Obchodování s ETF
DŮLEŽITÉ: Jelikož z legislativních důvodů bylo všem obyvatelům Evropské unie (v ČR dne 18.6.2018) omezeno obchodování amerických ETF, zveřejnili jsme článek „Jak i nadále obchodovat US ETF?“ Americké ETF nejsou ale jedinou volbou, jak obchodovat ETF. Expozici si můžete vytvořit i v rámci evropských ETF. Tipy na tyto ETF naleznete v článku „Jaká ETF obchodovat v Evropě?“

 

Pojem ETF se v posledních letech stále více objevuje ve spojení s obchodováním na burze. Ale rozumí obchodníci, co se pod pojmem obchodování ETF skutečně skrývá?

Co jsou ETF? Jak se obchodují a jakou mají výhodu oproti klasickému investování do akcií či fondů?

V průvodci pro obchodování ETF vám vysvětlíme, co jsou ETF, jak fungují a jak se dají obchodovat. Rozebereme si výhody i nevýhody investování do ETF a ukážeme vám typy ETF fondů. Také popíšeme evropské a americké burzovně obchodované fondy.

Pro každého, kdo uvažuje o obchodování ETF, je tento průvodce povinná četba.

Co je ETF?

ETF je zkratkou pro burzovně obchodovatelné fondy (z anglického Exchange Traded Fund) a představuje relativně nový a moderní investiční produkt. ETF byvají někdy nesprávně nazývány ETF fondy. ETF se poprvé objevily na americké burze AMEX v roce 1993 a s nástupem nového tisíciletí se zájem o jejich obchodování výrazně zvýšil.

Jak fungují ETF fondy?

ETF bývají také označovány jako trackery. Z názvu je patrné, že tyto produkty kopírují ceny nějakého podkladového aktiva. Tím může být komodita, dluhopis, akciový index nebo koš jiných aktiv.

Na rozdíl od podílových fondů, obchodování ETF probíhá jako u běžné akcie na burzovních trzích. ETF mají obvykle vyšší denní likviditu a nižší poplatky než akcie podílových fondů, což z nich činí atraktivní alternativu pro investory.

Obchodování ETF funguje tak, že určitý fond (označovaný zpravidla jako emitent) nakoupí určitá podkladová aktiva a vydá na to své vlastní akcie.

Vezměme si jako příklad S&P 500 index. Ten je složen z 500 akcií největších amerických firem. Akcie každé firmy jsou v indexu zastoupeny v jiném poměru, navíc se index pravidelně obměňuje.

Pakliže byste si chtěli složit portfolio, které by odpovídalo indexu S&P 500, nebylo by to úplně snadné, museli byste neustále sledovat, jaké akcie v indexu jsou, jaký mají poměr a podle toho tituly nakupovat či prodávat – poměrně dost práce a dost peněz ztracených na poplatcích.

Nehledě na nezbytnou výši vstupní investice, jelikož není možné kupovat zlomky akcií.

Historický graf indexu S&P 500S&P 500 index – svíčkový graf

Řešením je v takovém případě nakoupit ETF fond, který ve svém portfoliu tyto akcie má. Management takového fondu už si dal tu práci s výběrem 500 akcí, které tvoří zmíněný S&P 500. Management takového fondu sleduje, když se v indexu nějaká akcie obmění a portfolio podle toho upravuje.

Management fondu tím pádem udělal již veškerou práci za vás. Vydal své vlastní akcie, jejichž cena zcela pochopitelně koreluje s cenou indexu S&P 500. Vy, jakožto investor, pak můžete nakoupit akcie tohoto fondu a získáte expozici vůči indexu S&P 500.

Jak se ETF obchodují?

ETF se obchodují se jako klasické akcie. Nákupem ETF nakupujete akcie konkrétního fondu (emitenta) a obchodování s ETF se příliš neliší od obchodování s akciemi.

Jako vlastník ETF máte nárok na část zisků, jako jsou zaplacené úroky nebo vyplacené dividendy a můžete získat zbytkovou hodnotu v případě likvidace fondu.

Těžíte pochopitelně i ze změny ceny akcií fondu. Existují ETF, které můžete obchodovat jak na stranu long tak na stranu short. Některé ETF jsou více specifické a je možné je pouze nakupovat.

Vlastnictví fondu lze snadno koupit, prodat nebo převést podobně jako klasické akcie, protože ETF jsou na rozdíl od podílových fondů obchodovány na veřejných burzách.

Jak se liší ETF fondy od klasických podílových fondů?

Od investice do běžných (podílových) fondů se ETF liší v několika základních aspektech. První z nich je ten, že ETF jsou burzovně obchodovatelné. To samo o sobě určuje mnoho charakteristiky, které takové instrumenty musí splňovat. Na ETF fondy lze spekulovat short, což u podílových fondů možné není.

Druhým důležitým aspektem, který do jisté míry souvisí s předchozím, je skutečnost, že ETF jsou oceňovány a obchodovány průběžným způsobem během celého obchodního dne. To z nich dělá velmi flexibilní instrument, který umožnuje investorům nakupovat či prodávat bez zpoždění.

U podílových fondů zpravidla máte možnost nakupovat podílové listy jen v předem určené termíny. Cena ETF trhů navíc velmi přesně kopíruje ceny podkladových portfolií.

Jaké jsou výhody a nevýhody obchodování ETF?

Hlavní výhodou obchodování ETF oproti nákupu jednotlivé akcie nebo jiného jednotlivého podkladu je samozřejmě diverzifikace a s tím spojené nižší riziko. Pakliže chcete spekulovat na růst ropného trhu, ale nevíte přesně, kterou akcii těžařů ropy vybrat nebo nemáte dostatek prostředků na nákup futures, je ETF ideální volbou.

Podstatnou výhodou obchodování ETF jsou v porovnání s investicemi do podílových fondů nižší poplatky spojené s jejich obchodováním. U podílových fondů se poplatky spojené s obchodováním pohybují v řádech vyšších jednotek procent.

Poplatky spojené s obchodováním ETF jsou nižší a většinou jsou započteny formou snížení ceny ETF. Dále jen zaplatíte brokerovi za otevření a uzavření pozice, přičemž tyto poplatky jsou stejné jako náklady spojené s obchodováním akcií.

Jednoduchost při výběru správného ETF je další výhodou. V porovnání s analýzou akcií, je analýza ETF podstatně jednodušší. Při investování do akcií musí člověk zvážit vážit velké množství proměnných.

Samotná fundamentální analýza akcií je docela složitá věda, která vyžaduje dobré porozumění finančnímu výkaznictví, dobrou znalost produktů, znalost konkurence, znalost managementu a v neposlední řadě znalost sektoru jako takového.

Naproti tomu při výběru ETF stačí relativně selská logická úvaha a širší znalost trendů. Uvedeme si příklad: Víme, že v Evropě probíhá migrační krize spojená s nárůstem kriminality. Z toho důvodu se lze domnívat, že firmy, které vyrábějí různé zabezpečovací systémy, alarmy, mříže apod. z toho mohou těžit.

Namísto prodírání se stovkami firem, které takové produkty dodávají a vybírat kterou konkrétní nakoupit, mohu koupit jedno ETF, které zahrnuje desítky akcií takových firem. Jedním kliknutím tak získám expozici vůči celému sektoru, který by mohl podle jednoduché úvahy v blízkých letech prosperovat.

Tím, že ETF drží celé portfolio akcií, rozmělňuje riziko na širší spektrum. Pakliže jedna akcie v konkrétním sektoru nebude mít potřebnou výkonnost, vyváží ji akcie ostatní. Na druhou stranu toto může být v jistém smyslu chápáno i jako nevýhoda.

Pakliže nakoupíte ETF, kde jsou určité tituly, kterým se nedaří, pak ve srovnání s akciovým portfoliem, které byste si mohli postavit sami jen z několika málo titulů, může mít ETF horší výnosnost.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Kde se ETF obchodují?

ETF jsou burzovně obchodovatelné fondy. Obchodují se na burzách prakticky po celém světě. Tím, že jsou obchodovány přes burzovní, silně regulované a transparentní trhy, je zajištěna vysoká míra důvěryhodnosti a spolehlivosti.

Kolébkou obchodování ETF je americká burza AMEX, která spustila obchodování s těmito typy instrumentů již v roce 1993. Prvním fondem, který byl na této burze kótován, byl SPDR (S&P Depositary Receipts) označovaný slangově jako „SPIDER“.

Jde o jeden z nejpopulárnějších ETF fondů na světě, který se obchoduje dodnes pod tickerem SPY a je vázán právě na index S&P 500.

Obchodování ETF je možné nejen v USA. ETF se dají se obchodovat i na burzách v Evropě, Asii, či Austrálii.

Jaké ETF fondy existují?

Existuje nespočet ETF fondů, které vydávají akcie, které kopírují určitý index nebo sektor. Existují také ETF fondy, které kopírují sektor ropného průmyslu, sektor dopravy, sektoru IT apod.

ETF fondy se zpravidla liší podle toho, jaká aktiva ve svém portfoliu mají. Můžeme rozlišovat ETF fondy akciové, komoditní, indexové, dluhopisové, kryptoměnové apod. Každý z nich drží ve svém portfoliu podkladová aktiva z příslušného segmentu a cena jeho akcií se odvíjí od vývoje celého segmentu.

Některé ETF nabízí i pákový (multiplikační) efekt, to znamená, že cena jejích akcií se mění dvakrát či více rychleji než cena podkladového portfolia nebo existují i tzv. inverzní ETF, jejichž cena se mění opačně než cena podkladu.

Široká nabídka těchto produktů zajišťuje, že je možné zobchodovat snadněji téměř každou investiční myšlenku.

Jaké jsou typy ETF fondů?

Pojďme se nyní blíže podívat na jednotlivé typy ETF.

Komoditní ETF

Jak už název napovídá, tyto fondy opisují cenu určité komodity. Jejich portfolio může být následující:

  • akcie firem, které komoditu těží nebo zpracovávají
  • nakoupené futures kontrakty na komodity
  • komodity jsou nakoupeny spotově
  • fyzicky danou komoditu drží.

Komoditou mohou být zemědělské produkty, drahé kovy, energie apod.

Čtěte také >> Obchodování s komoditami: Velký průvodce obchodováním 11 komodit

Tyto fondy bychom mohli dále dělit právě podle toho, jaká přesně aktiva mají ve svém portfoliu – zda akcie, futures či jiné kontrakty. Komodity tyto fondy (zpravidla drahé kovy) drží fyzicky. Velmi často tyto fondy nakupují právě skrze futures kontrakty.

Čtěte také >> Investice do zlata

To s sebou nese určitou zátěž ve formě tzv. contanga, které díky neustálé nutnosti rolovat nové expirace futures zvyšují správní poplatek a snižují hodnotu fondu.

Fyzické držení komodit je spíše výjimečné, takže ve chvíli, kdy investor kupuje ETF na zlato tak nekupuje ETF, které drží zlaté cihly uložené v sejfu, ale kupuje ETF které drží aktiva, která jsou zlatem krytá.

Nejpopulárnějším ETF v tomto sektoru je SPDR Gold Shares GLD (zlaté ETF) a United States Oil USO (ropné ETF).

Sektorové ETF

Skládají se z akcií firem v určitém sektoru. Pracují na stejné bázi jako indexové ETF, kdy konkrétní fond drží koš akcií konkrétních firem vybraného sektoru. Nejvíce sledované sektory jsou sektor finanční, sektor biotechnologií, sektor zdravotnictví, sektor energetiky a sektor technologií.

Existují ale samozřejmě i další sektory. Můžeme říci, že lze jít dále a dělit další subsektory, podle určitých regionů. Může nás zajímat například sektor dopravy v Německu, marihuanový sektor v Severní Americe nebo spotřebitelský sektor v Rusku. To vše je možné přes ETF velmi jednoduše zobchodovat.

Čtěte také >> Investice do marihuany? Je to možné s tímto ETF

Indexové ETF

Jsou složena z takových cenných papírů, které kopírují vybraný akciový index. Na začátku článku jsme zmínili příklad S&P ETF, které tento index kopíruje, je to tzv. SPY označovaný jako „spider“.

Čtěte také >> Aktivní (stock-picking) vs. pasivní (index-tracking) investování

Tento ETF fond drží akcie všech 500 společností které do S&P 500 spadají, drží je ve správném poměru a pakliže se složení indexu obmění, fond patřičně obmění své portfolio. Mezi další důležité indexové ETF patří QQQQ zvaný „cubes“, který kopíruje cenu indexu Nasdaq 100 a DIA, který kopíruje cenu indexu Dow Jones.

Měnové ETF

Jde o takové ETF fondy, které se snaží kopírovat vývoj vybraných měn. Mohou to být fondy, které kopírují buď pouze jednu měnu nebo celý koš měn. Správci fondu nejčastěji nakupují měnové futures a proto i zde – podobně jako u komoditních ETF – je nutno počítat s určitým contangem.

Měnové ETF ale mohou vlastnit i přímo hotovostní depozita dané měny. Mezi populární měnové futures patří např. CurrencyShares Euro Trust (FXE) nebo US Dollar Money Market (LSE).

Pákové ETF

Tyto ETF kopírují vývoj ceny nějakých podkladových portfolií, ale díky pákovému koeficientu, který je jejich součástí, reagují na změny ceny s větší citlivostí. Je možné nakoupit ETF, které kopíruje cenu indexu S&P 500 ale reaguje dvojnásobně nebo trojnásobně rychleji.

Tyto ETF trhy jsou složeny nejen z akcií daného indexu, ale i z dalších produktů jako jsou swapy, futures, nebo jiné deriváty.

Inverzní ETF

Do této kategorie lze řadit ETF, které spekulují na pokles ceny nějakého aktiva nebo koše aktiv, ale samy o sobě reagují na pohyb podkladu přesně opačně. Řada akciových titulů nelze shortovat nebo jsou pozice značně znevýhodněné díky platbě úrokům (viz tzv. „short interest“).

Taková ETF pak nahrazují tento nedostatek, inverzní ETF poroste v ceně, pakliže podklad bude klesat. Jednoduše lze takové ETF nakoupit a jako spekulaci na býčí trhy. Často se ETF označují buď jako bullish (býčí) nebo jako bearish (medvědí), což reflektuje, na jaký směr trhu se orientují.

Čtěte také: Nejlepší short ETF DAX pro ochranu vašeho investičního portfolia v roce 2020

Jak se liší evropské ETF a americké ETF?

ETF trhy se obchodují prakticky po celém světě, ovšem Spojené státy, jakožto burzovní kolébka tohoto titulu, nabízí zdaleka nejširší výběr různých druhů ETF.

Pakliže bychom měli srovnat ETF trhy v Evropě a v USA, existují velké rozdíly ve způsobu, jakým se tyto trhy vyvíjely. Rozdíly u jednotlivých kontinentů jsou hlavně v tom, kdo tyto produkty obchoduje, jak je obchoduje a kde k nim má přístup.

Zde je pár hlavních rozdílů mezi americkým a evropským trhem s ETF.

Na evropském kontinentu je obecně mnohem méně retailových traderů než je tomu v USA. Z toho důvodu do ETF trhů v Evropě investují převážně institucionální investoři a celkové objemy obchodů jsou v porovnání s USA násobně menší.

Řada ETF se v Evropě obchoduje i mimo burzy, tzv. over-the-counter, zatímco v USA je takto obchodována menšina. Řeč je především právě o velkých institucionálních investorech, kteří své pozice otevírají „přes přepážku“ přímo po dohodě s brokerem nebo skrze RFQ platformy.

Ve Spojených státech se většina ETF obchoduje přes jednu hlavní burzu (AMEX) s jedním clearing housem. Obchodování ETF v Evropě je mnohem více roztříštěné, protože je tady vícero burz pod jednotlivými jurisdikcemi. Hlavní evropské burzy, na kterých se ETF obchoduje, jsou London Stock Exchange a Deutsche Burse.

Obchodování ETF prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart