Wheel strategie: Nákup a prodej akcií pomocí put a call opcí

Autor: Daniel Moravec
Wheel strategie a obchodování opcí
Wheel strategie je opční investiční strategie, která využívá fundamentální, technickou a opční analýzu.

V tomto článku si povíme, jak strategie funguje. Poznejte její výhody a nevýhody a naučte se používat Wheel strategii pro své obchodování s akciemi. Pokud hledáte brokera pro obchodování opcí, klikněte zde.

Jak funguje Wheel strategie?

Strategie Wheel je založená na vypisování put a call opcí. Přičemž vypisujete prodejní (put) opce na akcie, které máte nebo chcete mít ve svém portfoliu. Nejprve si však připomeneme práva a povinnosti při nákupu a vypisování opcí. 

 Kupující Vypisovatel 
Call Právo na nákup akcií Povinnost prodat akcie 
Put Právo prodat akcie Povinnost koupit akcie 

Pokud se chcete dozvědět více o call opcích, put opcích a jak opce fungují, doporučujeme náš článek Opce: Průvodce obchodování s opcemi pro začátečníky.

Wheel strategie a krok 1: Výpis put opcí

Pokud existují akcie, které se vám líbí a které chcete nakoupit, můžete vypsat put opci za cenu, kterou jste si na základě své analýzy stanovili. Když vypíšete put opci, obdržíte prémii. Zároveň vám tak vzniká povinnost koupit akcie od kupujícího za strike cenu, na které jste opce vypsali, pokud kupující uplatní své právo.

V případě 1 vypsané opce se pak jedná o potenciální nákup 100 akcií. Pokud není strike ceny dosaženo nebo kupující svého práva nevyužije, obdržená prémie za vypsanou opci je váš zisk. Tento postup můžete opakovat, dokud nebudete mít akcie ve svém portfoliu. 

Wheel strategie a krok 2: Výpis call opcí

Pokud jste byli alokováni v důsledku jedné prodané put opce, máte nyní ve svém portfoliu 100 akcií. Nyní můžete vypisovat call opce, které jsou kryty vaší pozicí, a generovat tak příjem. Měli byste vypsat call za cenu vyšší, než je průměrná cena vaší pozice, a také OTM (out-of-the-money).

Pokud cena nepřekročí vaši realizační cenu, získaná prémie je váš zisk. Tento proces se opakuje, dokud nebudete nucen akcie prodat. Pokud cena vzroste nad realizační cenu, prodáte svou pozici se ziskem. 

Váš zisk se skládá z prémie (prémií), kterou jste obdrželi vypisováním put opcí, z nárůstu ceny vaší pozice a z prémie, kterou jste obdrželi vypisováním call opcí. Proto se Wheel strategii říká také “strategie trojího příjmu”. 

Úspěšné obchodování s opcemi

Získejte bezplatnou investiční knihu o obchodování opcí

Poznejte základy obchodování opcí a faktory ovlivňující jejich cenu. Co je volatilita a význam řeckých písmen. Na více než 65 stranách získáte nejpopulárnější opční strategie a vše důležité pro úspěšný trading opcí.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Strategie Wheel a její výhody a nevýhody

Pomocí opcí můžeme dosáhnout zisku jak na klesajících, tak na rostoucích trzích. U strategie Wheel využíváme k dosažení příjmu pouze rostoucí trend. Proto pro tuto strategii hledáme akcie s nižší volatilitou a rostoucím trhem. Indexové ETF mohou být také kandidátem na tuto strategii, ale obvykle mají vyšší cenu, a proto jsou kapitálově náročnější.

Akcie, kterým nedůvěřujete, si proto v této strategii nezaslouží své místo. Vyšší prémie u akcií s vysokou volatilitou mohou působit atraktivně, ale obvykle nejsou pro tuto strategii příhodné. Pokud se cenné papíry dostanou do vašeho portfolia po nákupu prostřednictvím vypsané prodejní opce a cena bude nadále klesat, možná budete muset pozici nějakou dobu držet nebo ji uzavřít se ztrátou. Proto si vybírejte akcie, kterým rozumíte a u kterých si myslíte, že dlouhodobý výhled je pozitivní.

Strategie Wheel: Příklad

Jako příklad pro vysvětlení strategie Wheel uveďme akcie společnosti Intel (INTC). Jako investor vidíte u této společnosti po provedené analýze zářnou budoucnost. Vypíšete prodejní opci s realizační cenou 24 USD na příští měsíc, což by pro vás byla přijatelná nákupní cena. Obdrželi byste prémii 140 USD. To znamená, že náš Break Even je 22,6 USD (24-140/100 (cena opce se vztahuje na 100 kusů akcií)).

Wheel strategie pro obchodování opcí
Vypsaná put opce na akcie Intel. Zdroj: Trader Workstation (12. 10. 2022)
  • Scénář 1: Cena zůstává nad 24 USD a my si ponecháváme zisk v podobě prémie 140 USD. Příští měsíc můžeme postup opět zopakovat.  
  • Scénář 2: Cena klesne pod 24 USD na 22 USD a my máme povinnost akcie koupit. V takovém případě jsme ve ztrátě -60 USD (Ztráta -200 USD z rozdílu ceny + 140 USD za obdržené opční prémium).  

Dále vycházíme ze scénáře 2. Držíme 100 kusů akcií na současné ceně 22 USD a současná ztráta na této strategii po přičtení obdrženého prémia + 140 USD je -60 USD. 

Nyní použijeme krok 2 a vypíšeme call opci nad naší nákupní cenou, například na realizační ceně 25 USD a datumem expirace příští měsíc. Získáme tak prémii 70 USD. Opět existují dva scénáře.  

  • Scénář 1: Cena zůstane pod 25 USD na ceně např. 22 USD a my si ponecháme prémii 70 USD. Aktuálně tak jsme celkově v realizovaném zisku + 10 USD (rozdíl mezi nákupní a aktuální cenou -200 USD, obdržené put opční premium +140 a obdržené call opční prémium + 70 USD) a stále držíme 100 akcií. Příští měsíc můžeme výpis call opce opět zopakovat.  

  

  • Scénář 2: Za vypsanou call opci na ceně 25 USD obdržíme prémii +70 USD. Cena vzroste na 26 USD a my máme povinnost akcie prodat za cenu 25 USD. Jelikož jsme akcie nakupovali na ceně 24 USD, zisk z prodeje akcií činí +100 USD. Dohromady s prémií za předchozí výpis put opce +140 USD a následného výpisu call opce +70 USD jde tedy o celkový zisk této strategie +310 USD.  
Lynx opční broker
Opční platforma: co vše by měla nabízet?

Snadné vytváření kombinací opcí, rychlé zadávání příkazů nebo přehledný řetězec. Kvalitní platforma je základem pro úspěšné obchodování opcí. Tu pokročilou s nástroji jako OptionTrader či ComboTrader nabízí online broker LYNX. Objevte, co vše umí a jak dokáže zefektivnit trading.

Shrnutí opční Wheel strategie

  • V rámci této strategie opakovaně vypisujeme OTM put opce na vybrané akcie, dokud nejsme nuceni je nakoupit. 
  • Prodáváte OTM call opce na téže akcie, dokud nemusíme akcie prodat. 
  • Proces opakujeme. 

Je velmi důležité znát a pochopit všechna rizika spojená s opcemi. Můžeme kombinovat znalosti z oblasti technické analýzy, fundamentální analýzy a opční analýzy. V této strategii není prostor pro akcie, kterým nevěříte. 

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

DHONDT, J. Wheel strategy: extra rendement op uw aandelen (met opties). LYNX [online]. Vydáno 25. 4. 2022 [cit. 13. 10. 2022]. Článek naleznete zde.

Vše o možnostech

Webináře LYNX

Chtěli byste se více dozvědět, jak o trzích přemýšlí naši investiční specialisté? Poznat jejich obchodní přístupy a strategie? Zúčastněte se našich webinářů, kde získáte znalosti nejen o technické a fundamentální analýze. Posuňte své investování pod vedením našich investičních specialistů. Zjistěte více o webinářích LYNX.