V případě, že vlastníte příslušné akcie, můžete provést krytý výpis call opce. Tato strategie je nazývaná jako Covered Call.

Co ale dělat, pakliže žádné takové nevlastníte?

V takovém případě můžete využít nekrytého výpisu call opcí, což může být zajímavá strategie, pakliže jste schopni si dobře pohlídat riziko.

Na tuto strategii se podíváme v tomto článku. Ukážeme si, co nekrytý výpis opce vlastně je a kdy se používá.

Co to přesně znamená nekrytý výpis call opce?

Výpis call opce se používá v případě, že chcete prodat akcie (nebo jiné aktivum) na lepší ceně, než je cena aktuální.

Předtím než se pustíme do bližšího vysvětlování, je potřeba poznamenat, že vypisovat nekryté call opce s sebou nese značná rizika. Je to mnohem rizikovější strategie než vypisovat call opce kryté.

Jak velký takový risk je? To vždy záleží na vás.

Mějte ale na paměti, že riziko této strategie je veliké. Teoreticky se může stát, že ztratíte celý účet. Tato strategie nelze obchodovat na hotovostním účtu a rozhodně není vhodná pro někoho, kdo neumí riziko řídit.

Výpis nekrytých opcí je jedna z nejjednodušších strategií. Nejde o žádnou opční kombinaci, jednoduše vypíšete (prodáte) opce na určité strike ceně v určité expiraci.

Dole na obrázku vidíte příklad vypsané call opce. V tomto případě jsou provedeny následující transakce:

Prodej: call opce na strike $40, za to obdrženo prémium $1

Tato strategie se značně rozšířila ruku v ruce s tím, jak se zvedla volatilita na akciovém trhu. Když je velká volatilita, je i opční prémium větší, což právě láká k výpisům opcí.

Teorie nekrytého výpisu call opce

Na zmíněném příkladu vidíme, že získáme opční prémium $1, což nám posune break-even bod (hodnotu, kdy jsme v bezrizikovém obchodu) na hodnotu $41. Pakliže opce vyexpiruje nad touto cenou, pozice je ztrátová.

Tato ztráta je potenciálně neomezená! Teoreticky totiž může podkladový trh růst na nekonečně vysokou cenu. Samozřejmě to je pouze teoreticky. Nic neroste na nekonečně vysokou cenu. Každopádně právě toto je největší riziko této strategie. Může se stát, že trh nečekaně vystřelí vysoko a vypisovatel bude přiřazen na velmi nevýhodné ceně.

Z obrázku dále vidíme, že získané opční prémium $100 je maximální profit. Toho je dosaženo v případě že akcie expiruje pod cenou $40.

Tato opční strategie je kreditní, to znamená že získáte opční prémium a pozitivní thétu. Čas tedy poplyne ve váš prospěch, protože v průběhu času vámi prodaná opce ztrácí na hodnotě i přesto, že cena podkladového aktiva se nepohne, případně se pohne pouze kousek výš (pod break-even bod). V případě že se cena pohne níž, logicky je to opět pro vás pozitivní vývoj. Negativní scénář této strategie je tedy jeden jediný – prudký pohyb vzhůru.

Úspěšné obchodování s opcemi

Získejte bezplatnou investiční knihu o obchodování opcí

Poznejte základy obchodování opcí a faktory ovlivňující jejich cenu. Co je volatilita a význam řeckých písmen. Na více než 65 stranách získáte nejpopulárnější opční strategie a vše důležité pro úspěšný trading opcí.

Jaké jsou výhody vypisování nekrytých call opcí

  • Nízké transakční náklady
  • Pozitivní théta
  • Spousta prostoru pro řízení pozice

Jaké jsou nevýhody vypisování nekrytých opcí

  • Je daný maximální profit
  • Neomezeně velká možnost ztráty
  • Vysoké maržové nároky vzhledem k profitu

Jak zvolit nejlepší expiraci a strike cenu pro nekrytý výpis call?

K tomu abychom mohli tuto otázku zodpovědět je náležitě potřeba znát logiku toho, jak tato strategie funguje.

Podívejme se na ní.

Pakliže vypisujete call opci, získáte opční prémium. V ideálním případě podklad na vámi vypsanou call opci bude klesat a opce vyexpiruje jako bezcenná. V takovém případě je ziskem přijaté opční prémium. To je hlavní důvod, proč se nekryté call opce vypisují.

Volba strike ceny

Nejprve se podíváme na strike cenu. Vypisujete-li opce, měli byste primárně chtít vypsat takovou, která je mimo peníze. Takové opce totiž nemají žádnou vnitřní hodnotu, mají pouze hodnotu časovou, která každým dnem mizí. Žijí tedy pouze z nadějí. Jak plyne čas, opční prémium se snižuje i přesto, že hodnota podkladu se nezměnila, případně mírně roste.

Důležité je ale si uvědomit, že při výběru strike ceny musíte dbát na výši opčního prémia, které získáte. Opce, které jsou velmi daleko mimo peníze, budou mít taky malé prémium, takže jejich vypisování ani nestojí za to. Vyberte tedy takovou opci, která je dostatečně daleko mimo peníze, ale zároveň ještě nabízí slušné prémium a tedy slušný potenciální zisk.

Volba expirace

Pokud jde o volbu expirace, tak zde můžeme být přesnější. Pokud vypisujete nekryté call opce, nevolte dobu expirace větší než 3 měsíce. Čím kratší je životnost opcí, tím rychleji se ztrácí hodnota času (théta).

Ale opět je potřeba hledět na výši prémia. Za call opci, která vyexpiruje druhý den příliš zaplaceno nedostanete. Sečteno a podtrženo, vybírejte opce s expirací mezi 3 a 6 týdny. Takové opce nabízejí rozumné prémium a její hodnota bude díky toku času ztrácet dostatečně rychle. To je to, co chcete.

Rolování vypsaných call opcí

Jestliže jste dobře odhadli vývoj trhu, vámi vypsaná call opce vyexpiruje jako bezcenná a nemusíte se o nic starat – celé opční prémium je vaše.

Může se ale stát, že nebudete na správné straně trhu a vypsaná call opce bude expirovat v penězích. V takovém případě máte možnost přerolovat call opci na další expirační měsíc, protože jinak budete muset zaujmout short pozici v trhu, který je výš než vaše vstupní cena a vy tak budete okamžitě ve ztrátě.

Často můžete odrolovat opci i na vyšší strike cenu a získat stejné prémium jako měla opce současná. Současnou opci, kterou nakoupíte zpátky, nemá prakticky žádnou časovou hodnotu, protože expirace je blízko. Má ale vnitřní hodnotu, protože se nachází v penězích.

Vzhledem k tomu, že tuto opci kupujete zpět a pak vypisujete novou s několika týdenní expirací, tato nově koupená opce bude mít časovou hodnotu. Díky tomu můžete odrolovávat za stejné prémium, dokud nově vypsaná opce nebude mimo peníze.

Strategie v praktickém příkladu

Vyrostla cena akcie a další pohyb výš se zdá být obtížný a nepravděpodobný? Potom může být vypsání call opce vhodnou spekulací.

Vypisování call opce se hodí v případě, že očekáváte stagnaci ceny, případně i mírný nárůst. Vypsaná call opce se v čase rozpadá a díky tomu je možné profitovat.

Na příkladu vidíte akcie Boeing. Dá se očekávat, že akcie neudělá prudký pohyb nahoru, ale naopak mírně zkoriguje níž, nebo bude na místě, případně poroste už jen nepatrně? Pak je vypsání call opce na místě.

V platformě LYNX tradin si vyhledáme call opce se expirací v září (za 16 dní) na strike ceně 240 – tedy opci mimo peníze. Vidíme, že za takovouto opci bychom aktuálně získali opční prémium $2,68. Aktuální cena akcií Boeingu je 238,15.

Break-even cena se tedy opět posouvá výš o 2,68 na 240,83. A protože čas plyne v nás prospěch, pak i když akcie zůstane na místě, nebo o kousek vyroste o stále zůstáváme v profitu protože opce ztrácí na ceně. Když nakonec vyexpiruje jako bezcenná, celé naše opční prémium (268 USD) je náš zisk.

Vypisování call opcí může být velmi profitabilní strategie, ale jak bylo řečeno na začátku, má svá rizika. Je potřeba se naučit s tímto rizikem správně pracovat a v případě, že se trhy vydá proti vám, máte možnost opci odrolovat, případně prostě přijmout řízenou ztrátu.

Opčním strategiím se budeme věnovat i dál, zatím se můžete podívat na některý z našich opčních webinářů, které najdete v archivu.

Obchodování opcí prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart