Světové burzy

Zde najdete přehled nejdůležitějších mezinárodních burz pro obchodování cenných papírů

Na celém světě existuje velký počet burz. Téměř každá země má jedno nebo více obchodních míst pro cenné papíry, jako jsou akcie, opce, futures nebo další deriváty. Burzy lze také rozlišovat dle typů na akciové burzy, futures burzy, forexové burzy či komoditní burzy. Burzu lze definovat jako místo, kde fyzicky dochází k propojení nabídky a poptávky. To se děje např. na newyorské burze (NYSE) nebo londýnské burze (LSE). 

Burza - Místo pro obchodování s cennými papíry

Pod pojem cenný papír se zahrnuje mnoho finančních produktů. Nejznámější typ cenných papírů jsou akcie. Mezi cenné papíry, s nimiž lze obchodovat na burze, však dále patří i ETF, dluhopisy nebo derivátové finanční nástroje, jako jsou opce

Existují různá obchodní místa pro různé třídy cenných papírů nebo aktiv. Například americké akcie se obchodují na NYSE, forwardové transakce jsou zase prováděny na speciálních termínových burzách, jako je Eurex. Většina obchodních míst jsou dnes tzv. počítačové burzy, kde se obchodování provádí elektronicky. Rozhodnutí o tom, na které burze obchodovat, nezávisí pouze na druhu cenných papírů, které chcete koupit nebo prodat. Velkou roli hrají také poplatky, objem obchodování, spready a aktuální ceny. Ačkoliv rozdíly v ceně mezi burzami jsou v dnešní automatizované době minimální.

Velké mezinárodní burzy

Většina investorů dnes obchoduje na mezinárodních burzách po celém světě. 

Největší burzy se momentálně nacházejí v Severní Americe a Asii. Americké burzy NYSE a NASDAQ často udávají tempo světového obchodu. Při obchodování na zahraničních burzách byste měli věnovat pozornost otevíracím hodinám příslušných burz, protože vzhledem k různým časovým pásmům se obchodní hodiny jednotlivých burz velmi liší. Níže je tabulka největších světových burz s cennými papíry.

BurzaZeměZkratka
NYSEUSAXNYS
NASDAQUSAXNAS
Tokyo Stock ExchangeJapanXJPX
Shanghai Stock ExchangeChinaXSGE
London Stock ExchangeEnglandXLON
EuronextEurozoneXBRU, XPAR
Hong Kong Stock ExchangeChinaXHKG
Shenzhen Stock ExchangeChinaXSHE
Toronto Stock ExchangeKanadaXTSE
Bombay Stock ExchangeIndienXBOM