ETF

Vše o ETF na jednom místě. Jaké ETF existují, jejich výhody a nevýhody nebo které ETF jsou aktuálně nejlepší.

Přečtěte si, jak fungují fondy obchodované na burze a jak je lze úspěšně obchodovat. 

Nejlepší ETF

Indexové, komoditní nebo sektorové ETF? Vybíráme pro vás ty nejlepší ETF.

ETF jsou oblíbenou formou investice, například pro akumulaci aktiv a zajištění na důchod, protože lze do nich investovat snadno a relativně i levně, zatímco s nižsím rizikem generují dobré výnosy. Jako vhled do světa ETF a inspiraci pro vaše investice, vám představujeme nejlepší ETF z různých ekonomických sektorů.

Nejlepší ETF pro rok 2024

Nejlepší ETF


Základy

Investice do ETF - Vše o obchodování s ETF

Nákup ETF je moderní formou investování. Zejména pro drobné investory a nováčky na trhu je tato třída aktiv velmi atraktivní.

Obchodování ETF je populární, jelikož obchod je obzvláště přímočarý a i za nízkých finančních prostředků lze dosáhnout široké diverzifikace portfolia. Abychom vám pomohli začít s obchodováním ETF, nabízíme vám všechny relevantní základy a speciální funkce fondů obchodovaných na burze. Vysvětlíme vám, jak fungují ETF, ukážeme příležitosti a rizika a poskytneme vám praktické tipy, jak nakupovat ETF levně, vyhýbat se investičním chybám a dlouhodobě úspěšně investovat.

Logo koupit ETF
Naučte se, co je důležité u nákupu ETF

Tipy na ETF pro začátečníky nebo vysvětlení komplexních vztahů a specifické charakteristiky ETF. 

Investice do ETF


Nejčastější dotazy týkající se ETF

Co je to ETF?

ETF je fond veřejně obchodovaný na burze. Na rozdíl od aktivně spravovaných fondů, ETF pasivně sledují vývoj hodnoty podkladového indexu, jako je např. Dow Jones.

Jak funguje ETF?

ETF funguje jako klasický fond s tím rozdílem, že je veřejně obchodovaný na burze. ETF lze obchodovat kdykoli během běžných obchodních hodin. Fond není řízen správcem fondu, což znamená, že ETF je spravován levněji než aktivně spravované fondy.

Jaké jsou výhody ETF?

ETF mají mnoho výhod, protože kombinují výhody akcií s výhodami tradičních podílových fondů. ETF lze snadno a levně nakupovat a prodávat na burze. Veřejně obchodované fondy nabízejí transparentní, flexibilní a diverzifikovanou investici.

Pro které třídy aktiv existují ETF?

ETF jsou k dispozici pro mnoho tříd aktiv a umožňují snadnou investici například do akcií, indexů, komodit, měn, nemovitostí a dluhopisů.

Co jsou výhody úsporného ETF plánu?

S úsporným ETF plánem investujete pravidelně každý měsíc peníze do vybraného ETF. Úsporné ETF plány jsou ideální formou pro snadné a průběžné investování na akciovém trhu. K dispozici je několik intervalů investic – měsíční, čtvrtletní, pololetní nebo roční. Úsporné ETF plány jsou obvykle velmi flexibilní a lze je kdykoli spustit, ukončit, upravit nebo pozastavit.

Co je to reinvestující ETF?

Reinvestující ETF automaticky reinvestuje příjmy, jako jsou dividendy nebo úroky, zpět do své činnosti. Investor z tohoto typu ETF těží z efektu složeného úrokování.

Co je distribuující ETF?

Distribuující ETF distribuuje příjmy z dividend nebo úroků přímo akcionáři. To umožňuje investorovi těžit z pravidelného pasivního příjmu.

Jaké jsou náklady na ETF?

Náklady na ETF se skládají z několika složek – obchodní ceny stanovené na burze, obchodních poplatků vybíraných online brokerem a provozních nákladů. Poměr celkových nákladů (TER = total expense ratio) je procento, které určuje průběžné náklady daného ETF na ročním základě.

Kdo spouští ETF?

ETF jsou spouštěny a spravovány tzv. poskytovateli. Známými poskytovateli ETF jsou Amundi ETF, ComStage, iShares, Lyxor nebo Vanguard. Důležité ETF, jako je MSCI World ETF, který sleduje světový akciový index MSCI World, nabízí mnoho emitentů. Proto je vhodné porovnat poplatky a výkonnost ETF od různých poskytovatelů.

Jak obchodovat s ETF?

ETF se obchodují jako akcie na burze. Jako investor potřebujete investiční účet u banky nebo online brokera. ETF můžete kdykoli koupit nebo prodat na burze.