Short selling: Krátký prodej cenných papírů

Investor obchodující akcie na krátko (short selling) v iPad aplikaci LYNX Trading

LYNX vám umožňuje vydělávat nejen z nárůstu cen cenných papírů, ale také z jejich poklesu. Short selling je nejčastěji využíván u akcií. Objevte téměř neomezené investiční příležitosti, které vám přináší LYNX.

Prodej na krátko neboli short selling vám umožňuje prodat akcie nebo jiné cenné papíry, které nevlastníte. Reagujete tak na situaci, kdy očekáváte pokles ceny akcií, s tím že jste připraveni koupit zpět tyto akcie v budoucnu za nižší cenu. Shortovat můžete na téměř všech burzách od Německa, přes USA, až po Japonsko a Austrálii. Pro short selling potřebuje maržový účet.


Short selling akcií

Short selling je dostupný na následujících trzích:

Shortování a short selling v praxi.

Evropa:

 • Německo
 • Belgie
 • Francie
 • Velká Británie
 • Itálie
 • Nizozemsko
 • Rakousko
 • Švédsko
 • Švýcarsko
 • Španělsko

Amerika:

 • USA
 • Kanada
 • Mexiko

Asie:

 • Austrálie
 • Hong Kong
 • Japonsko

Short selling: Co byste měli vědět

Co je short selling neboli krátký prodej?

Cenné papíry (například akcie) nejsou při prodeji nakrátko v okamžiku provedení transakce ve vlastnictví prodávajícího. Shortování se obvykle provádí v situaci, kdy obchodník věří, že podkladové aktivum ztratí hodnotu a může být později zpětně odkoupeno za nižší cenu. Při prodeji nakrátko se zisku dosahuje při klesajících cenách.

Investor může shortovat akcie, ETF a dluhopisy. Otevřít krátkou pozici je také možné skrze deriváty jako jsou opce a futures. Avšak tyto komplexní produkty jsou vhodné pouze pro zkušené investory, kteří plně rozumí jejich fungování a rizikům, které jsou s jejich obchodováním spojeny.

Prodej na krátko je často spekulativní strategií sloužící na benefitování z očekávaného poklesu cen. Avšak short selling může být použit i strategicky k zajištění portfolia.

V případě pevně stanoveného data (zejména v případě krátkého prodeje termínovaných kontraktů jako jsou opce nebo futures) musí prodávající odkoupit příslušné cenné papíry nejpozději v den dodání nebo vypršení platnosti.

Obecně se rozlišuje mezi krytým a nekrytým krátkým prodejem. V případě krytého krátkého prodeje musí být cenné papíry vypůjčeny předem. V případě nekrytého krátkého prodeje to není podmínkou.

Short selling je strategie nesoucí vysoké riziko a měla by být využívána pouze investory, kteři jsi jsou plně vědomi jejich rizik.

Jak funguje short selling akcií?

Při nákupu akcií obchodník vydělává tehdy, pokud cena akcií od doby jejich pořízení vzroste. V případě shortování pak trader profituje z poklesu jejich ceny. Jeho zisk nebo ztráta je pak rozdílem mezi cenou, za kterou akcie prodal a za kterou je následně nakoupil nazpět.

A jak může prodat akcie, které nevlastní? Za tímto účelem si vypůjčí cenné papíry od jiného účastníka trhu nebo brokera. Po dobu trvání obchodu pak platí za vypůjčené akcie úrok. Po ukončení obchodu vrací vypůjčené akcie nazpět majiteli. Pokud se mu je povedlo nakoupit levněji, než za kolik je prodával, obchod byl ziskový. Při obchodování na krátko skrze LYNX jsou akcie automaticky vypůjčovány. Krátkou pozici si investor otevře prodejním příkazem.


Short selling v praxi

Short selling: Příklad ziskového a ztrátového obchodu

Následující příklady krátkého prodeje ukazují scénáře, které mohou při shortování nastat.

Řekněme, že akcie A se v současné době obchoduje za 100 USD za akcii. My očekáváme pokles ceny a proto se rozhodneme shortovat 100 akcií. Nyní se podívejme na 2 scénáře, které mohou nastat:

Short selling se ziskem

Prodali jsme 100 akcií na ceně 100 USD. Cena klesne o 10 % na 90 USD. Pro uzavření naší pozice nyní musíme akcie odkoupit. Zaplatíme 9 000 USD. Náš celkový zisk tedy činí 1 000 USD. Graf zisku 1000 dolarů díky prodeji akcií na krátko (short selingu) za 10 000 dolarů a koupi zpět za 9000 dolarů.

Short selling se ztrátou

Prodali jsme 100 akcií na ceně 100 USD. Cena vzroste o 10 % na 110 USD. Pokud se v tomto okamžiku rozhodneme uzavřít naši pozici, musíme akcie odkoupit za 11 000 USD. Naše ztráta tedy činí 1 000 USD.

Graf ztráty 1000 dolarů kvůli prodeji akcií na krátko (short sellingu) za 10 000 dolarů a koupi zpět za 11000 dolarů


Výhody a nevýhody krátkého prodeje

Short selling: Výhody a nevýhody

Pro každého investora, který se zajímá o short selling, je nezbytné plně porozumět rizikům spojeným s touto strategií. Níže je přehled výhod a rizik obchodování na krátko.

Výhody

 • Krátký prodej vám dává příležitost těžit z poklesu cen. Můžete tak rozšířit své strategie o další obchodní příležitosti.
 • Díky krátkému prodeji můžete zajistit své portoflio. Otevřením krátkých pozic proti otevřeným dlouhým pozicím můžete (částečně) minimalizovat tržní riziko.
 • Výhodou je také rychlost, s jakou můžete vydělávat na klesajících cenách. Zatímco standardně trhy rostou nahoru pomaleji, propady na trzích jsou často rychlé.

Rizika

 • Potenciální ztráty nejsou omezeny. Pokud máte otevřenou dlouhou pozici bez využití marže můžete maximálně ztratit celou investovanou částku, pokud by cena akcií klesla na nulu. Avšak při shortování může teoreticky růst cena akcie do nekonečna. Potenciální ztráty tak mohou být teoreticky neomezené. U pákových produktů je toto riziko navíc ještě násobeno pákovým efektem.
 • Za shortování platíte úrok. V průběhu krátkého prodeje nabíhá úrok, který se může značně lišit v závislosti na podkladovém aktivu a může nepříznivě ovlivnit možný výnos. Cena, kterou platíte za vypůjčení akcií pro shortování, je v obchodní platformě k dispozici pod označením SLB (Stock Load Borrow) úrok.
 • Můžete mít povinnost platit dividendy. Pokud během shortování akcií dojde k výplatě dividend, je obchodník povinnen odškodnit majitele akcií, od kterého si cenné papíry vypůjčil.
 • Hrozí vám short squeeze. V některých situacích vám hrozí, že se vaše short pozici rychle obrátí proti vám. Stává se tak, pokud obchodníci držící krátké pozice začnou nakupovat tyto akcie ve stejný čas. Důvodem mohou být například pozitivní zprávy nebo dosažení cílových cen. Poté může cena akcií prudce vzrůst.

Pro jaké investory je vhodný short selling?

Prodej akcií na krátko funguje jinak než nákup akcií. Jedná se sice o zrcadlově opačnou transakci, nicméně rizika jsou vyšší. A to zejména protože je teoreticky možné ztratit více než je hodnota vaší investice.

Krátký prodej akcií je vysoce rizikový a vyžaduje pokročilé znalosti a zkušenosti a vysokou míru rizikové tolerance. Z těchto důvodů by se investoři měli podrobně informovat a porozumět mechanismu fungování této strategie před jejím využitím.