují potenciál technologie FSD. Musk již několikrát naznačil, že Tesla bude v budoucnu vydělávat více peněz z jiného podnikání než jen z prodeje aut. Ten je jen jedním krokem v celé nabídce. Tesla doufá, že zákazníci budou mít také zájem o dobíjející stanice, software, pojištění a další služby.

Očekává se, že zisk v roce 2022 vzroste na více než 10,6 miliardy USD a v roce 2023 dokonce na 13,5 miliardy USD. Jelikož Elon Musk předpovídá dlouhodobý roční nárůst počtu dodaných vozidel o 50 %, výše uvedené odhady mohou být stále spíše konzervativní. Navíc je těžké odhadnout, jak ziskové budou další plány Tesly nebo pokroky u konkurence, před kterou má nyní Tesla značný náskok.

Aktuální technická analýza akcie Tesla

Cena akcie Tesla je na velmi zajímavé úrovni. Na začátku roku 2020 se tvořil vrchol kolem 900 USD. Po prudké korekci dokázala Tesla v říjnu 2021 tuto rezistenci opět překonat. Následovala solidní rally až nad 1200 USD. V posledních měsících byla cena extrémně volatilní a aktuálně se cena akcie TSLA pohybuje kolem supportu na úrovni 900 USD.

Cenový graf akcie Tesla
Týdenní graf akcie Tesla od ledna 2021 do ledna 2022. Zdroj: Trader Workstation (26.1.2022)

Pokud by byl zmíněný support prolomen směrem dolů, mohlo by dojít k výraznějšímu poklesu až k oblasti kolem 760 USD. Pokud by však došlo k proražení rezistence na úrovni 1200 USD směrem vzhůru, mohl by následovat rostoucí pohyb až k oblasti kolem 1500 USD.

Mějme však na paměti, že zejména poslední dobou je akciový trh velmi nepředvídatelný a předchozí cenový vývoj nemusí být zárukou budoucího růstu. Vždy tedy zvažte veškerá rizika a dodržujte pravidla money managementu a vaší obchodní strategie.

Historie společnosti Tesla

Společnost Tesla byla založena v roce 2003 Martinem Eberhardem a Marcem Tarpenningem. Teprve o rok později do společnosti nastoupil Elon Musk, který je dnešním CEO a bezpochyby tváří celé značky. Musk vypsal šek na 30 milionů dolarů, které do automobilky investoval ze svých soukromých prostředků.

Tesla si stanovila za cíl uvádět na trh atraktivní elektrická vozidla. Dnes společnost Tesla nejen vyrábí plně elektrická vozidla, ale také produkty pro výrobu a skladování čisté energie. „Tesla věří, že čím rychleji se svět změní z fosilních paliv na budoucnost bez emisí CO2, tím lépe.“

První model Tesla Roadster byl představen v roce 2008, spolu s pokročilou technologií baterií společnosti Tesla a unikátním elektrickým pohonem. V roce 2010 proběhlo zveřejnění akcií společnosti Tesla na burze s cenou 17 USD za akcii. IPO přineslo společnosti další kapitál ve výši 226 milionů USD.

V roce 2012 uveřejnila Tesla svojí vlajkovou loď, Model S. Za první rok se prodalo tohoto modelu cca 50 000 kusů. V roce 2015 rozšířila společnost Tesla svůj sortiment o Model X, nejbezpečnější, nejrychlejší a nejschopnější SUV v historii, s pětihvězdičkovým bezpečnostním hodnocením ve všech kategoriích Národní správy bezpečnosti silničního provozu USA.

V srpnu 2016 Tesla oznámila odkup společnosti SolarCity za 2,6 miliardy dolarů. Tento obchod firmu SolarCity, která se dostala do finančních potíží, zachránil. Po převzetí společnost Tesla postupně ukončila prodej SolarCity a místo instalace solárních panelů se více soustředila na zlepšování technologie ukládání energie do baterií.

V roce 2017 se začal prodávat dlouho očekávaný Model 3. Tesla však čelila zpožděním s dodávkami díky problémům v dodavatelském řetězci. S Modelem 3 chtěla Tesla dobýt větší část trhu s automobily. Nižší cena učinila automobil dostupným i pro širokou veřejnost. S novým modelem se prodeje společnosti Tesla prudce zvýšily, částečně na úkor dražších modelů.

Později společnost Tesla představila revoluční nákladní automobil s názvem Tesla Semi. V roce 2019 společnost Tesla představila také model Y, SUV střední velikosti s až sedmi sedadly. Mimoto také odhalila kontroverzní Cybertruck.

Začátkem roku 2019 začala Tesla vyrábět svá auta také v Číně. Ta je se svými 1,5 miliardami obyvatel největším automobilovým trhem na světě. Navíc je také největším trhem s luxusními a elektrickými automobily. Akcionáři společnosti Tesla reagovali s velkým nadšením.

V posledním čtvrtletí roku 2019 byl dokonce dosažen navzdory všem odhadům provozní zisk ve výši 359 milionů USD. Do té doby se společnost vždy snažila dostat z červených čísel, takže rok 2019 lze skutečně považovat za důležitý bod zvratu.

I přes zavírání továren, celosvětové zpomalení ekonomiky a všechny vládní opatření vykázala Tesla v prvním čtvrtletí roku 2020 zisk 16 milionů dolarů.

Obchodujte akcie Tesla prostřednictvím LYNX

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám za příznivé poplatky umožníme obchodovat s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou například akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Díky LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím profesionálních obchodních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Čtěte také:

Další použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Tesla boekt recordwinst in 2021 ondanks chiptekort. LYNX [online]. Vydáno 27.1.2022 [cit. 1.2.2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/aandeel-tesla/#aandeel-tesla

Kupte akcie Tesla

Zajímáte se o nákup akcií Tesla? Zjistěte důležité aktuální informace, novinky a analýzy.

Pro úspěšné investování do akcií je také vhodné vybrat si kvalitního brokera. Obchodujte akcie Tesla za nízké poplatky a za použití stabilní obchodní platformy. Online broker LYNX vám nabízí kvalitní podmínky pro trading akcií Tesla. Zjistěte více o výhodách obchodování akcií prostřednictvím LYNX.

Online broker LYNX: Zjistěte více

Aktuální cena akcie Tesla

Poslední obchodovaná cena
Změna v USD
Změna v %
Datum
Čas
Burza
Tržní kapitalizace (v mld. USD)
Počet emitovaných akcií (v milionech)
Otevírací cena
Zavírací cena předchozího dne
Denní minimum
Denní maximum
Roční minimum
Roční maximum
Minimum za 52 týdnů
Maximum za 52 týdnů

Tesla akcie: Údaje o společnosti v USD

Dividendový výnos
Rentabilita tržeb
Tržby na akcii
Cashflow na akcii
Podíl investic ke kapitálu
Podíl práce ke kapitálu
Provozní kapitál (mil.)
Ukazatel krytí A
Ukazatel krytí B
Ukazatel krytí C
Návratnost investice
Poměr cen zisků
Poměr peněžních toků
Podíl vlastního kapitálu
Podíl dluhu na financování
Cizí zdroje / Vlastní kapitál
Krátkodobá likvidita
Zkouška úvěrové bonity
Běžná likvidita

Tesla akcie: Informace o společnosti Tesla Motors Inc

Společnost Tesla Motors, která byla založena v roce 2003 inženýry ze Silicon Valley. Firma byla založena Martinem Eberhardem a Marcem Tarpenningem v roce 2003. Firmu pojmenovali po elektroinženýrovi a fyzikovi Nikolovi Teslovi. Krátce na to se k firmě připojili Elon Musk, JB Straubel a Ian Wright.

Společnsot Tesla se specializuje se na vývoj, výrobu a prodej elektrických automobilů. Vývoj modelu "Tesla Roadster" byl zahájen na jaře roku 2008. O čtyři roky později, podlevyjádření společnosti, bylo ve více než 37 zemích prodáno přes 2300 vozů tohoto modelu. Marketing se uskutečňuje prostřednictvím více než 30 prodejních a servisních míst po celém světě.

Vedle elektromobilů se Tesla specializuje i na výrobu litiových baterií. Ty tvoří nedílnou součást výrobního řetězce pro její vlastní automobily. Tesla ale nepoužívá velké jednoúčelové bateriové články ale automobily osazuje tisící malými bateriemi podobných těm, které se používají pro drobnou spotřební elektroniku. Takové baterie jsou lehčí a výrobně levnější.

Adresa

TESLA
3500 Deer Creek Road
Palo AltoCA 94304
USA

Telefon
(888) 518-3752

Fax
--

Email
Press@tesla.com

Internet
www.tesla.com