Co jsou Penny Stocks (Pink Sheets): Výhody a rizika
Za Penny Stocks jsou obvykle označovány akcie společností s hodnotou nižší než 5 USD. Pink Sheets akcie se obchodují na mimoburzovním trhu, ale mohou být kótovány i na klasické burze cenných papírů.

V tomto článku si vysvětlíme, co jsou Penny Stocks a jaké mají výhody a nevýhody. Pokud hledáte brokera pro obchodování Penny Stocks, klikněte zde.


Co jsou Penny Stocks?

Penny Stocks jsou akcie, jejichž cena zpravidla nepřesahuje 1 dolar. Některé Penny Stocks se dokonce obchodují i za méně než 1 cent za kus. Hranice 1 dolaru je ale spíše ilustrativní. Některé Penny Stocks mohou mít cenu i několik dolarů za kus, některé jen několik centů za kus. Ve Spojených státech americký regulátor akciového trhu (SEC) definoval Penny Stocks jako akcie, které se obchodují za méně než 5 USD. 

Většina společností, jejichž akcie jsou označovány jako Penny Stocks, jsou buď start-upy nebo jde o společnosti s nižší kapitalizací. Takové firmy se obchodují mimo hlavní burzy, což znamená, že nemusí plnit přísná pravidla amerického burzovního regulatorního úřadu SEC.

Setkáte se také s označením OTC akcie. OTC obchodování (Over-The-Counter) se týká transakcí, které nejsou prováděny na oficiální burze.

Dalším zažitým označením jsou Pink Sheets a Pink Sheet akcie. A to z toho důvodu, že v minulosti se kotace Pink Sheets akcií tiskly na růžový papír.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Penny Stocks vs. klasické akcie

Penny Stocks jsou obecně mnohem spekulativnější tituly než klasické akcie. Jsou charakteristické zvýšenou volatilitou, vyšším rizikem ale i vyšším potenciálním výnosem. Oproti klasickým akciím mají i mnohem nižší likviditu. Malá tržní kapitalizace firem je rovněž typickým znakem Penny Stocks titulů. Pink Sheets tvoří určitou protiváhu velkým, silným a stabilním společnostem typu blue chips.

Pink Sheets se zpravidla obchodují na mimoburzovních trzích. Primární burzovní trhy vyžadují přísnější normy, které Pink Sheets často nesplňují. Ne všechny Penny Stocks se nutně musí na mimoburzovních trzích obchodovat. Existují i nízkohodnotové akcie, které lze obchodovat na velkých regulovaných burzách.

Výhody Penny Stocks

Výhodou je samozřejmě jejich nízká cena. Ve srovnání s akciemi typu AppleAmazon či Google jde o násobně levnější tituly. Vzhledem ke své volatilitě nabízí i velký potenciál zhodnocení.

Ale pozor, tyto akcie mají i svou stinnou stránku. Řada Penny Stocks titulů jsou v podstatě bezcenné. Vyšší volatilita, která je pro Pink Sheets typická, může být pro někoho výhodou, pro jiného hrozbou.

Nevýhody Penny Stocks

Vyšší potenciál je pochopitelně vykoupen výrazně vyšším rizikem. Řada Penny Stocks titulů dlouho nepřežije. Opatrnost je na místě. Penny Stocks jsou totiž navíc opředeny nechvalně známými manipulačními technikami.

Neprůhlednost hospodaření firmy a z ní vyplývající nedůvěryhodnost je další nevýhoda Pink Sheets. Společnosti nemusí tolik zveřejňovat informace o svých aktivitách a nepodléhají regulatorním požadavkům (např. pravidelné zveřejňování finančních zpráv) jako burzovně obchodované společnosti.

Velkým lákadlem Pink Sheets je skutečnost, že můžete vydělat desítky a někdy i stovky procent během několika dní či týdnů. Je ale potřeba si uvědomit, že některé společnosti, které vydávají Penny Stock akcie, často nemají žádná vlastní aktiva, nenabízejí ani žádné zboží nebo služby.

Velkým rizikem je i nízká likvidita, která je na Pink Sheets titulech běžná. Nízká likvidita způsobuje dva základní problémy. Prvním může být nemožnost vystoupit z pozice a prodat akcie, když bude potřeba. Nemusí tam totiž být protistrana, která by jej chtěla koupit. Druhým problémem, který s nízkou likviditou trhu souvisí, je možnost snazší cenové manipulace. Jedna z nejvíce rozšířených manipulačních technik, která se u Pink Sheets používá, je tzv. pump and dump.

Co je Pump and Dump?

Pump and Dump je manipulační technika využívaná při obchodování Pink Sheets akcií a obecně trhů s nízkou likviditou a nízkým volume. Cena nelikvidního trhu totiž velmi rychle reaguje na příchozí objemy. Technika Pump and Dump spočívá v nalákání investorů do stejné akcie, kterou předtím určitá osoba nebo skupina osob nakoupila.

Nalákat další investory lze formou investičních doporučení a tipů, newsletterů, seminářů, webinářů apod. Díky přísunu dalších nakupujících se nízkolikvidní trh rychle vyhoupne nahoru. Následně osoba, která prvně nakoupila a zmanipulovala další, se ziskem prodá. Jedná se o nelegální, ale často využívanou techniku.

Kde se Penny Stocks obchodují?

Penny Stocks se na rozdíl od akcií většinou obchodují na mimoburzovních trzích (tzv. OTC trhy) jako jsou OTCQXOTCQB a další. Nemusí tomu tak být vždy. Některé se ale obchodují na hlavních amerických burzách (AMEX, NYSENASDAQ) a jejich emitenti nejsou malé společnosti. Jde ale spíše o výjimky.

Penny Stocks 2024

Najít slibné Penny Stocks je extrémně náročné. Po celém světě jsou jich tisíce a výzkum zabere spoustu času. Níže jsme sestavili seznam společností, o kterých se poslední dobou mezi investory více hovoří. V žádném případě to ale nepovažujte za investiční doporučení.

Lion Electric (LEV)

Tato společnost se specializuje na elektrická nákladní vozidla a rychle se rozvíjí. Mohla by také těžit z urychlení energetického přechodu v roce 2024. Zejména, když země podporují přechod z tradičních na elektrická vozidla.

IAMGOLD (IAG)

Tato těžařská společnost produkující zlato zaznamenala v posledních letech silný růst. Mohla by těžit z případného růstu ceny zlata, pokud bude inflace nadále klesat.

Tilray Brands (TLRY)

Akcie této farmaceutické a konopné společnosti se obchodují za historicky nízké ceny. Existuje však potenciál pro silné zotavení.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Wat zijn Penny Stocks? Kenmerken, voordelen & nadelen. LYNX [online]. Vydáno 20. 2. 2023 [cit. 16. 3. 2023]. Článek naleznete zde.

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart