LEAPS: Dlouhodobá opční strategie
LEAPS (Long Term Anticipation Securities) jsou často používány v rámci dlouhodobých strategií. Může se jednat o call i put opce.  LEAPS mohou být použity na akcie i na indexy. Nákupem LEAPS call opcí se dá také nahradit nákup akcií, které chcete dlouhodobě držet ve svém portfoliu.

Tato strategie má ale také svá rizika a omezení. V následujícím článku se zabýváme především call LEAPS jako alternativou k držení podkladových akcií. Pokud hledáte brokera pro obchodování opcí, klikněte zde.

Co jsou LEAPS?

LEAPS (Long Term Equity Anticipation Securities) jsou dlouhodobé call nebo put opce obvykle se splatností delší než 1 rok. Druhou vlastností je, že dané opce jsou hluboko v penězích (In The Money). Rozpad časové hodnoty (theta) je u LEAPS mnohonásobně nižší než u krátkodobých opcí. To je další důvod, proč jsou často srovnávány s dlouhodobým držením akcií.

Úspěšné obchodování s opcemi

Získejte bezplatnou investiční knihu o obchodování opcí

Poznejte základy obchodování opcí a faktory ovlivňující jejich cenu. Co je volatilita a význam řeckých písmen. Na více než 65 stranách získáte nejpopulárnější opční strategie a vše důležité pro úspěšný trading opcí.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Obchodování LEAPS vs. obchodování akcií

  • Dlouhodobé call opce mají (podobně jako nakoupené akcie) omezenou ztrátu a teoreticky neomezený zisk.
  • LEAPS se často se nakupují, když se delta blíží hodnotě 1. To znamená, že i pohyb ceny je do značné míry podobný tomu, jako kdybyste obchodovali akcie. Růst ceny podkladového aktiva o 1 EUR způsobí, že se opční premium LEAPS také posune o hodnotu 1 EUR.
  • Riziko je téměř stejné. Hlavně proto, že vnitřní hodnota tvoří většinu našeho opčního prémia.

Klady a zápory LEAPS

Tím, že prakticky vlastníme 100 syntetických akcií určité společnosti za zlomek jejich ceny, vytváříme pákový efekt. To může být výhoda i nevýhoda. Pokud je naše hypotéza správná a hodnota akcie dlouhodobě roste, dosáhneme vyšších výnosů. Pokud akcie neposiluje podle naší predikce nebo dokonce začne oslabovat, realizujeme větší ztráty.

Velkou část opčního prémia tvoří vnitřní hodnota, což je rozdíl mezi realizační cenou opce a tržní hodnotou. K tomu se přidává vnější hodnota, která je ovlivněna především hodnotou théta. I když je z dlouhodobého hlediska mnohem nižší, stále hraje důležitou roli.

Významný vliv může mít také implikovaná volatilita nebo řecké písmeno vega. Cena LEAPS by mohla vzrůst při prudkém nárůstu implikované volatility.

Nevýhodou LEAPS také je, že mají své datum expirace. Pokud ve svém portfoliu držíme akcie, můžeme je na rozdíl od LEAPS držet teoreticky neomezenou dobu.

LEAPS a řízení pozice

Existuje řada způsobů, jak tuto pozici aktivně spravovat. Pokud cena dostatečně vzroste nebo klesne, máme možnost opce opět prodat. Vezměte prosím na vědomí, že to je možné pouze v případě opcí amerického typu. Pokud vás zajímá rozdíl mezi americkými a evropskými opcemi, doporučujeme náš článek Americké opce vs. evropské opce: Poznejte 3 výhody amerických opcí.

Rollování

Druhou možností je rollování opce. O tomto postupu uvažujeme, když naše pozice ještě není zisková, ale stále jsme přesvědčeni o výkonu podkladové akcie. Vzhledem k tomu, že většina vnější hodnoty (théta) zmizí v posledních 60 dnech, budeme v tomto okamžiku uvažovat o rollování. Pokud se cena podkladové akcie prudce změnila nebo implikovaná volatilita (očekávaná volatilita) prudce klesla, bude obtížné rollovat bez ztráty. 

Poor Man’s Covered Call strategie

Tato strategie je založená na tom, že jste nakoupili LEAPS call opce a k tomu navíc vypisujete krátkodobější call opce nad aktuální tržní cenou. Díky získanému prémiu můžete mít dodatečný příjem. Princip je obdobný jako u běžného krytého výpisu call opce (covered call), ale prostřednictvím LEAPS vyžaduje méně kapitálu. Pokud dojde k přiřazení vypsané call opce, uzavřete LEAPS pozici.

Závěr

LEAPS mohou být dobrou alternativou k přímému vlastnictví 100 podkladových akcií. Je ale důležité zaměřit se na kvalitní společnosti u kterých lze očekávat dostatečnou likviditu. Před tím, než se rozhodnete obchodovat opce, doporučujeme náš článek Opce: Průvodce obchodování s opcemi pro začátečníky. Obchodování opcí má totiž svá rizika a každý investor by se s nimi měl nejprve plně seznámit.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

DHONDT, J. LEAPS, de optiestrategie voor de lange termijn. LYNX [online]. Vydáno 13. 7. 2022 [cit. 27. 2. 2023]. Článek naleznete zde.

LEAPS® – Options for the Long Term. The Options Industry Council [online]. [cit. 27. 2. 2023]. Dostupné zde.

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2024? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart