Americké a evropské opce a jejich rozdíly
Zkušení obchodníci s opcemi nepochybně vědí, že americké opce a evropské opce mají své odlišnosti. I pro začátečníky je důležité znát rozdíly mezi těmito typy opcí. Zejména nyní, kdy jsou možnosti obchodování po celém světě téměř neomezené.

Poznejte hlavní rozdíly mezi americkými a evropskými opcemi a zjistěte výhody, které americké opce přinášejí. Pokud hledáte brokera pro obchodování opcí, klikněte zde.

Kdy otevírá americká burza?

Evropské opce se od amerických opcí v několika ohledech liší. Nejprve ale stojí za to zmínit otevírací dobu burz. Americké burzy totiž otevírají v jiný čas než burzy evropské.

Hlavní obchodní hodiny americké burzy začínají v 15:30 a končí ve 22:00 středoevropského času (SEČ). Pro evropské investory to tedy znamená, že mohou obchodovat od odpoledne do večera. Většina evropských burz přitom otevírá ráno. Například burza v Amsterdamu otevírá v 9:00 a končí v 17:30 SEČ.

LYNX opční broker
Co lze obchodovat prostřednictvím opcí?

Populární jsou opce na akcie, indexy a futures. Nabídka opcí se ale u brokerů liší. S online brokerem LYNX lze obchodovat opce na EU a US akcie (např. Tesla nebo Apple), indexy (např. S&P 500 nebo Nasdaq) nebo komodity. Zjistěte více o opční nabídce a poznejte nejobchodovanější opce.

Otevírací doba americké burzy: Výhoda pro evropské investory?

Mnoho evropských investorů na burze pravidelně investuje, ale pro většinu z nich však trading není hlavním zdrojem příjmů. Často se spíše jedná o doplněk k jejich zaměstnání, případně o alternativu k jejich spoření. K plánování svých obchodů a kontrole portfolia se tak mnoho z nich dostane spíše odpoledne a večer. Pozdější otevírací doba americké burzy tak může být pro mnoho z nich spíše výhodou.

Při obchodování opcí je důležité stav vašeho portfolia pravidelně kontrolovat. Ceny opcí se mohou rychle měnit. Dnešní obchodní platformy umožňují kontrolu vašich obchodních pozic kdykoliv během dne i z mobilního telefonu, přesto je ale dobré věnovat obchodování opcí dostatek času. Mnoho evropských investorů si ho však může najít až po pracovní době.

Likvidita opcí a americké opce: Výhoda užších spreadů

Hlavní argument při srovnávání cenných papírů nebo opcí se téměř vždy točí kolem likvidity. Likvidita popisuje, do jaké míry lze aktivum nebo cenný papír rychle koupit nebo prodat na trhu za cenu, která odráží jeho skutečnou hodnotu.

Spread je rozdíl mezi nákupní (ask) a prodejní cenou (bid). Když opci koupíte, zaplatíte poptávkovou cenu. Když prodáte, dostanete nabídkovou cenu. Objednávky lze samozřejmě zadávat limitním příkazem v rozmezí spreadu. Nemáte však záruku, že se příkaz uskuteční. Při obchodování opcí nám tak díky spreadu mohou vznikat dodatečné náklady.

Likvidita opcí tedy může výrazně ovlivnit vaše zisky. Americké trhy jsou mnohonásobně větší než evropské. Větší počet tvůrců trhu (market makers), kteří spolu soutěží, znamená, že spready mezi nabídkovými a poptávkovými cenami jsou velmi malé. Americké opce tak mají často užší spready než evropské opce. To je způsobeno velkými objemy kontraktů, které se denně obchodují. Například průměrný objem opcí na Teslu obchodovaných za 1 den je více než 1 milion kontraktů.

Je tedy důležité si uvědomit, že nepřímé náklady ve formě spreadu mají obrovský dopad na výkonnost vašich investičních strategií. Z dlouhodobého hlediska to může být dokonce klíčový faktor, který rozhodne, zda je vaše strategie zisková, či ztrátová.

Americké opce: Obrovská nabídka akcií

Dalším důležitým bodem je velké množství různých akcií, které jsou obchodovatelné na amerických trzích. Celkem je v USA asi 4 500 akcií, u kterých lze obchodovat s opcemi. To je opravdu velká nabídka. Na většině evropských burz najdete pouze zlomek tohoto čísla. Navíc je likvidita prakticky nulová a spready obrovské. To je další nevýhoda pro evropské opce.

Úspěšné obchodování s opcemi

Získejte bezplatnou investiční knihu o obchodování opcí

Poznejte základy obchodování opcí a faktory ovlivňující jejich cenu. Co je volatilita a význam řeckých písmen. Na více než 65 stranách získáte nejpopulárnější opční strategie a vše důležité pro úspěšný trading opcí.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Americký typ opce vs. evropský typ opce

Opce často rozlišujeme dle typu. Mezi nejběžnější patří evropské opce a americké opce. Tato terminologie je nezávislá na zemi nebo kontinentu, kde se s danou opcí obchoduje. Jedná se zejména o způsob uplatnění opce.

Americký typ opce

Americký typ znamená, že vypořádání opcí (obvykle) probíhá fyzicky. V praxi fyzické vypořádání znamená, že po expiraci opce obdržíte podkladové aktivum – například akcie. Tento typ opce lze uplatnit kdykoliv během její platnosti – tedy i před datem expirace. Technicky se toto předčasné uplatnění nazývá early exercise. Po uplatnění opce do vašeho investičního portfolia neprodleně získáte akcie, ke kterým jsou dané opce vztaženy. LYNX si neúčtuje transakční náklady za uplatnění opcí, což je velká výhoda. Díky tomu můžete levně získat podkladové akcie bez dalších nákladů.

Evropský typ opce

Opce evropského typu se zásadně liší. Za prvé, tyto opce jsou (obvykle) vypořádány v hotovosti. Nedochází tak k fyzickému doručení podkladového aktiva. Termín vypořádání v hotovosti znamená, že hodnota opce, která je dána rozdílem mezi realizační cenou a cenou vypořádání, bude připsána v na účet hotovosti po dni expirace. Typickým příkladem jsou opce na index AEX. Každý třetí pátek v měsíci se mezi 15:30-16:00 určuje cenový průměr indexu AEX. Tento průměr je vypořádací cenou, za kterou jsou kupní a prodejní opce vypořádány v hotovosti. Je to také částka, která vám bude po expiraci opce připsána na účet. Některé akcie lze obchodovat s oběma typy opcí, proto věnujte velkou pozornost tomu, jaký typ zvolíte. Obvykle mají různé typy opcí na stejnou akcii odlišný ticker.

Americké opce a platforma TWS
V platformě TWS můžete zjistit který typ opce lze obchodovat. Zdroj: Trader Workstation (11. 7. 2022)

V rámci obchodní platformy TWS můžete tyto informace snadno najít otevřením výběrového menu pravým tlačítkem myši. Poté zvolte Informace o finančním nástroji > Popis. Nová obrazovka zobrazuje všechny důležité informace o opci a způsobu uplatnění.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Handelen in Amerikaanse opties of Europese opties?. LYNX [online]. Vydáno 9. 5. 2022 [cit. 11. 7. 2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/opties/optiehandel/handelen-in-amerikaanse-opties-of-europese-opties/

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart