Nekrytý výpis call opce: Výhody a rizika této opční strategie

Autor: Ondřej Likeš
Nekrytý výpis call opce: Význam a rizika
Nekrytý výpis call opce (naked call) je zajímavá opční strategie. Investoři by však ale měli být obeznámeni se všemi úskalími a riziky. Poznejte výhody a nevýhody výpisu nekrytých call opcí a jak na datum expirace a výběr strike ceny.

V článku si na názorném příkladu princip této strategie vysvětlíme. Pokud hledáte brokera pro obchodování opcí, klikněte zde.

Co znamená nekrytý výpis call opce?

Výpis call opce se používá v případě, že chcete prodat akcie (nebo jiné aktivum) na lepší ceně, než je cena aktuální. Výpis nekrytých opcí je jedna z nejjednodušších strategií. Nejde o žádnou opční kombinaci, jednoduše vypíšete (prodáte) opce na určité strike ceně s určitým datem expirace.

Vypisovat nekryté call opce s sebou nese značná rizika. Je to mnohem rizikovější strategie než vypisovat call opce kryté. Teoreticky se může stát, že ztratíte celý účet. Tato strategie nelze obchodovat na hotovostním účtu a rozhodně není vhodná pro někoho, kdo neumí riziko řídit. Pokud se s obchodováním opcí teprve seznamujete, doporučujeme vám náš článek Opce: Průvodce obchodování s opcemi pro začátečníky.

definice call opce
Co je call opce?

Call opce je finanční produkt, který dává majiteli právo nakoupit podkladové aktivum na předem stanovené ceně. Toto právo trvá pouze po určitou dobu a poté zaniká, tzv. expiruje. Poslední den, kdy je možné toto právo uplatnit, se  nazývá den expirace. Cena, kterou kupující call opce za toto právo zaplatí, se nazývá opční prémium.

Nekrytý výpis call opce: Příklad

Dole na obrázku vidíte příklad vypsané call opce. Za výpis call opce na strike ceně $40 obdržíme prémium $1. Na zmíněném příkladu vidíme, že získáme opční prémium $1, což nám posune break-even bod (hodnotu, kdy jsme v bezrizikovém obchodu) na hodnotu $41. Pakliže opce vyexpiruje nad touto cenou, pozice je ztrátová.

Nekrytý výpis call opce: Názorný příklad
Nekrytý výpis call opce na na strike ceně $40 a případy, kdy bude pozice zisková nebo ztrátová.

Tato ztráta je potenciálně neomezená. Teoreticky totiž může podkladové aktivum růst na nekonečně vysokou cenu. To je největší riziko této strategie. Může se stát, že trh nečekaně vystřelí vysoko a vypisovatel bude přiřazen na velmi nevýhodné ceně.

Z obrázku dále vidíme, že získané opční prémium $100 je maximální profit. Toho bude dosaženo v případě že akcie vyexpiruje pod cenou $40.

Tato opční strategie je kreditní, to znamená že získáte opční prémium a pozitivní thétu. Čas tedy poplyne ve váš prospěch, protože v průběhu času vámi prodaná opce ztrácí na hodnotě. A to i přesto, že cena podkladového aktiva se nepohne, případně se pohne pouze kousek výš (pod break-even). V případě že se cena pohne níž, logicky je to opět pro vás pozitivní vývoj. Negativní scénář této strategie je tedy prudký pohyb vzhůru nad break-even hranici.

Úspěšné obchodování s opcemi

Získejte bezplatnou investiční knihu o obchodování opcí

Poznejte základy obchodování opcí a faktory ovlivňující jejich cenu. Co je volatilita a význam řeckých písmen. Na více než 65 stranách získáte nejpopulárnější opční strategie a vše důležité pro úspěšný trading opcí.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Výhody vypisování nekrytých call opcí

  • Nízké transakční náklady
  • Pozitivní théta
  • Spousta prostoru pro řízení pozice

Nevýhody vypisování nekrytých opcí

  • Maximální profit je daný
  • Neomezeně velká možnost ztráty
  • Vysoké maržové nároky vzhledem k profitu

Jak zvolit datum expirace a strike cenu pro nekrytý výpis call opce?

Pakliže vypisujete call opci, získáte opční prémium. V ideálním případě podklad na vámi vypsanou call opci bude klesat a opce vyexpiruje jako bezcenná. V takovém případě je ziskem přijaté opční prémium. To je hlavní důvod, proč se nekryté call opce vypisují.

Volba strike ceny

Nejprve se podíváme na strike cenu. Vypisujete-li opce, měli byste primárně chtít vypsat takové, které jsou mimo peníze (out of the money). Takové opce totiž nemají žádnou vnitřní hodnotu, mají pouze časovou hodnotu, která každým dnem mizí. Jak plyne čas, opční prémium se snižuje i přesto, že hodnota podkladu se nezměnila, případně mírně roste.

Důležité je si uvědomit, že při výběru strike ceny musíte dbát na výši opčního prémia, které získáte. Opce, které jsou velmi daleko mimo peníze, budou mít taky nižší prémium a jejich vypisování pak často ani nestojí za to. Vyberte tedy takovou opci, která je dostatečně daleko mimo peníze, ale zároveň ještě nabízí slušné prémium a tedy slušný potenciální zisk.

Volba expirace

Pokud vypisujete nekryté call opce, většinou je vhodné nevolit dobu expirace větší než 3 měsíce. Čím kratší je životnost opcí, tím rychleji se ztrácí hodnota času (théta).

Ale opět je potřeba hledět na výši prémia. Za call opci, která vyexpiruje druhý den příliš zaplaceno nedostanete. Sečteno a podtrženo, vybírejte opce s expirací mezi 3 a 6 týdny. Takové opce nabízejí rozumné prémium a jejich hodnota bude díky toku času ztrácet dostatečně rychle.

Lynx opční broker
Opční platforma: co vše by měla nabízet?

Snadné vytváření kombinací opcí, rychlé zadávání příkazů nebo přehledný řetězec. Kvalitní platforma je základem pro úspěšné obchodování opcí. Tu pokročilou s nástroji jako OptionTrader či ComboTrader nabízí online broker LYNX. Objevte, co vše umí a jak dokáže zefektivnit trading.

Rolování vypsaných call opcí

Jestliže jste dobře odhadli vývoj trhu, vámi vypsaná call opce vyexpiruje jako bezcenná a nemusíte se o nic starat. Celé opční prémium je vaše.

Může se ale stát, že nebudete na správné straně trhu a vypsaná call opce bude expirovat v penězích. V takovém případě máte možnost přerolovat call opci na další expirační měsíc, protože jinak budete muset zaujmout short pozici v trhu, který je výš než vaše vstupní cena a vy tak budete okamžitě ve ztrátě.

Často můžete odrolovat opci i na vyšší strike cenu a získat stejné prémium jako měla opce současná. Současnou opci, kterou nakoupíte zpátky, nemá prakticky žádnou časovou hodnotu, protože expirace je blízko. Má ale vnitřní hodnotu, protože se nachází v penězích.

Vzhledem k tomu, že tuto opci kupujete zpět a pak vypisujete novou s několika týdenní expirací, tato nově koupená opce bude mít časovou hodnotu. Díky tomu můžete odrolovávat za stejné prémium, dokud nově vypsaná opce nebude mimo peníze.

Vypisování nekrytých call opcí může být velmi profitabilní strategie, ale jak bylo řečeno na začátku, má svá rizika. Je potřeba se naučit s tímto rizikem správně pracovat.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Call opties schrijven: uitleg, strategie en voorbeeld LYNX [online]. Vydáno 18. 5. 2022 [cit. 8. 12. 2022]. Článek naleznete zde.

Vše o možnostech

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers