Dow Jones

Jaká je cena Dow Jones index indexu? Poznejte, které akcie jej tvoří a aktuálně rostoucí a klesající akcie. Prohlédněte si ceny akcií na burze a Dow Jones graf. Vše, co potřebujete vědět o tomto indexu.

Dow Jones: Aktuální cena

ISIN: US2605661048
Symbol: INDU | Burza: ---

Aktualizováno:--- hodin

---

bodů

---bodů
---
Denní maximum
---
Denní minimum
---

Dow Jones graf

  • Den
  • Týden
  • Měs.
  • 6 M
  • YTD
  • 1 rok
  • 5 let
  • Max

Dow Jones: Aktuálně rostoucí akcie

Dow Jones: Aktuálně klesající akcie

Dow Jones: Novinky & AnalýzyDow Jones: Další Novinky & Analýzy

Dow Jones: Aktuální hodnoty a statistiky

Poslední obchodovaná cena
Změna v bodech
Změna v %
Datum
Čas
Burza
Otevírací cena
Zavírací cena předchozího dne
Denní maximum
Denní minimum
Roční maximum
Roční minimum

Akcie Dow Jones: Cena, novinky & analýzy

Akcie Zavírací cena předchozího dne Poslední obchodovaná cena Maximum Minimum +/- % Čas Analýzy
Dow Inc --- --- --- --- --- --- ---
Salesforce --- --- --- --- --- --- ---
American Express --- --- --- --- --- --- ---
Amgen --- --- --- --- --- --- ---
Boeing --- --- --- --- --- ---
IBM --- --- --- --- --- --- ---
Intel --- --- --- --- --- ---
Travelers Companies --- --- --- --- --- --- ---
UnitedHealth --- --- --- --- --- --- ---
Verizon --- --- --- --- --- --- ---
Visa --- --- --- --- --- --- ---
Walgreens Boots Alliance --- --- --- --- --- --- ---
Walmart --- --- --- --- --- --- ---
Walt Disney --- --- --- --- --- --- ---
Apple --- --- --- --- --- ---
Caterpillar --- --- --- --- --- --- ---
Cisco Systems --- --- --- --- --- --- ---
Chevron --- --- --- --- --- ---
Goldman Sachs --- --- --- --- --- --- ---
Home Depot --- --- --- --- --- --- ---
Johnson & Johnson --- --- --- --- --- --- ---
JPMorgan Chase --- --- --- --- --- --- ---
Coca-Cola --- --- --- --- --- --- ---
McDonald's --- --- --- --- --- --- ---
3M --- --- --- --- --- --- ---
Microsoft --- --- --- --- --- ---
NIKE --- --- --- --- --- --- ---
Procter & Gamble --- --- --- --- --- --- ---
Merck & Co. --- --- --- --- --- --- ---
Honeywell International --- --- --- --- --- --- ---

Dow Jones index

Co je Dow Jones?

Jedná se o zkrácený název amerického indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA). Jedná se o nejznámější akciový index na světě a mezi investory je velmi oblíbený. Dow Jones se skládá z 30 akcií. Složení indexu Dow Jones se mění jen sporadicky. Přesto v indexu již nefiguruje žádná z 12 společností, se kterými Dow Jones začínal.

Dow Jones a nevýhody cenově váženého indexu

Dow je cenově vážený index, což znamená, že společnosti s nejvyšší absolutní cenou akcie mají v indexu největší váhu. Mnozí to považují za kontroverzní způsob, protože akcie s nižší cenou, ale s případně vyšší tržní kapitalizací, mají menší vliv na pohyby indexu Dow Jones. Například pokud by se cena akcie 3M dostala nad cenu akcie MSFT, měla by v indexu větší váhu než Microsoft. A to i přesto, že Microsoft může mít několikrát vyšší tržní kapitalizaci.

Další kritika se týká toho, že se tento americký index se skládá pouze z 30 akcií. To je dle mnohých velmi málo. Ačkoli tedy Dow Jones není skutečným odrazem americké ekonomiky, je tento index často zmiňován v médiích nebo významnými politickými osobnostmi.

Dow Jones: Historie indexu

Index Dow Jones vděčí za svou popularitu především skutečnosti, že je nejstarším indexem ve Spojených státech. Index byl založen v roce 1896 a začínal na hodnotě 40,94 bodu. Od té doby dokázal vzrůst až nad 36 000 bodů.

Dow Jones založili Charles Dow (1851 až 1902) a jeho spolupracovník Edward Jones (1852 až1920). Oba muži byli v té době redaktory slavného obchodního deníku Wall Street Journal V době svého vzniku byl index složený pouze ze 12 akcií vybraných amerických firem. Největší váhu v indexu měly především společnosti ze železničního průmyslu, které v té době patřily mezi největší společnosti na světě. Index získal svůj název Dow Jones Industrial Average právě proto, že v dané době mu dominovaly zejména průmyslové společnosti.

Poslední společností, která byla součástí indexu Dow Jones od jeho založení, byla firma General Electric, která v něm vydržela až do roku 2018. Mezi další názvy indexu Dow Jones patří "Dow" nebo "Dow 30". Druhý název souvisí s počtem akcií zahrnutých do indexu. Od roku 1928 zahrnuje Dow 30 kótovaných společností. Předchůdcem Dow Jones byl Dow Jones Transportation Average. Ten byl vytvořen jako smíšený průměr devíti dopravních společností a dvou průmyslových společností v roce 1884.

 Jak se počítá cena Dow Jones

Cena indexu Dow Jones se oficiálně počítá od 15:30 do 22:00 středoevropského času na základě akcií zahrnutých do indexu. Při výpočtu se absolutní ceny akcií sčítají. Poté se pozice vydělí takzvaným Dow Divisorem a určí se cena indexu Dow Jones. Tento dělitel se může v případě potřeby změnit v důsledku rozdělení akcií. Jelikož index počítá pouze s cenou akcie, nejsou do něj zahrnuty vyplacené dividendy. Změna ve struktuře indexu je možná, ale neexistují žádná pevná pravidla pro pravidelnou revizi nebo úpravu jeho složení.

 Poznejte více o Dow Jones

S akciemi Dow Jones se neobchoduje pouze na americké burze, takže je možné je obchodovat i mimo běžné obchodní hodiny.  Pokud vás zajímají další zajímavosti o tomto indexu, doporučujeme náš článek zaměřený na index Dow Jones. Dozvíte se v něm historické milníky i rekordy, které se tomuto americkému indexu za svou dlouhou historii podařilo dosáhnout.