Obchodování s ETF - komplexní průvodce pro začátečníky
Pojem ETF se v posledních letech stále více objevuje ve spojení s obchodováním na burze. V tomto průvodci pro obchodování ETF vám vysvětlíme, co jsou ETF, jak fungují a jak se dají obchodovat.
Rozebereme si výhody i nevýhody investování do ETF a ukážeme vám typy ETF fondů. Také popíšeme evropské a americké burzovně obchodované fondy.

Pro každého, kdo uvažuje o obchodování ETF, je tento průvodce povinná četba.


DŮLEŽITÉ: Jelikož z legislativních důvodů bylo všem obyvatelům Evropské unie (v ČR dne 18.6.2018) omezeno obchodování amerických ETF, zveřejnili jsme článek „Jak i nadále obchodovat US ETF?“ Americké ETF nejsou ale jedinou volbou, jak obchodovat ETF. Expozici si můžete vytvořit i v rámci evropských Exchange Traded Funds. Tipy na tyto fondy naleznete v článku „Jaká ETF obchodovat v Evropě?“

Co je ETF?

ETF je zkratkou pro burzovně obchodovatelné fondy (z anglického Exchange Traded Fund) a představuje relativně nový a moderní investiční produkt. ETF bývají někdy nesprávně nazývány ETF fondy. Poprvé se objevily na americké burze AMEX v roce 1993 a s nástupem nového tisíciletí se zájem o jejich obchodování výrazně zvýšil.

etf význam

ETF je zkratkou pro burzovně obchodovatelné fondy (z anglického Exchange Traded Fund).

Jak fungují ETF fondy?

ETF bývají také označovány jako trackery. ETF (Exchange Traded Fund neboli burzovně obchodovaný fond) je produkt, který kopíruje ceny nějakého podkladového aktiva. Tím může být komoditadluhopisakciový index nebo koš jiných aktiv.

Na rozdíl od podílových fondů, obchodování ETF probíhá jako u běžné akcie na burzovních trzích. ETF mají obvykle vyšší denní likviditu a nižší poplatky než akcie podílových fondů, což z nich činí atraktivní alternativu pro investory.

Obchodování ETF funguje tak, že určitý fond (označovaný zpravidla jako emitent) nakoupí určitá podkladová aktiva a vydá na to své vlastní akcie.

Vezměme si jako příklad S&P 500 index. Ten je složen z 500 akcií největších amerických firem. Akcie každé firmy jsou v indexu zastoupeny v jiném poměru, navíc se index pravidelně obměňuje.

Pakliže byste si chtěli složit portfolio, které by odpovídalo indexu S&P 500, nebylo by to úplně snadné, museli byste neustále sledovat, jaké akcie v indexu jsou, jaký mají poměr a podle toho tituly nakupovat či prodávat – poměrně dost práce a dost peněz ztracených na poplatcích.

Nehledě na nezbytnou výši vstupní investice, jelikož není možné kupovat zlomky akcií.

Řešením je v takovém případě nakoupit ETF fond, který ve svém portfoliu tyto akcie má. Management takového fondu už si dal tu práci s výběrem 500 akcí, které tvoří zmíněný S&P 500. Vedení takového fondu sleduje, když se v indexu nějaká akcie obmění a portfolio podle toho upravuje.

Lidé stojící za fondem tím pádem udělali již veškerou práci za vás. Vydali své vlastní akcie, jejichž cena zcela pochopitelně koreluje s cenou indexu S&P 500. Vy, jakožto investor, pak můžete nakoupit akcie tohoto fondu a získáte expozici vůči indexu S&P 500.

Jak se obchodují?

ETF se obchodují se jako klasické akcie. Nákupem ETF nakupujete akcie konkrétního fondu (emitenta) a obchodování s ETF se příliš neliší od obchodování s akciemi.

Jako vlastník máte nárok na část zisků, jako jsou zaplacené úroky nebo vyplacené dividendy a můžete získat zbytkovou hodnotu v případě likvidace fondu.

Těžíte pochopitelně i ze změny ceny akcií fondu. Existují některé, které můžete obchodovat jak na stranu long, tak na stranu short. Některé jsou ale více specifické a je možné je pouze nakupovat.

Vlastnictví fondu lze snadno koupit, prodat nebo převést podobně jako klasické akcie, protože ETF jsou na rozdíl od podílových fondů obchodovány na veřejných burzách.

Jak se liší ETF fondy od klasických podílových fondů?

Od investice do běžných (podílových) fondů se ETF liší v několika základních aspektech. První z nich je ten, že ETF jsou burzovně obchodovatelné. To samo o sobě určuje mnoho charakteristiky, které takové instrumenty musí splňovat. Na ETF fondy lze spekulovat short, což u podílových fondů možné není.

Druhým důležitým aspektem, který do jisté míry souvisí s předchozím, je skutečnost, že ETF jsou oceňovány a obchodovány průběžným způsobem během celého obchodního dne. To z nich dělá velmi flexibilní instrument, který umožnuje investorům nakupovat či prodávat bez zpoždění.

U podílových fondů zpravidla máte možnost nakupovat podílové listy jen v předem určené termíny. Cena Exchange Traded Fund se navíc velmi přesně kopíruje ceny podkladových portfolií.

Jaké jsou výhody a nevýhody?

Hlavní výhodou obchodování ETF oproti nákupu jednotlivé akcie nebo jiného jednotlivého podkladu je samozřejmě diverzifikace a s tím spojené nižší riziko. Pakliže chcete spekulovat na růst ropného trhu, ale nevíte přesně, kterou akcii těžařů ropy vybrat nebo nemáte dostatek prostředků na nákup futures, je ETF ideální volbou.

Nižší poplatky

Podstatnou výhodou obchodování ETF jsou v porovnání s investicemi do podílových fondů nižší poplatky spojené s jejich obchodováním. U podílových fondů se poplatky spojené s obchodováním pohybují v řádech vyšších jednotek procent.

Poplatky spojené s obchodováním ETF jsou nižší a většinou jsou započteny formou snížení ceny ETF. Dále jen zaplatíte brokerovi za otevření a uzavření pozice, přičemž tyto poplatky jsou stejné jako náklady spojené s obchodováním akcií.

Zjednodušení výběru

Jednoduchost při výběru správného ETF je další výhodou. V porovnání s analýzou akcií, je analýza ETF podstatně jednodušší. Při investování do akcií musí člověk zvážit vážit velké množství proměnných.

Samotná fundamentální analýza akcií je docela složitá věda, která vyžaduje dobré porozumění finančnímu výkaznictví, dobrou znalost produktů, znalost konkurence, znalost managementu a v neposlední řadě znalost sektoru jako takového.

Naproti tomu při výběru stačí relativně selská logická úvaha a širší znalost trendů. Uvedeme si příklad: Víme, že v Evropě probíhá migrační krize spojená s nárůstem kriminality. Z toho důvodu se lze domnívat, že firmy, které vyrábějí různé zabezpečovací systémy, alarmy, mříže apod. z toho mohou těžit.

Namísto prodírání se stovkami firem, které takové produkty dodávají a vybírat kterou konkrétní nakoupit, mohu koupit jedno ETF, které zahrnuje desítky akcií takových firem. Jedním kliknutím tak získám expozici vůči celému sektoru, který by mohl podle jednoduché úvahy v blízkých letech prosperovat.

Diverzifikace

Tím, že Exchange Traded Funddrží celé portfolio akcií, rozmělňuje riziko na širší spektrum. Pakliže jedna akcie v konkrétním sektoru nebude mít potřebnou výkonnost, vyváží ji akcie ostatní. Na druhou stranu toto může být v jistém smyslu chápáno i jako nevýhoda.

Pakliže nakoupíte ETF, kde jsou určité tituly, kterým se nedaří, pak ve srovnání s akciovým portfoliem, které byste si mohli postavit sami jen z několika málo titulů, může mít ETF horší výnosnost.

Kde se obchodují?

ETF jsou burzovně obchodovatelné fondy. Obchodují se na burzách prakticky po celém světě. Tím, že jsou obchodovány přes burzovní, silně regulované a transparentní trhy, je zajištěna vysoká míra důvěryhodnosti a spolehlivosti.

Kolébkou obchodování ETF je americká burza AMEX, která spustila obchodování s těmito typy instrumentů již v roce 1993.

Obchodování Exchange Traded Funds je možné nejen v USA, produkty se dají se obchodovat i na burzách v Evropě, Asii, či Austrálii.

Jaké ETF fondy existují?

Existuje nespočet ETF fondů, které vydávají akcie, které kopírují určitý index nebo sektor. Existují také ETF fondy, které kopírují sektor ropného průmyslu, sektor dopravy, sektoru IT apod.

ETF fondy se zpravidla liší podle toho, jaká aktiva ve svém portfoliu mají. Můžeme rozlišovat fondy akciové, komoditní, indexové, dluhopisové, kryptoměnové apod. Každý z nich drží ve svém portfoliu podkladová aktiva z příslušného segmentu a cena jeho akcií se odvíjí od vývoje celého segmentu.

Některé ETF nabízí i pákový (multiplikační) efekt, to znamená, že cena jejích akcií se mění dvakrát či více rychleji než cena podkladového portfolia nebo existují i tzv. inverzní Exchange Traded Funds, jejichž cena se mění opačně než cena podkladu.

Široká nabídka těchto produktů zajišťuje, že je možné zobchodovat snadněji téměř každou investiční myšlenku.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Jaké jsou typy fondů?

Pojďme se nyní blíže podívat na jednotlivé typy Exchange Traded Funds.

Komoditní

Jak už název napovídá, tyto fondy opisují cenu určité komodity. Jejich portfolio může být následující:

  • akcie firem, které komoditu těží nebo zpracovávají
  • nakoupené futures kontrakty na komodity
  • komodity jsou nakoupeny spotově
  • fyzicky danou komoditu drží.

Komoditou mohou být zemědělské produkty, drahé kovy, energie apod.

Čtěte také>> Obchodování s komoditami: Velký průvodce obchodováním 11 komodit

Tyto fondy bychom mohli dále dělit právě podle toho, jaká přesně aktiva mají ve svém portfoliu – zda akcie, futures či jiné kontrakty. Komodity tyto fondy (zpravidla drahé kovy) drží fyzicky. Velmi často tyto fondy nakupují právě skrze futures kontrakty.

Čtěte také >> Investice do zlata

To s sebou nese určitou zátěž ve formě tzv. contanga, které díky neustálé nutnosti rolovat nové expirace futures zvyšují správní poplatek a snižují hodnotu fondu.

Fyzické držení komodit je spíše výjimečné, takže ve chvíli, kdy investor kupuje ETF na zlato tak nekupuje ETF, které drží zlaté cihly uložené v sejfu, ale kupuje ETF které drží aktiva, která jsou zlatem krytá.

Sektorové

Skládají se z akcií firem v určitém sektoru. Pracují na stejné bázi jako indexové ETF, kdy konkrétní fond drží koš akcií konkrétních firem vybraného sektoru. Nejvíce sledované sektory jsou sektor finanční, sektor biotechnologií, sektor zdravotnictví, sektor energetiky a sektor technologií.

Existují ale samozřejmě i další sektory. Můžeme říci, že lze jít dále a dělit další sub sektory, podle určitých regionů. Může nás zajímat například sektor dopravy v Německu, marihuanový sektor v Severní Americe nebo spotřebitelský sektor v Rusku. To vše je možné přes ETF velmi jednoduše zobchodovat.

Čtěte také>> Investice do marihuany? Je to možné s tímto ETF

Indexové

Jsou složena z takových cenných papírů, které kopírují vybraný akciový index. Například index S&P 500, kdy daný fond drží akcie všech 500 společností, které do S&P 500 spadají, drží je ve správném poměru a pakliže se složení indexu obmění, fond patřičně obmění své portfolio. Mezi další důležité indexy patří Nasdaq 100 a index Dow Jones.

Čtěte také>> Aktivní (stock-picking) vs. pasivní (index-tracking) investování

Měnové

Jde o takové ETF fondy, které se snaží kopírovat vývoj vybraných měn. Mohou to být fondy, které kopírují buď pouze jednu měnu nebo celý koš měn. Správci fondu nejčastěji nakupují měnové futures, a proto i zde – podobně jako u komoditních ETF – je nutno počítat s určitým contangem.

Měnové fondy ale mohou vlastnit i přímo hotovostní depozita dané měny.

Páková

Tyto Exchange Traded Funds kopírují vývoj ceny nějakých podkladových portfolií, ale díky pákovému koeficientu, který je jejich součástí, reagují na změny ceny s větší citlivostí. Je možné nakoupit takové, které kopíruje cenu indexu S&P 500 ale reaguje dvojnásobně nebo trojnásobně rychleji.

Tyto ETF trhy jsou složeny nejen z akcií daného indexu, ale i z dalších produktů jako jsou swapy, futures, nebo jiné deriváty.

Inverzní

Do této kategorie lze řadit Exchange Traded Funds, které spekulují na pokles ceny nějakého aktiva nebo koše aktiv, ale samy o sobě reagují na pohyb podkladu přesně opačně. Řada akciových titulů nelze shortovat nebo jsou pozice značně znevýhodněné díky platbě úrokům (viz tzv. „short interest“).

Taková ETF pak nahrazují tento nedostatek, inverzní fond poroste v ceně, pakliže podklad bude klesat. Jednoduše je lze nakoupit a jako spekulaci na býčí trhy. Často se pak označují buď jako bullish (býčí) nebo jako bearish (medvědí), což reflektuje, na jaký směr trhu se orientují.

Jak se liší evropské a americké?

ETF trhy se obchodují prakticky po celém světě, ovšem Spojené státy, jakožto burzovní kolébka tohoto titulu, nabízí zdaleka nejširší výběr různých druhů.

Pakliže bychom měli srovnat ETF trhy v Evropě a v USA, existují velké rozdíly ve způsobu, jakým se tyto trhy vyvíjely. Rozdíly u jednotlivých kontinentů jsou hlavně v tom, kdo tyto produkty obchoduje, jak je obchoduje a kde k nim má přístup.

Zde je pár hlavních rozdílů mezi americkým a evropským trhem s ETF.

  • Na evropském kontinentu je obecně mnohem méně retailových traderů, než je tomu v USA. Z toho důvodu do těchto trhů v Evropě investují převážně institucionální investoři a celkové objemy obchodů jsou v porovnání s USA násobně menší.
  • Řada ETF se v Evropě obchoduje i mimo burzy, tzv. over-the-counter, zatímco v USA je takto obchodována menšina. Řeč je především právě o velkých institucionálních investorech, kteří své pozice otevírají „přes přepážku“ přímo po dohodě s brokerem nebo skrze RFQ platformy.
  • Ve Spojených státech se většina ETF obchoduje přes jednu hlavní burzu (AMEX) s jedním clearing housem. Zato obchodování v Evropě je mnohem více roztříštěné, protože je tady vícero burz pod jednotlivými jurisdikcemi. Hlavní evropské burzy, na kterých se tento finanční instrument obchoduje, jsou London Stock Exchange a Deutsche Burse.

LYNX Webinář: Jaká ETF obchodovat v EU a Velké Británii?

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart